– Ne kaže se bez razlog da zdravlje ulazi na usta. Baš iz tog razloga je jako bitno da je koliko je to moguće se zdravo hranite. Jednostavno, danas je svuda oko nas zdrava hrana, samo što većina od nas nema vremena da se zdravo hrani, jer svima nama generalno fali i treba vremena. 

U svom nedavnom gostovanju u emisiji “RTS Ordinacija” dr. Dragan Ivanov, stručnjak za internu medicinu, iznio je dragocjene spoznaje o održavanju lužnatosti organizma uravnoteženom prehranom i razotkrio određene zablude oko upotrebe sode bikarbone u tu svrhu. . Na koji način se čokolada može konzumirati za bolje zdravlje? Prema riječima dr. Ivanova, postoji osebujan pristup uživanju u tamnoj čokoladi. Njegov prijedlog je ostaviti jednu kockicu čokolade da se polako otapa u ustima u trajanju od tri minute.

Čineći to, on ističe da ova metoda omogućuje da se iskusi ista divna slatkoća, što je jednako konzumiranju veće količine čokolade. Pronalaženje savršene ravnoteže konzumacije mesa u prehrani ključno je za optimalno zdravlje. Kad je u pitanju konzumacija mesa, dr. Ivanov ističe prednost proteina biljnog podrijetla, ali priznaje da se, ako se odlučite za konzumaciju mesa, savjetuju manje porcije. Ističe se važnost uključivanja zelenog lisnatog povrća u prehranu, jer ono posjeduje alkalna svojstva koja blagotvorno djeluju na tijelo.

Značenje vode i održavanje acidobazne ravnoteže Prema dr. Ivanovu, održavanje pravilne acidobazne ravnoteže u tijelu uvelike ovisi o unosu odgovarajuće količine vode, budući da ona pomaže bubrezima u eliminaciji kiselina. Prednosti autofagije Dr. Ivanov govori o temi autofagije i ističe njezine brojne dobrobiti, poput sposobnosti borbe protiv pretilosti i dijabetesa. Unatoč tome, upozorava da autofagija možda nije prikladna za svakoga, osobito za pojedince koji su pothranjeni ili su podvrgnuti kemoterapiji. Utječe li soda bikarbona učinkovito na lužnatost organizma?

Govoreći o metodama alkalizacije organizma, dr. Ivanov se osvrnuo na često postavljano pitanje o korištenju sode bikarbone. Prema njegovoj perspektivi, ovo možda nije optimalan izbor jer ima potencijal neutralizirati želučanu kiselinu, a time i ometati probavni proces. Kao alternativu predlaže konzumiranje soka od limuna s malo meda. Konzumacija određenih vrsta hrane može pridonijeti podizanju razine alkalnosti u tijelu.

Na svom popisu, dr. Ivanov uključuje nekoliko namirnica koje imaju potencijal za povećanje alkalnosti u tijelu. To uključuje limun, koštunjavo voće, med, zeleno povrće, začinsko bilje, kao i cjelovite žitarice poput prosa, kvinoje i amaranta. Dodatno, predlaže konzumaciju različitih vrsta pića poput vode, čajeva i limunade. Hrana se po prirodi može kategorizirati kao kisela ili bazična. Određivanje kiselosti hrane ne temelji se na okusu, već na metaboličkom utjecaju na tijelo, ističe. Vrhunska ilustracija osnovne namirnice je limun, unatoč svom kiselom okusu.

Konzumacija badema kao lijek za ublažavanje neravnoteže želučane kiseline. Za osobe koje imaju povećanu razinu želučane kiseline, dr. Ivanov predlaže uključivanje badema u prehranu. Prema njegovom stručnom mišljenju, konzumacija određene količine badema ima sposobnost suzbijanja želučane kiseline i pruža olakšanje onima koji pate od gastritisa. Uključivanje mlijeka i mliječnih proizvoda u prehranu odraslih Dr. Ivanov smatra da konzumacija mlijeka nije nužna za odrasle osobe te predlaže odabir biljnih izvora kalcija kada su u pitanju prehrambene potrebe.

  1. Dr. Ivanov zaključuje dajući smjernice o dobrobitima posta i dajući preporuke za zdravu rutinu posta, ističući važnost uključivanja voća, cjelovitih žitarica i orašastih plodova u doručak, odabira salata i mahunarki tijekom ručka te uživanja u laganoj večeri. Prema nalazima dr. Ivanova, post ne služi samo kao preventiva protiv suvremenih bolesti, već ima i ulogu u poboljšanju duhovnog blagostanja.

Preporučeno