– Buđ i plijesan je definitivno najveći neprijatelj u našim domovima. U većini situacija se pojavljuje u kutovima prostorija gdje je uglavnom mračno, i gdje ima pomalo i vlage. Mi danas govorimo o plijesni koja napada povrće u baštama….

Za brojne vrtlare prisutnost plijesni na lišću biljaka krastavca, bundeve ili rajčice godišnji je izvor nevolje i frustracije. Srećom, postoji jednostavno rješenje za sprječavanje ove potencijalne noćne more, koja će se brzo proširiti cijelim vrtom. Obično mlijeko je jednostavan odgovor. Doista, moglo bi biti iznenađenje, ali mlijeko u spreju pokazalo se jednako učinkovitim u inhibiciji rasta plijesni u usporedbi sa skupim komercijalnim fungicidima. Prije gotovo 50 godina, kanadski su znanstvenici prvi put izvijestili o učincima mliječnog spreja na stvaranje plijesni u vrtnim biljkama, što ukazuje da u tim nalazima nema ničeg revolucionarnog. Proces je vrlo jednostavan.

Trebat će vam samo obično mlijeko i voda, koje možete kombinirati u omjeru od 40% mlijeka i 60% vode. Međutim, ako postoji veći rizik od razvoja plijesni ili ako primijetite početne znakove plijesni, preporučljivo je koristiti koncentriranije otopine. Alternativno, otopina koja se sastoji od 30% mlijeka i 70% vode također može učinkovito poslužiti kao preventivna mjera. Bilo da se odlučite za obrano ili punomasno mlijeko, izbor je nevažan.

Zaštita vaših biljaka ne leži u mliječnoj masti, već u određenom proteinu prisutnom u mlijeku koji ima sposobnost stvaranja zaštitne barijere na lišću. Za prevenciju gljivičnih infekcija na krastavcima, tikvicama i rajčicama prskanje mlijekom pokazalo se najučinkovitijim. Za održavanje zdravih biljaka preporučljivo je prskati lišće u razmacima od 10 dana. Za optimalne rezultate, preporuča se prskanje rano navečer za sunčanih, toplih dana, osiguravajući da obje strane listova budu ravnomjerno obložene.

Korištenje češnjaka kao temeljca u medicinske svrhe. Kako vas bolesti krastavaca ne bi uhvatile nespremne, preporučljivo je poduzeti proaktivne mjere za prevenciju i liječenje krastavaca. Uz pomoć stroja za mljevenje mesa sameljite 50 grama češnjaka dok ne dobije finu konzistenciju. Nakon što pripremite pire od češnjaka, pomiješajte ga s jednom litrom vode, pazeći da je dobro razrijeđen, zatim pokrijte smjesu poklopcem i ostavite da nesmetano odstoji 24 sata.

Nakon što procijedite infuziju, umiješajte je u volumen od 10 litara vode i nastavite s nanošenjem mješavine na biljke krastavaca metodom prskanja. Osigurajte redovitu njegu svojim krastavcima pomoću ovog nekompliciranog uređaja. Osobno sam se više puta uvjerio u učinkovitost ovog lijeka od hrena. Ne samo da služi kao pouzdana zaštita od plijesni za krastavce, već također djeluje kao moćna obrana od štetočina. Svim srcem podržavam njegovu upotrebu.

Za pripremu ovog napitka od hrena naribajte 50 g svježeg hrena, a zatim ga pomiješajte s pet litara vode. Ostavite smjesu da stoji nesmetano cijeli dan ili 24 sata. Nakon što filtrirate otopinu, pretočite je u bočicu s raspršivačem i nastavite s nanošenjem na biljke tehnikom prskanja. Za optimalne rezultate preporuča se koristiti sprej na tjednoj bazi. Upotreba drvenog pepela za liječenje bolesti krastavaca vrlo je učinkovita, a istovremeno služi i kao prirodno gnojivo. Da biste napravili prirodni sprej za krastavce, pomiješajte drveni pepeo i kipuću vodu u čaši i ostavite da se kuha dva dana. Nakon što procijedite smjesu dodajte 10 ml tekućeg sapuna prije prskanja krastavaca.

Za samo sedam dana ponovite zadatak. Evo još jednog prijedloga za pomoć u uzgoju krastavaca. Krastavci kojima nedostaje kalija obično imaju zaobljen oblik i sužavaju se na peteljci. Drveni pepeo sadrži značajnu količinu kalija, tako da razrjeđivanjem 200 grama drvenog pepela u 10 litara vode možete napraviti otopinu kojom ćete sipati 1 litru ispod svakog grma.

Preporučeno