– Kako smo polako došli u proljeće, definitivno je krenula potražnja za raznim sjemenima, jer je sada idealno vrijeme za sadnju raznih kultura. Godinama unazad se krompir i pasulj smatra glavnim namirnicama, koje su jednstavno site. Lake su za obradu, a mi danas govorimo o krompiru koji se može spremiti na puno načina, i svaki od njih je i više nego ukusan i hranjiv.
Za optimalan rast krumpira i obilnu žetvu, neophodno je pripremiti ovo jednostavno gnojivo prije sadnje. Jamči snažne i uspješne biljke. Uložite samo nekoliko minuta svog vremena i nagrada će se itekako isplatiti. Pospješite rast vašeg krumpira gnojivom bogatim hranjivim tvarima. Imperativ je da poduzmemo potrebne radnje.
- Za stvaranje hranjive mješavine, pomiješajte 1 dio dolomitnog vapnenca i 3 žlice valjane zobi u blenderu. Dodajte 2 litre vode i ostavite smjesu da nesmetano stoji cijeli dan.
Nakon što smjesu procijedite kroz gusto cjedilo, dodajte još litru svježe vode da je razrijedite. Prije same sadnje krumpira, pomiješajte šalicu gnojiva s 3 litre vode i ulijte otopinu u rupu. Na kraju članka pronaći ćete video koji prikazuje cijeli postupak. Obogatite tlo pepelom i nastavite sa sjetvom sjemena krumpira. Proljetni radovi već su počeli za brojne vrtlare, a neki su već krenuli u sjetvu i sadnju. Optimalno vrijeme za sadnju ovisi o specifičnim klimatskim uvjetima koji prevladavaju u svakoj pojedinoj regiji.
U ovoj prezentaciji predstavit ću učinkovitu metodu uzgoja krumpira. S eskalirajućim troškovima gnojiva u supermarketima i sve većim fokusom na organsku poljoprivredu, prirodna gnojiva su stekla značajnu popularnost među vrtlarima.
Bez sumnje, drveni pepeo je uključen u ovu kategoriju. Osim toga, biljni pepeo služi kao vrijedan resurs za sadnju krumpira zbog svoje visoke razine korisnosti.
Krumpir ima sposobnost apsorbiranja značajne količine minerala i organskih tvari, uključujući kalij i kalcij, što ga čini nevjerojatno bogatim ovim esencijalnim nutrijentima.
Ne samo da opskrbljuje biljke esencijalnim hranjivim tvarima, već ima i zaštitnu ulogu. Njegovom primjenom može se pojačati imunitet biljaka, a prinosi značajno povećati i do 15%. Prisutnost pepela će rezultirati većim udjelom škroba u krumpiru, čime se poboljšava njegov okus kako vrijeme odmiče. Uzgoj krumpira je izazovan pothvat koji zahtijeva osiguravanje dovoljno hranjivih tvari za optimalan rast tijekom nadolazeće sezone.
Štetnici su privučeni sočnim gomoljima, a također su skloni bolestima. Kako bi se to spriječilo, prije sadnje na gomolje se može nanijeti sloj biljnog pepela. Preporučena količina je 1 kg biljnog pepela na svaku vreću krumpira od 25 kg.
Kada odlučite podijeliti poveću stabljiku na manje segmente, imate mogućnost posuti pepeo na posječeno područje kako biste ga dezinficirali i ubrzali proces zacjeljivanja. Radnja sječe obavlja se s namjerom očuvanja sadnog materijala. Ispravno izvođenje zadatka rezanja krumpira zahtijeva preciznost i brigu. Od iznimne je važnosti pažljivo pratiti pH odgovor tla prilikom korištenja pepela. S obzirom na to da pepeo posjeduje alkalna svojstva, prikladan je dodatak za tla koja imaju tendenciju kiselosti. Međutim, treba biti oprezan pri nanošenju pepela na neutralna ili alkalna tla.
Isključivo koristiti pepeo dobiven izgaranjem drva. Prije nanošenja pepela u iskopani rov dopušteno je ugraditi stajnjak.
