Italijanska penzionerka Ema Morano bila je poznata kao jedna od najstarijih Evropljanki. Doživela je 117 godina i ostala zdrava i vitalna do kraja svog života.

Emma, ​​koja je rođena u Italiji 29. studenog 1899., preminula je 15. travnja 2017., čime je zaslužila priznanje da je posljednja osoba rođena u 19. stoljeću. Kao superstogodišnjakinja, postigla je povijesni značaj postavši četvrta najstarija Europljanka, prema LADBible.

Jelovnik-Njezin režim prehrane bio je prilično jednostavan, pridržavajući se dnevne rutine. Svaki dan jela je tri jaja, od kojih su dva bila sirova, a navečer bi popila čašicu grappe, vrste rakije od grožđa. Ova prehrambena praksa, usvojena nakon njezine dijagnoze anemije, trajala je više od 90 godina. Kako se bližio kraj života, Emma je smanjivala unos hrane; međutim, ostala je relativno dobrog zdravlja.

Dr. Carlo Bava, koji ju je liječio gotovo tri desetljeća, primijetio je da, iako je Emma rijetko uključivala voće i povrće u svoju prehranu, ostala je predana konzumaciji jaja.Nadalje je svoju radosnu dugovječnost pripisala odsutnosti muža, nakon zaključenja njezinog ne baš sretnog braka 1938. godine.”Nisam imala želju da me netko potčini”, izjavila je.

BONUS TEKST;

Bosiljak (Ocimum basilicum) je aromatična biljka iz porodice usnatica (Lamiaceae) koja se koristi širom sveta u kulinarstvu, ali i u narodnoj medicini. Poreklom iz Indije, bosiljak je postao nezaobilazan sastojak u mnogim kuhinjama, posebno mediteranskoj i azijskoj, a takođe je poznat i po svojim lekovitim svojstvima.

1. Zdravstvene prednosti:Vitamini i minerali: Bosiljak je bogat vitaminima A, K i C, kao i mineralima poput kalcijuma, gvožđa i magnezijuma. Ovi nutrijenti doprinose jačanju imunog sistema, zdravlju kostiju i očiju.

Antioksidansi: Ova biljka sadrži snažne antioksidanse, uključujući eugenol, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjenju oksidativnog stresa u organizmu.
Protivupalna svojstva: Bosiljak ima prirodna protivupalna svojstva zahvaljujući svojim eteričnim uljima, što ga čini korisnim za ublažavanje upala i bolova u telu.
Podrška digestivnom sistemu: Bosiljak stimuliše varenje i može pomoći u smirivanju probavnih tegoba, kao što su nadimanje i grčevi.

2. Upotreba u kulinarstvu:Mediteranska kuhinja: Bosiljak je ključan sastojak u mnogim jelima italijanske kuhinje, kao što su pesto, pice, salate i sosovi. Njegov svež, aromatičan ukus savršeno se kombinuje s paradajzom, belim lukom i maslinovim uljem.

Azijska kuhinja: U azijskoj kuhinji, posebno u tajlandskoj i vijetnamskoj, koristi se tajlandski bosiljak, koji ima malo drugačiji, začinjeniji ukus. Dodaje se u supe, kari i razna jela sa rezancima.Svež ili sušen: Bosiljak se može koristiti svež za ukrašavanje i dodavanje ukusa jelima, dok se sušen bosiljak koristi u sosovima i marinadama, gde pušta svoj intenzivan miris i ukus.

3. Gajenje bosiljka:Bosiljak je jednogodišnja biljka koja voli toplo i sunčano vreme. Može se gajiti u bašti ili u saksijama na prozoru. Važno je redovno zalivanje i zaštita od hladnoće. Najbolje je brati mlade listove kako bi biljka ostala zdrava i podstakla novi rast.

4. Lekovita upotrebaEterično ulje bosiljka: Ovo ulje se koristi u aromaterapiji za ublažavanje stresa, glavobolje i umora. Takođe se koristi u preparatima za negu kože.Čaj od bosiljka: Čaj od listova bosiljka koristi se za smirenje, jačanje imuniteta i kao prirodni lek za prehladu i kašalj. Takođe može pomoći kod nesanice i anksioznosti.Bosiljak je, pored svog fantastičnog ukusa, i izuzetno koristan za zdravlje. Njegova jednostavna primena u kuhinji i lekoviti efekti čine ga dragocenom biljkom kako za ishranu, tako i za opštu dobrobit organizma.

Preporučeno