Posljednjih tridesetak godina u našoj regiji političari i masovni mediji koriste nacionalni identitet za stvaranje razdora među stanovnicima. Mnogi od tih poticaja aktualni su i danas. Pozivamo vas na pozornost na intervju koji je ostavio snažan dojam.

  • Dražen Petrović za mnoge je najbolji košarkaš s ovih prostora. Bio je i favorit europskih sportaša koji su 1991. godine prešavši Atlantik otišli u NBA ligu koja se smatra najznamenitijom košarkaškom ligom na svijetu. Šokantno, u Njemačkoj je njegova karijera završila jer je poginuo u kobnoj prometnoj nesreći.Ali u nacionalnom previranju i rasulu postavljen je za kapetana Hrvatske. Naišao je na snažan pritisak javnosti da se usred rata izjasni kao Hrvat ili Srbin.

    Samo godinu dana prije, ova je momčad ušla u finale Olimpijskih igara u Barceloni. Igrali su protiv legendarnog “Dream Teama” na svom prvom velikom turniru kao neovisna nacija. Također je služio kao čuvar točke za New Jersey Netse. Igrao je ključnu ulogu u povezivanju Amerike s raznim europskim košarkaškim zemljama. Osim zvijezda kao što su Vlad Divac, Aleksandar Volkov, Šarounas Marčuljonis i mnogi drugi.

Značajno priznanje stiglo mu je puno prije debija s jugoslavenskom reprezentacijom na Olimpijskim igrama u Los Angelesu prije devet godina. Plavi dres nosio je sedam godina; osvojio je impresivan broj medalja koje su potvrdile njegovo mjesto među najuglednijim jugoslavenskim sportašima. Ali u žaru takvih previranja i raspada unutar zemlje, postavljen je za kapetana Hrvatske. Njega je javnost pritisnula da se usred rata izjasni kao Hrvat ili Srbin.

Dejan Bodiroga, proslavljena srpska ličnost i jedan od najcjenjenijih sportaša u povijesti europskog sporta, još je jedna osoba koju vežemo uz Dražena Petrovića. Rođen je u obitelji Jovana Petrovića, koji je služio u hercegovačkim snagama sigurnosti, i Biserke Mikulandra, šibenske knjižničarke.

Godinama kasnije, u opuštenijoj atmosferi, na nekom druženju, Aco Petrović (Draženov brat) otkrio se kao renomirani igrač i trener gdje je rekao da je Draženova predanost igranju za hrvatsku reprezentaciju porasla. Aco je istaknuo kako Dražen nije samo lider hrvatske košarke, već i važna osoba u hrvatskom sportu. Upravo u ovom trenutku kada se SFR Jugoslavija raspadala sve su oči bile uprte u Dražena čekajući koju će odanost na kraju dana izabrati

Godinama kasnije, tijekom još opuštenijeg druženja, Aco Petrović, Draženov brat te istaknuti košarkaš i trener, rekao je kako njegova predanost hrvatskoj reprezentaciji nikad nije bila veća. Aco je istaknuo kako možda ne samo u košarci nego iu drugim sportskim područjima prednjači Dražen što se pokazalo vrlo važnim za hrvatsku atletiku. Tih dana kad je Jugoslavija bila pred raspadom svi su prvo gledali u Dražena i pitali se na koju će se stranu opredeliti.

Godinama kasnije, u opuštenijoj atmosferi, na nekom druženju, Aco Petrović – Draženov brat i poznati košarkaš i trener – otkrio je da je Dražen i dalje predan hrvatskoj reprezentaciji. Aco je istaknuo kako Dražen nije samo lider jugoslavenske košarke nego i ključna figura hrvatskog sporta. U to vrijeme, neposredno prije konačnog raspada Jugoslavije, svi su pogledi bili uprti u Dražena i kojoj će domovini biti odan.

Godinama kasnije, u opuštenijoj atmosferi, na nekom druženju poznati košarkaš i trener Aco Petrović, Draženov brat, rekao je da je Dražen jednako predan hrvatskoj reprezentaciji kao što je bio i prvog dana. Aco je istaknuo kako Dražen nije samo lider u košarci nego iu hrvatskom sportu. U to vrijeme dok se Jugoslavija raspadala sve su oči bile uprte u Dražena i na njegovu lojalnost.

Aco, inače plod miješanog braka, osjetio je težinu Draženova izbora. Bio je uporan u namjeri da predstavlja Hrvatsku, iako je iz hrvatsko-srpske obitelji. Njegovim prisluškivanjem u UN snažno je poslana poruka: “Hrvatska reprezentacija mi je sve”. Aco Petrović govori o Draženovom velikom ponosu što je Hrvat, govoreći o 1992. godini. To je njegova izjava u razgovoru za HHT.

Preporučeno