Liv Ulman je jedna od najboljih norveških glumica, koja je za svoje stvaralaštvo nagrađena, čak i Oskarom za životno delo. Dok je na daskama koje život znače i filmskom platnu igrala kultne uloge, njen privatni život priredio joj je neverovatan scenario.

Rođena 16. prosinca 1938. u Tokiju, u Japanu, ušla je u svijet dok je njezin otac radio kao zrakoplovni inženjer. Ubrzo nakon toga, njezina se obitelj preselila u Norvešku, gdje je Liv provela svoje godine odrastanja. Stekla je široko priznanje zbog svog partnerstva s cijenjenim švedskim redateljem Ingmarom Bergmanom, surađujući na nekoliko ključnih filmova koji su oblikovali europsku kinematografiju. Tijekom svoje opsežne karijere stekla je međunarodno priznanje kao jedna od najistaknutijih glumica europskog umjetničkog filma.

  • Liv Ullmann započela je svoju karijeru u norveškom kazalištu, gdje je njen izvanredan talent brzo zaokupio pozornost kritike. Ipak, značajna prekretnica na njezinom profesionalnom putu dogodila se nakon susreta s Ingmarom Bergmanom, koji je doveo do dugogodišnje suradnje. Njihov nastupni zajednički film, “Persona” (1966.), jedno je od Bergmanovih najpriznatijih i najslavnijih djela, potaknuvši Ullmannovu karijeru i etablirajući je kao međunarodnu zvijezdu.

Dvojac je surađivao na brojnim filmskim projektima, uključujući “Pasiju” (1969.), “Šaptanje i plač” (1972.), “Prizore iz bračnog života” (1973.) i “Licem u lice” (1976.). U tim filmskim pothvatima Ullmann je često portretirao emocionalno zamršene žene koje se bore s dubokim unutarnjim sukobima.Njezine izvedbe obilježene su dubokim intenzitetom i psihološkom složenošću, savršeno usklađene s Bergmanovim umjetničkim stilom koji je zaranjao u zamršenost ljudske prirode, međuljudskih odnosa i egzistencijalnih tema.

Njihova je suradnja nadišla puki profesionalizam, što je dovelo do romantične veze tijekom 1960-ih i 1970-ih, koja je rezultirala rođenjem njihove kćeri, Linn Ullmann. Unatoč konačnom raskidu njihove romanse, zadržali su profesionalno partnerstvo, a Liv Ullmann se pojavila kao značajna muza u Bergmanovom opusu i jedna od njegovih najistaknutijih glumica.

Uz partnerstvo s Bergmanom, Liv Ullmann je surađivala s brojnim renomiranim redateljima i sudjelovala u međunarodnim filmskim projektima. Među njezinim najpriznatijim nastupima izvan Bergmanova opusa je uloga u Iseljenicima (1971.) Jana Troella, koja joj je donijela nominaciju za Oscara za najbolju glumicu.Njezin utjecaj na globalnu kinematografiju priznat je unutar umjetničkih zajednica, gdje se smatra jednom od najznačajnijih glumica 20. stoljeća.

Usporedo s glumačkom karijerom, Liv Ullman se tijekom 1990-ih posvetila režiji. Njezini redateljski poduhvati, uključujući filmove “Chrysanthemums” (2000.) i “Enemies: A Love Story” (2009.), potvrđuju njezino umjetničko umijeće iza kamere.Među njezinim najslavnijim redateljskim ostvarenjima je film “Vjernost” (2000.), inspiriran spisima Henrika Ibsena, koji je pobrao višestruka priznanja na raznim međunarodnim filmskim festivalima.

  • Liv Ullmann poznata je po svojoj suzdržanoj prirodi u pogledu osobnog života; međutim, priznaje se da se udavala dva puta, prvo za norveškog liječnika Hansa Jakoba Stanga, a zatim za američkog glumca Donalda Sutherlanda. Njezina kći, Lynn Ullmann, postigla je uspjeh kao spisateljica i novinarka, odražavajući umjetnički senzibilitet naslijeđen od svoje majke. Uz to, Ullmann je doživio duboku ljubavnu vezu s Draganom Babićem.

Dragan Babić jedan je od najuglednijih novinara u Srbiji i Jugoslaviji, čiji pisani prilozi imaju veliki odjek. Njegov osobni život, posebice njegova ljubavna nastojanja, i dalje plijeni interes. Kao urednik i voditelj hvaljene putopisno-obrazovne emisije “Dvogled” na RTS-u, posebno je zapamćen po vezi s Liv Ullman, holivudskom ikonom i zamamnom plavušom koja je Beograđane ostavila u čudu.

Bio je to privlačan Beograđanin, inteligentan i uspješan u televizijskoj industriji, koji je Liv Ullmann uveo u naš dom, opisao ga je poznati novinar Bora Ćosić. Nakratko su bili upečatljiv par, no on se teško nosio s izazovima dijeljenja života s globalnom zvijezdom.

Njegovo podrijetlo uključivalo je oca zaposlenog, partizanskog ratnika koji je poginuo u tom sukobu, i majku koja je bila stroga pravnica, sutkinja Vrhovnog suda, ali je ipak više voljela ulogu supruge proletera. Dragana sam pratio u brojnim izlascima, pri čemu smo zajedno konzumirali velike količine alkohola. Bio je neprestano fiksiran na “književnost”, težeći da napiše malu knjigu koja bi podsjećala na “Stranca”.

