– Da li ste znali da je jedan od glavnih faktora za dobijanje tumora to, da se organizam prenatrpa sa kiselim tvarima. Zato je jako bitno da se održi ravnopravan bilans ishrane i to u periodu dok je osoba još uvijek zdrava…

Tijekom nedavnog gostovanja u televizijskoj emisiji RTS Ordinacija dr. Dragan Ivanov, stručnjak za internu medicinu, iznio je dragocjena saznanja o tome kako uravnoteženom prehranom održati lužnatost organizma. Osim toga, razotkrio je uobičajene zablude o korištenju sode bikarbone u tu svrhu. Doktorica Ivanov rasvijetlila je i zdravstvene dobrobiti konzumacije čokolade. Preporučio je jedinstveni pristup uživanju u tamnoj čokoladi, predlažući da se jedna kockica lagano topi u ustima tri minute.

  • Na taj način pojedinci mogu iskusiti istu razinu slatkoće koju bi osjetili konzumiranjem veće količine čokolade. Nadalje, dr. Ivanov je naglasio važnost pronalaženja prave ravnoteže mesa u prehrani za optimalno zdravlje i prehranu. Kad je u pitanju konzumacija mesa, dr. Ivanov ističe dobrobit bjelančevina biljnog podrijetla, no priznaje da bi meso, ako je ipak uključeno u prehranu, trebalo konzumirati u manjim obrocima. Ističe se značaj uvrštavanja zelenog lisnatog povrća u prehranu zbog njegovih alkalnih svojstava i pozitivnog utjecaja na organizam.

Dr. Ivanov također ističe važnost konzumacije vode i održavanja acidobazne ravnoteže. Prema dr. Ivanovu, održavanje pravilne acidobazne ravnoteže ovisi o dovoljnom unosu vode, budući da to omogućuje bubrezima da učinkovito eliminiraju kiseline. Nadalje, dr. Ivanov ističe brojne prednosti autofagije, uključujući njezinu sposobnost borbe protiv pretilosti i dijabetesa.

Iako dr. Ivanov razumije potencijalne dobrobiti autofagije, upozorava da ona možda nije prikladna za svakoga, osobito za one koji su pothranjeni ili su podvrgnuti kemoterapiji. Može li soda bikarbona učinkovito alkalizirati tijelo? Dr. Ivanov razmatra ovo često postavljano pitanje i dijeli svoje stajalište. On vjeruje da korištenje sode bikarbone možda nije najbolji izbor jer može neutralizirati želučanu kiselinu, potencijalno ometajući probavu. Umjesto toga, kao povoljniju alternativu preporuča kombinaciju limunovog soka i meda. Podizanje lužnatosti tijela može se postići konzumacijom određenih namirnica. Dr. Ivanov daje opsežan popis namirnica koje imaju sposobnost učinkovitog povećanja lužnatosti u tijelu.

Ove opcije uključuju limun, koštunjavo voće, med, zeleno povrće, začinsko bilje i cjelovite žitarice poput prosa, kvinoje i amaranta. Osim toga, razni napitci poput vode, čajeva i limunade također mogu pridonijeti ovom alkalizirajućem učinku. Važno je napomenuti da klasifikacija hrane kao kisele ili bazne nije određena okusom, već njezinim utjecajem na tjelesni metabolizam. Unatoč kiselkastom okusu, limun se smatra temeljnom namirnicom za postizanje lužnatosti.

Još jedan način za uravnoteženje razine želučane kiseline je uključivanje badema u prehranu. Ako pojedinci imaju povećanu razinu želučane kiseline, dr. Ivanov preporučuje uključivanje badema u njihov režim prehrane. Tvrdi da konzumacija određene količine badema može učinkovito vratiti ravnotežu u razinu želučane kiseline i ublažiti simptome gastritisa. Drugi ključni aspekt koji treba uzeti u obzir je uključivanje mlijeka i mliječnih proizvoda u prehranu odraslih. Dr. Ivanov tvrdi da mlijeko i njegovi derivati ​​nisu prijeko potrebni za zadovoljavanje prehrambenih potreba odraslih, te umjesto toga predlaže odabir biljnih izvora kalcija.

U završnim riječima dr. Ivanov daje vrijedne savjete o prednostima posta, s posebnim naglaskom na uključivanje voća, cjelovitih žitarica i orašastih plodova tijekom doručka, kao i uključivanje salata i mahunarki u ručak, zalažući se za laganiji unos večera. Istraživanja dr. Ivanova otkrivaju da post ne služi samo kao preventivna mjera protiv suvremenih bolesti, već također pridonosi poboljšanju duhovnog zdravlja.

Preporučeno