– O klima uređajima se ovih dana jako puno piše, a sve zbog temepratura koje su vani i do 40 stepeni. Klima majstori, jednostavno nemaju vreena da odgovore na sva moguća pitanja, jer posla ima i previše. Ako nemate mogućnost za klima uređaj, slijedi jedan jako dobar savjet kako je napraviti kod kuće….

Privremeno olakšanje od nesnosne vrućine. U ljetnim mjesecima, kada vrućine postanu nepodnošljive, važnost klima uređaja je teško precijeniti. Ipak, treba napomenuti da nije svako kućanstvo opremljeno ovim rashladnim uređajem. No, nepostojanje klima uređaja ne mora značiti da ga nikada neće ni biti, štoviše, može se čak i dobiti besplatno! Uz samo ventilator, hladnjak i nekoliko plastičnih boca, imate sve potrebne komponente za stvaranje vlastite klime i održavanje svježine koju želite.

  • Ova metoda, koja je slična tehnikama koje su koristili stari Rimljani, djeluje na jednostavnom principu. Otkrijte korake za stvaranje vlastitog klimatizacijskog sustava. Dvije plastične boce napunjene vodom stavite u zamrzivač na nekoliko sati. Nakon što se zamrznu, izvadite boce i stavite ih na pladanj ili krpu gdje će se nakupljati kondenzat. Postavite boce ispred ventilatora, pazeći da je ventilator postavljen iza njih.

Nastavite s aktiviranjem ventilatora, dopuštajući sebi da uživate u osvježavajućem povjetarcu koji nastaje. Dok voda u bocama postupno prelazi u tekuće stanje, uzmite preostale boce i stavite ih u zamrzivač. Hladan zrak koji emitira ovaj rashladni uređaj može se usporediti s osvježavajućim povjetarcem prave klime.

Nadalje, zatvaranjem prozora unutar sobe, vaš improvizirani “klima uređaj” će brzo sniziti temperaturu za nekoliko stupnjeva, pružajući prijeko potrebno olakšanje od opresivne vrućine. Kako temperature rastu do najviših razina, traženje utočišta u klimatiziranim prostorima postaje naša jedina utjeha. Ipak, čak ni dugotrajno izlaganje klima-uređajima nije bez posljedica. Kako biste optimizirali dobrobiti klimatizacije i istovremeno ublažili potencijalne zdravstvene rizike, ključno je pridržavati se posebnih smjernica.

Nedavno smo razgovarali sa Stelom Corić, zagrebačkom liječnicom opće prakse, koja je s nama podijelila vrijedna saznanja o boravku u klimatiziranim prostorijama i njegovom utjecaju na dobrobit. Prema njegovom objašnjenju, postaje evidentno da je u svjetlu eskalacije globalnog zatopljenja i klimatskih poremećaja pojam života bez klima uređaja nezamisliv. Ovi uređaji služe kao ključno sredstvo za ublažavanje štetnih utjecaja topline, posebno za osobe sa srčanim i plućnim bolestima. Ipak, upozorava da mogu imati i štetne učinke na naše blagostanje.

Nepravilno održavanje ili nepravilna uporaba klima uređaja može rezultirati širenjem mikroorganizama od kojih neki mogu biti izuzetno opasni i uzrokovati legionarsku bolest ili atipičnu upalu pluća. Dodatno, tu su i manje teške, ali jednako neugodne posljedice, uključujući prehlade, glavobolje, upale sinusa i uha, pogoršanje alergija i dermatitisa te tegobe u mišićno-koštanom sustavu, objašnjava dr. Corić. Pojedinci često izražavaju nelagodu, osobito u vratu, rukama, zglobovima i raznim dijelovima leđa, kada su izloženi hladnom zraku koji emitiraju klima uređaji.

  • To prvenstveno pogađa one koji se nalaze izravno na putu strujanja zraka klima uređaja. Štoviše, ako zraku nedostaje vlage, klima uređaji ga imaju sposobnost dehidrirati, što dovodi do isušivanja naših dišnih putova i sluznice. Redovita zamjena filtera kvalitetnih uređaja svaka tri mjeseca, ističe dr. Corić, može pozitivno utjecati na zdravlje, posebice kod osoba s alergijama i astmom. Ovakvo održavanje sprječava narušavanje ravnoteže i gubitak stabilnosti, smanjujući vjerojatnost infekcija dišnog sustava.

Preporučeno