– Kao što i sami možete da zaključite p onaslovu našeg današnjega članka, govorićemo o Draženu Petroviću. Sredinom 80 godina prošloga vijeka, bio je najbolj iigrač Evrope, i samim time, okušao se i u NBA ligi….

 

Tragično, njegova je karijera neočekivano prekinuta u Njemačkoj kada je izgubio život u razornoj prometnoj nesreći. Godine 1993. Dražen Petrović, slavljen kao jedan od najvećih košarkaških velikana u povijesti jugoslavenske, hrvatske i europske košarke, tragično je izgubio život u kobnoj prometnoj nesreći u Njemačkoj.

  • Ovaj razorni događaj ostavio je za sobom dugotrajno pitanje: što je više mogao postići? U vrijeme prerane smrti Petrović je bio na vrhuncu svoje fizičke sposobnosti. Obnašao je cijenjenu ulogu kapetana hrvatske reprezentacije koja se samo godinu dana prije toga plasirala u finale Olimpijskih igara u Barceloni, gdje su se u svom prvom velikom samostalnom natjecanju sučelili s kultnim “Dream Teamom”. Osim toga, imao je priliku pokazati svoje vještine kao razigravač New Jersey Netsa. Uz značajne ličnosti poput Vlada Divca, Aleksandra Volkova, Šarunasa Marčuljonisa i drugih, odigrao je ključnu ulogu u povezivanju moćnika američke i europske košarke.

I prije nego što je debitirao u reprezentaciji Jugoslavije na Olimpijskim igrama 1984. u Los Angelesu, već je stekao slavu. Ponosnih sedam godina ponosno je nosio plavi dres i sakupio impresivnu kolekciju medalja, učvrstivši svoj status jednog od najcjenjenijih jugoslavenskih sportaša. Međutim, usred nemira i rascjepkanosti zemlje, neočekivano je gurnut na čelnu poziciju kao kapetan Hrvatske. Usred ratnog kaosa, postojao je golem javni pritisak na njega da se svrsta ili uz Srbe ili uz Hrvate.

Dražen Petrović, rođen od Jovana Petrovića, pripadnika hercegovačkih sigurnosnih službi, i Biserke Mikulandra, knjižničarke iz okolice Šibenika, obiteljski je povezan s renomiranim srpskim i svjetskim likom Dejanom Bodirogom. Dejana se slavi kao jednog od najvećih europskih sportaša u povijesti sporta. Usred ratnog programa uživo jedan je gledatelj Draženu postavio pitanje. Pri ulasku u studio voditelj je srdačno poželio dobrodošlicu publici i njihovom uvaženom gostu.

Držeći tradicionalnu cigaretu, voditelj se osvrnuo na Dražena i izrazio zanimljivost o temi koja se često ponavlja u medijima – tvrdnji da je Dražen Petrović srpskih korijena. Voditeljica se brzo ubacila, ističući da program nije namijenjen političkim raspravama. No, bilo mu je nemoguće ne spomenuti Dražena, vještog braniča koji je slučajno bio Srbin. Voditelj je ustao, ističući da Draženov identitet seže daleko izvan njegove nacionalnosti. Unatoč nelagodi, Dražen se nasmijao. U pokušaju da ublaži neugodan trenutak, voditeljica je nepromišljeno pokušala: “Ajmo se fokusirati na nešto drugo… recimo kako netko srpskih korijena može briljirati u ovom sportu?”

Nažalost, odgovor je izostao: “Pa on zapravo i nije Srbin, što objašnjava zašto njegov nastup nije na nivou. Nemaju svi ljudi s prezimenom Petrović srpsko podrijetlo”, zbog čega je voditelj naglo prekinuo razgovor. Kad se okrenuo prema Draženu, dobio je samouvjeren odgovor. Dražen je sve uvjeravao da je pronaći rješenje ovog pitanja jednostavan zadatak. Dao je i pozadinu, rekavši da je iz Šibenika, dok mu je majka iz obližnjeg sela Bilice.

Otac mu je, pak, podrijetlom iz hercegovačke Zagore. Ovi pronicljivi komentari snimljeni su i sačuvani u YouTube videu. I nakon svih ovih godina, sjećanja na izazovno razdoblje kada su Dražen i njegovi kolege košarkaši bili u središtu pozornosti, te rasprave koje su se vodile u prijenosima uživo, još uvijek izazivaju duboku tugu. Obeshrabrujuće je prisjetiti se kako je pojedinim pojedincima bilo prihvatljivo zadirati u privatnost Dražena Petrovića javno pretresajući njegovu i krvnu lozu njegovih roditelja. Jednako je bilo zabrinjavajuće svjedočiti nevolji u kojoj se našao, gdje je morao svjedočiti o duboko osobnim stvarima kao da je na ispitivanju.

Aco Petrović, poznati košarkaš i trener koji je inače i Draženov brat, nedavno je u opuštenijem ambijentu ispričao kako je Draženova nepokolebljiva odanost uvijek bila uz hrvatsku reprezentaciju. Dražen je, kaže Aco, bio ne samo košarkaški lider nego i istaknuta ličnost hrvatskog sporta. U tadašnjim okolnostima, kada je Jugoslavija bila na rubu podjele, sve su oči bile uprte u Dražena, čekajući na koju će se stranu odlučiti.

  • Aco, koji dolazi iz mješovite sredine, u potpunosti je shvaćao značaj Draženove odluke. Vidjela se Draženova nepokolebljiva odluka da predstavlja Hrvatsku, bez obzira na rodbinske veze. Njegova nedvosmislena poruka poslana je kada je postao članom UN-a, da je hrvatska reprezentacija imala najveći značaj u njegovom životu. Aco Petrović s toplinom se prisjeća Draženovog dubokog ponosa kada je govorio o 1992. godini. Taj iskreni osjećaj Dražen je otvoreno izrazio u intervjuu za HRT.

Preporučeno