U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o Esmi Redžepovi, koja je bila najveći humanitarac na javnoj sceni. Obožavala je djecu, a podatak da je usvojila skoro 50 djece, definitivno govori o njoj kao ličnosti. SLijedi i priča o njenoj nasljednici….
Esma Redžepova, poznata kao najistaknutija makedonska pjevačica i kraljica romske glazbe, bila je i žena izrazitog suosjećanja. Kroz život je izgrlila 47 sinova i rodila kćer Eleonoru. Kao rezultat toga, Esma je dobila dvije nominacije za “Nobelovu nagradu”; međutim, njezino najznačajnije postignuće leži u odgoju svoje djece, kojoj je uz glazbenog pedagoga Stevea Teodosijevskog pružila dom pun ljubavi i roditeljsku naklonost. U brak sam ušla zbog ljubavi, unatoč velikoj razlici u godinama između Steve i mene.
Život nam je bio ispunjen radom, pjevanjem i nastupima. Često sam se raspitivao: “Kada ćemo zasnovati obitelj?” Vođena težnjom za slavom i uspješnom karijerom, nisam mogla posvetiti vrijeme odgoju djece jer je vrijeme neumoljivo prolazilo. U tom trenutku, tko bi uopće mogao odbiti priliku da nastupi u pariškoj Olympiji ili pred cijenjenim svjetskim vođama? Radilo se jednostavno o poslu! Kako su godine prolazile, shvatila sam da sam postala prestara za trudnoću, kako je Esma jednom otkrila.
Redžepova je nakon toga donijela odluku o posvojenju, čime je pružila potporu djeci koju nažalost nisu odgajali biološki roditelji. Nije se radilo samo o održavanju reda; naša je namjera bila prenijeti našu strast prema glazbi i pjesmi toj djeci. Težili smo utjeloviti uloge pravih roditelja, poput njihovih majke i oca. Stevo je provodio nebrojene sate vježbajući s njima, da bi na kraju došao do ideje o osnivanju ansambla “Teodosijevski”. Kako je jedno od djece sazrijevalo, napustio je ansambl kako bi osnovao vlastitu obitelj, dopuštajući sljedećem usvojenom dječaku da preuzme njegovu poziciju.
Trenutačno su svi u stabilnoj materijalnoj situaciji, što me jako veseli, pogotovo jer, za razliku od mnogih drugih Roma, ulica nije postala njihovo stalno prebivalište. Esma Redžepova je kroz život posvajala isključivo mušku djecu, kojih je u konačnici bilo 47. Dala je i objašnjenje za ovaj izbor: Postoji određena logika u toj perspektivi. Odaberemo li posvojiti žensku djecu, potencijal za nepredviđene okolnosti pojavljuje se tijekom njihovog sazrijevanja, s obzirom na nepostojanje biološke veze. Razumije se što to implicira.
Ovo razmatranje nije bilo ključno za nas, jer je naša kolektivna prisutnost dosljedno bila izvan Beograda; stoga se aktualiziralo pitanje tko će skrbiti. 2016., prije smrti, primila je kćer u svoju obitelj, po imenu Eleonora Mustafovska. – Naš odnos je skladan, nalik na odnos majke i kćeri. Gledajući unatrag, shvatio sam da je bolje imati žensko dijete pored sebe nego muško i moja se procjena pokazala točnom. Eleonora je trenutno studentica na Sveučilištu ESRA u Skoplju, gdje bi sljedeće godine trebala diplomirati solo pjevanje.
Posljednje tri godine članica je “Esminog benda” koji glazbeno prati moje nastupe, napomenula je kraljica romske glazbe. Po završetku školovanja, Eleonora je krenula u razvoj svoje glazbene karijere te se nekoliko godina prije javnosti predstavila pod umjetničkim imenom Malisha. Mlada pjevačica otvoreno je priznala dubok utjecaj koji je majčina smrt ostavila na nju. “Njen odlazak prouzročio mi je tako duboku tugu da sam se osjećao bolno; trebalo mi je dosta vremena da nastavim normalan život i krenem naprijed. I dalje vjerujem da me ona promatra s visine i raduje se činjenici da sam slijedila njezin put”, primijetila je tada.