Smatrao je nemogućim ploviti Central Parkom uz Woodyja Allena i druge, nemilosrdno ih je progonio u pokušaju da skoče s litice u Algarveu, iako bez uspjeha. Kad su se na kraju okupili na otoku kod Bergmana, stari cinik ih je lukavo namamio u stan koji je podsjećao na film “Bračni život.

  • Početkom osamdesetih beogradska čaršija brujala je od tračeva o iznenadnoj, intenzivnoj i skandaloznoj romansi koja je procvjetala između Liv Ullman, Bergmanove omiljene glumice i njegove bivše supruge, i Dragana Babića, srpskog novinara. U tom razdoblju Babić je bio poznat po stvaranju popularnog televizijskog formata, točnije serije intervjua pod naslovom “To sam ja”, u kojoj je zanosnu nordijsku glumicu predstavio kao jednu od svojih gošća 1980. godine.

Kako je Babić ispričao godinama kasnije u emisiji ” Dok anđeli spavaju”, između njih dvoje se tijekom razgovora postupno razvila nesputana strast. Njihova veza trajala je nekoliko godina, a Liv Ullman često je posjećivala Beograd, o čemu svjedoči i dnevnički zapis psihologa Dragana Krstića, koji potvrđuje njezin status drage gošće na srpskim veseljima.

Tijekom zajedničkog ručka kod prijatelja na blagdan svetog Trifuna, imao sam zadovoljstvo biti u društvu glumice Liv Ullman, kojoj je društvo pravio jedan naš zajednički poznanik. U razgovoru je istaknut odnos poznate i lijepe glumice i pronicljivog beogradskog novinara, začudo lišen očekivane zluradosti tipične za takve rasprave. Za stolom je bilo prisutno otprilike deset osoba, svi obrazovani i dovoljno svjetovni da se uključe u otvoreni dijalog.

Vjerujem da je Ullman također osjetio određenu razinu ugode i bio je opušten, bez ikakvih obrambenih prepreka. Na početku razgovora, izrazio sam joj majčine pozdrave, jer je duboko cijenila Ullmanove filmove, posebno one koje je režirao Bergman. Osim toga, moja je majka voljela nordijska kulturna djela; nakon ruske književnosti, rado je čitala autore poput Knuta Hamsuna i Ibsena.

  • Ulmanova, koja posjeduje privlačnost uglednog profesionalca, iskreno je cijenila komplimente upućene njoj. Njezino veliko iskustvo omogućilo joj je razlučiti na koje glasove treba obratiti pozornost; ona koju je susrela nije bila zaražena skrivenim motivima, što je rijetkost u njezinu iskustvu. “Vjerujem da je primijetila nešto u tom smislu”, primijetio je. Dragan je još doprinio:

“Suzdržali smo se od opsežnog ispitivanja, dopuštajući joj slobodu da se izrazi kako želi. Intrigantno je njezino opažanje da umjereno konzumiramo alkohol; primijetila je da su naše navike pijenja umjerenije u usporedbi s Nordijcima u sličnim prilikama. Skloni smo piti oprezno, izbjegavajući miješanje pića, za razliku od njezinih nordijskih kolega koji u nestrpljenju da se opijaju spajaju rakiju i pivo i nerijetko se nađu pijani i prije večere kratko da ih je u potpunosti prepoznala, bila je dovoljno ljubazna da ih ne spominje.” Naposljetku ga je Liv Ullman potaknula da ostavi svoju drugu suprugu Terezu Đelmiš, koja je u to vrijeme bila u sedmom mjesecu trudnoće.

Bivša Miss Jugoslavije, inače prevoditeljica, lektorica i novinarka, nedavno je u emisiji “Dok anđeli spavaju” ispričala svoje životne spoznaje, osvrnuvši se na vezu s Babićem, koji je preminuo 2013. godine.Dodatno je otkrila svoje emocije nakon što je otkrila da je on razvio osjećaje prema drugoj osobi. Dragan je zbog Liv otišao od nje, posla i zemlje. “Plakala sam tri mjeseca, a onda je stigao naš sin, što je promijenilo značaj mog života.

U godini u kojoj je svijet obilježio rođenje sina Damjana, Tereza i Dragan finalizirali su razvod. Terezin oblik osvete bio je u njezinom razumijevanju njega, dopuštajući mu da slijedi svoje emocije, što je poznatog novinara dodatno mučilo savjest zbog njegovog nepromišljenog ponašanja.”Shvatio sam njegovu situaciju i oprostio mu, budući da je i on bio nesiguran što treba učiniti, jer je bio nježna duša. Moja naklonost prema njemu proizlazi iz čovjeka kakav je bio; ne krivim ga jer je posjedovao temeljnu ljudsko pravo da slijedi želje svog srca”, rekla je Teresa.(Stil / “Dnevnik 2013 – 2020” Bore Ćosića / Krstić Dragan, Psihološki zapisi V 1978-1981, str. 312.)

 

Preporučeno