Za one koji su možda zanemarili dodavanje gnojiva tijekom obrade, sada je savršena prilika da poprave situaciju.
Nakon posipanja pepelom, važno je nanijeti fini sloj zemlje kako bi se površina potpuno prekrila. Neophodno je izbjegavati izravan kontakt između gomolja krumpira i stajnjaka nakon sadnje jer to može dovesti do oštećenja gomolja spaljivanjem. Nepredvidivi vremenski obrasci, karakterizirani čestim kišama i fluktuirajućim dnevnim i noćnim temperaturama, predstavljaju izazov u određivanju optimalnog vremena za sadnju krumpira. Njihov utjecaj je najvažniji u određivanju trajanja klijanja, nicanja i ukupnog rasta biljaka. Kada površinski sloj tla dosegne temperaturu od 10 ˚C, smatra se pogodnim za sadnju, au tim okolnostima, uz daljnje podizanje temperature, smanjuje se vrijeme potrebno za klijanje i nicanje.
Sadnja je najpovoljnija u drugom dijelu travnja, iako to ovisi o prevladavajućim vremenskim prilikama. Kako bi se ubrzao proces klijanja, preporučljivo je sijati gomolj koji je već klijao.
Tijekom trajanja ciklusa rasta, ovo povrće zahtijeva pažljivu njegu. Početna bitka počinje nakon sadnje, protiv nemilosrdnog napada korova. Opće je poznato da se korovi žestoko natječu s kultiviranim biljkama, natječući se za bitne resurse kao što su hrana, hidratacija, sunčeva svjetlost i naposljetku prostor. Zanemarivanje rješavanja ovog problema neizbježno dovodi do značajnog pada prinosa i ukupne kvalitete tijekom cijelog vegetacijskog razdoblja. Štoviše, biologija razvoja korova ide im u prilog, budući da posjeduju manje preduvjeta za rast i pokazuju izvanrednu sposobnost klijanja i bujanja bržim tempom od svojih kultiviranih parnjaka.
Stoga je za učinkovito suzbijanje korova nužan cjelovit pristup tijekom cijelog razdoblja uzgoja. Ključno je imati na umu da su i korovi i kultivirane biljke posebno osjetljivi tijekom svojih početnih faza rasta, što uključuje povećanje sjemena, klijanje, nicanje, kao i rani razvoj nadzemnih struktura kao što su supke i prva dva prava ostavlja.
- U kritičnim fazama razvoja biljaka poželjno je sustav navodnjavanja primijeniti pripravkom Rhyzo koji sadrži fosfor i aminokiseline koje pospješuju rast korijena u dozi od 1 kg/ha, kao i Bombardier koji sadrži aminokiseline. koji povećavaju sposobnost biljke da se nosi sa stresom, u dozi od 5 l/ha, jer primjena herbicida ili drugih sredstava za zaštitu bilja može štetno djelovati na kulturnu biljku.
Održavanje obrane od patogena stalni je izazov zbog fluktuirajućih vremenskih obrazaca koji se javljaju tijekom vegetacijske sezone. Osobito tijekom ključnih faza nicanja i snažnog vegetativnog rasta, koji stvaraju temelje za obilnu i vrhunsku žetvu, u svibnju se izmjenjuju razdoblja padalina i topline. Ovi uvjeti posebno pogoduju širenju peronospore.
Kada je u pitanju suzbijanje štetočina, krumpirov žuti crv je najveća prijetnja, sposoban desetkovati cijeli nadzemni dio biljaka u izuzetno kratkom vremenskom roku. Stoga je neophodno pažljivo pratiti njegovu prisutnost.
Tijekom zime ostaje u tlu kao potpuno razvijena odrasla jedinka, a izlazi u proljeće usporedo s rastom nadzemne vegetacije. Za učinkovito rješavanje ovog problema predlažemo korištenje pripravka Alverde u količini od 0,25 l/ha. Ključno je pomno promatrati izgled odrasle jedinke, količinu položenih jaja i, što je najvažnije, početak izlaska ličinki iz jaja. Ovo određeno vrijeme idealno je za primjenu tretmana, osiguravajući optimalnu učinkovitost i uspješno suzbijanje štetnika.