Sljedeća, jako zanimljiva priča, dolazi nam iz Azije, konkretno iz Japana. Naime, govorićemo o najmanjem stanu koji se nalazi u Tokiju…

  • Ovaj ultra-mali stan u Tokiju, koji je možda jedan od najmanjih na svetu, prostire se na samo 8 četvornih metara, ali i dalje pruža dovoljno prostora za Emmi, rođenoj Australki, da živi veliki život u Japanu. Iako je prostor izuzetno mali, Emmi je uspešno prilagodila svoj stan tako da se u njega uklapa sve što joj je potrebno. Iako deluje kao pravi izazov, ovaj mikrostan uključuje hodnik, blagovaonicu, kuhinju, kupaonicu i spavaću sobu. Stan ima čak i dve etaže i malu terasu, što je pravi luksuz u centru Tokija.

Ovaj kreativni raspored prostora omogućava Emmi da maksimalno iskoristi svaki kvadratni metar, a svaka zona u stanu je funkcionalna i multifunkcionalna. Kroz video koji je postavila na društvenim mrežama, Emmi je pokazala kako je uspela da postigne savršen balans između praktičnosti i udobnosti, i kako je uspela da napravi dom iz malog prostora. Stan se, osim toga, pokazuje kao inspiracija za sve koji razmišljaju o minimalizmu, jer nam daje priliku da se zapitamo koliko nam stvari zaista trebaju. Emmi je svojim primerom pokazala kako se i u najmanjim prostorima može živeti bogat i ispunjen život, a takođe pruža i odličnu lekciju o organizaciji prostora, dizajnu i funkcionalnosti.

BONUS TEKST:

Masline su plodovi drveta koje potiče iz porodice Oleaceae, a naučni naziv masline je Olea europaea. Ovo drvo je jedno od najstarijih gajenih biljaka na svetu, sa značajnom istorijom koja datira više od 3.000 godina, naročito u mediteranskim zemljama. Masline nisu samo ukusan plod, već su i simbol mira, plodnosti i dugovečnosti, a maslinovo ulje je nezamenjiv sastojak u ishrani, ali i u tradicionalnoj medicini.

Masline potiču iz oblasti Bliskog istoka i mediteranske regije, a danas se gaje u mnogim toplim i suptropskim regionima sveta, posebno u Španiji, Italiji, Grčkoj, Turskoj i Tunisu, koji su najveći proizvođači maslina. Drveće maslina je izuzetno otporno na sušu i visoke temperature, a najbolje uspeva u mediteranskoj klimi, gde je puno sunca i minimalna količina padavina. Usled dugovetnosti, masline mogu rasti čak na kamenitim i siromašnim zemljištima. Zanimljivo je da drvo masline može da živi i do nekoliko hiljada godina, a najstarije maslinovo drvo na svetu se smatra starim više od 2.000 godina.

Postoji mnogo sorti maslina, a svaka ima specifične karakteristike. Neke su namenjene preradi u maslinovo ulje, dok se druge koriste za jelo kao zelene ili crne masline. Zelenkaste masline obično se berbu pre nego što postanu potpuno zrele, dok crne masline mogu biti suve ili konzervirane u brinesu. Najpoznatije sorte uključuju “Arbequina”, “Manzanilla”, “Kalamata”, “Nocellara” i “Picholine”, ali postoje mnoge druge lokalne sorte širom sveta.

Berba maslina se razlikuje u zavisnosti od njihove namene. Ako se masline koriste za proizvodnju ulja, berba se obavlja kada su plodovi još delimično zeleni. To maslinovom ulju daje voćni, blagi ukus. Za crne masline, berba se vrši kada su plodovi potpuno zreli. Nakon berbe, masline se tretiraju kako bi se uklonila njihova prirodna gorčina, koristeći metode poput soljenja, fermentacije ili maceracije u slanoj vodi.

Maslinovo ulje, jedno od najvažnijih proizvoda od maslina, ima značajnu ulogu u mediteranskoj ishrani, ali je i vrlo cenjeno u kozmetici i tradicionalnoj medicini. Tri osnovne vrste maslinovog ulja su: ekstra devičansko, devičansko i rafinisano ulje. Ekstra devičansko ulje je najkvalitetnije, jer se dobija hladnim presovanjem maslina, bez hemikalija i visokih temperatura, čime se čuvaju svi nutritivni sastojci i korisni fitonutrijenti.

Masline i maslinovo ulje bogate su mononezasićenim mastima, naročito oleinskom kiselinom, koja ima brojne zdravstvene prednosti. Poznato je po svojim antiinflamatornim svojstvima, smanjuje upale u organizmu i poboljšava zdravlje srca. Redovno konzumiranje maslinovog ulja može smanjiti nivo lošeg holesterola (LDL) i povećati nivo dobrog holesterola (HDL). Takođe, masline i maslinovo ulje sadrže antioksidante poput vitamina E i polifenola koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, smanjujući rizik od hroničnih bolesti, uključujući rak i Alchajmerovu bolest.

Preporučeno