Stručnjaci naglašavaju važnost zdrave jetre za opću dobrobit. Preporučuju početak dana nutritivno bogatim doručkom. Ako osjećate trajni umor, neugodan metalni okus u ustima ili primijetite žutu prevlaku na jeziku, to bi moglo značiti da štetne navike utječu na vašu jetru.

Kontinuirana konzumacija štetnih tvari poput alkohola, duhana ili nezdrave hrane može dodatno opteretiti vašu jetru. Srećom, postoji jednostavan pristup koji pomaže vašem tijelu da se revitalizira svako jutro. Započnite dan pozitivno uključivanjem recepta za hranjivu kašu u svoju rutinu, koja ne samo da pruža ugodan početak, već i podržava dobrobit vaše jetre.

Sastojci:

Konzumacija jedne porcije zobenih pahuljica može spriječiti asimilaciju štetnih tvari i ubrzati eliminaciju toksina iz tijela, čime se jača rad jetre i pospješuje probavni proces. Nadalje, uvrštavanje 20-40g na kockice i očišćene bundeve u nečiji režim prehrane može pomoći u regeneraciji stanica jetre, osobito kada se konzumira u sirovom obliku kao prva stavka u danu.

  • Ako želite poboljšati dobrobit i energiju svoje jetre, toplo se preporučuje uključivanje velike količine grožđica u dnevne obroke. Ovi kompaktni plodovi, bogati antioksidansima, imaju izvanrednu sposobnost jačanja rada jetre i poticanja obnove njezinih stanica. Osim toga, ako želite ukusnu teksturu i zadovoljavajuće hrskanje u svojoj jutarnjoj kaši, nemojte se ustručavati posuti šaku badema. Ne samo da će pridonijeti općem osjećaju okusa, već također posjeduju svojstva koja pomažu u održavanju optimalnog rada jetre. priprema: U malom loncu pomiješajte sve sastojke, uključujući i prstohvat soli, i pustite da prokuha dodavanjem vode ili mlijeka.

Nakon što je lonac dosegao točku vrenja, maknite ga s vatre i pokrijte te ostavite da odstoji nekoliko minuta. Za optimalne rezultate savjetuje se redovita priprema ove hranjive kašice, najbolje 2 do 3 puta tjedno. Ova opcija doručka ne samo da pomaže u detoksikaciji jetre, već također pruža kontinuirani poticaj energije i uklanja sve zaostale nečistoće s nepca, osiguravajući zdrav početak dana.

BONUS TEKST:

Prema riječima stručnjaka s medicinskog portala Pliva Zdravlje, važno je napomenuti da nisu sve bolesti jetre iste, što znači da će se prema tome razlikovati i prehrambene smjernice. Međutim, postoje neke općenite preporuke o prehrani koje se odnose na sve bolesti jetre. Jedna od takvih preporuka je minimiziranje konzumacije masti tako da se njihov unos smanji što je više moguće.

Osim toga, savjetuje se umjerena upotreba soli prilikom začinjavanja hrane. Glavne komponente vaše prehrane trebaju se sastojati od ugljikohidrata dobivenih iz žitarica, meda, voća i povrća. Kako biste zadovoljili svoje potrebe za proteinima, možete konzumirati ribu, piletinu, puretinu, jaja i mlijeko. Preporučljivo je izbjegavati alkohol i pušenje.

Za održavanje pravilne hidratacije ključno je unositi velike količine vode. Odabir manjih, češćih obroka može biti koristan. Pri odabiru pića poželjno je izbjegavati gazirana pića i ona koja sadrže kofein. Kada pojedinci dožive akutnu upalu jetre, njihovi simptomi često dovode do gubitka apetita. Međutim, za te je osobe ključno da konzumiraju hranu kako bi svom tijelu osigurali potrebnu energiju za oporavak.

Ako patite od kroničnih bolesti jetre poput ciroze, hepatitisa ili kronične upale, važno je pridržavati se posebne dijete kako biste osigurali da vaše tijelo prima odgovarajuće hranjive tvari. Služba za prehranu i dijetetiku Opće županijske bolnice Požega daje preporuke jelovnika koji su usklađeni s prehranom jetre.

Preporučeno