– Zdravlje jetre je jako bitno za svaku personu, i zato je jako bitno da se povede računa o zdravlju iste. U opasnosti od oboljenje jetre su svi oni koji jedu masniju hranu, kao i oni konzumiraju alkohol više nego što bi trebali. Slijedi i par savjeta na ovu temu. 

Koža i noge otkrivaju vidljive manifestacije bolesti jetre, djelujući kao jasni pokazatelji disfunkcije jetre. Naš najnoviji post na blogu bavi se temom masne jetre i s njom povezanih znakova. Mnogi pojedinci ostaju nesvjesni ovih simptoma, koji označavaju početni stadij bolesti jetre. Neprepoznavanje ovih ranih pokazatelja predstavlja značajan rizik za razvoj teških bolesti. Steatoza jetre, poznata i kao masna jetra, nastaje kada se u jetri nakupi višak masnoće. Iako je normalno da jetra sadrži malo masnoće, prekomjerno nakupljanje može dovesti do raznih zdravstvenih komplikacija. Jetra, drugi najveći organ u ljudskom tijelu, odgovorna je za izvlačenje hranjivih tvari iz naše prehrane i eliminaciju toksina iz krvotoka.

Međutim, kada se jetra optereti viškom masnoće, može doći do upale, oštećenja i stvaranja ožiljnog tkiva. U teškim slučajevima, ti ožiljci mogu u konačnici dovesti do zatajenja jetre. Izraz “alkoholna masna bolest jetre” koristi se za opisivanje stanja razvoja masne jetre zbog prekomjerne konzumacije alkohola. Jetra, bitan organ koji pridonosi našem cjelokupnom zdravlju, svakodnevno obavlja brojne ključne funkcije. Kako biste stekli dublje razumijevanje simptoma, odvojite trenutak i pogledajte informativni videozapis našeg liječnika. Osim proizvodnje žuči, jetra igra vitalnu ulogu u tjelesnom metabolizmu. Odgovoran je za razgradnju masti i stvaranje lipoproteina koji pomažu u njihovom transportu u krvotoku.

Osim toga, jetra je uključena u metabolizam proteina, pretvarajući aminokiseline u proteine ​​neophodne za tjelesne funkcije. Jetra služi kao mjesto za skladištenje ugljikohidrata, čuvajući ih u obliku glikogena, koji se prema potrebi može pretvoriti u glukozu. Osim toga, jetra igra vitalnu ulogu u sintezi proteina, proizvodeći širok raspon proteina koji su potrebni za pravilnu tjelesnu funkciju. Naime, proizvodi čimbenike zgrušavanja krvi koji su ključni u sprječavanju prekomjernog krvarenja. Djelujući kao spremnik za esencijalne hranjive tvari poput glikogena, vitamina (osobito A, D, E, K) i minerala poput željeza i bakra, jetra osigurava da tijelo ima dovoljno resursa za podržavanje normalnog funkcioniranja u različitim situacijama.

Štoviše, jetra ima ključnu ulogu u regulaciji brojnih metaboličkih procesa, uključujući kontrolu razine šećera u krvi, metabolizam lipida i metabolizam hormona. Za održavanje optimalne funkcije jetre i opće dobrobiti nužno je usvojiti zdrav način života. Kako bi se osiguralo optimalno zdravlje jetre, neophodno je pridržavati se hranjive dijete, sudjelovati u dosljednoj tjelovježbi, izbjegavati pretjeranu konzumaciju alkohola i pušenja te se podvrgavati redovitim liječničkim pregledima kako bi se pravodobno otkrili potencijalni poremećaji jetre.

  • Trigliceridi su glavna vrsta masti pohranjene u jetri, služeći kao rezerva energije za vrijeme kada je vanjski unos energije nedovoljan. Ipak, ako sadržaj masti u jetri prelazi 5 posto ukupne težine, dijagnosticira se masna jetra ili steatoza. Prekomjerna masnoća, posebno trigliceridi, ima tendenciju nakupljanja u jetri, što rezultira stanjem poznatim kao nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD). Vrijedno je spomenuti da ovo stanje pogađa osobe koje ne pretjerano konzumiraju alkohol. Unatoč tome što naziv bolesti naglašava važnost apstinencije od alkohola, ključno je priznati da se bolest masne jetre također može manifestirati kod osoba s alkoholnom bolešću jetre (ALD), iako kroz poseban mehanizam nakupljanja masti.

U slučaju ALD-a, nakupljanje masnoće prvenstveno je uzrokovano konzumacijom alkohola, dok su u NAFLD-u glavni krivci nezdrave životne navike poput sjedilačkog načina života i visokokalorične prehrane. Metabolički sindrom, skup stanja uključujući pretilost, dijabetes, visoki krvni tlak i povišene razine masti u krvotoku, obično se povezuje s NAFLD-om. Ova bolest, koja je najbrže rastuća bolest koja zahvaća probavni sustav, vodeći je uzrok kronične bolesti jetre.

Opsežna istraživanja o prevalenciji nealkoholne masne bolesti jetre prvenstveno su provedena u Sjedinjenim Državama, otkrivajući da približno 20 do 25 posto pojedinaca boluje od nje. Osim toga, značajan postotak ljudi s dijabetesom tipa 2 (u rasponu od 50 do 70 posto) i onih koji su pretili (u rasponu od 50 do 90 posto) također pate od ovog stanja. Prilično je nevjerojatno da je nevjerojatnih 85 posto osoba s ozbiljnom pretilošću, posebno klasificiranom kao 3 stupnja, dobilo dijagnozu nealkoholne masne bolesti jetre. Otkrivanje nealkoholne masne bolesti jetre u ranim fazama može biti izazovno jer obično ne pokazuje vidljive simptome.

Međutim, često se slučajno otkrije laboratorijskim pretragama koje ukazuju na povišene jetrene enzime ili slikovnim tehnikama koje identificiraju steatozu jetre. Da bi se potvrdila prisutnost nakupljanja masti (steatoza), moraju se isključiti drugi potencijalni uzroci bolesti jetre, poput virusnog hepatitisa, autoimunih poremećaja, izloženosti toksičnosti i metaboličkih stanja. Ultrazvuk abdomena je najčešće korištena slikovna metoda za prepoznavanje steatoze. Kako bi se osiguralo optimalno zdravlje jetre, savjetuje se uključiti prehranu koja obiluje antioksidansima i ima protuupalna svojstva.

Preporuča se pridržavanje načela mediteranske prehrane koja naglašava konzumaciju namirnica biljnog podrijetla. Ključno je ograničiti konzumaciju crvenog mesa i mesnih prerađevina, uz izbjegavanje fruktoze i dodanih šećera. Glavni fokus trebao bi biti na izbjegavanju jako prerađenih prehrambenih proizvoda koji sadrže dodanu fruktozu, kao što su visokofruktozni, glukozno-fruktozni ili kukuruzni sirup. Za promicanje zdrave prehrane preporučljivo je izbjegavati slatke napitke.

Umjesto toga, razmislite o zamjeni zasićenih masti mono- i polinezasićenim mastima, osobito omega-3 masnoćama. Uključivanje ribe u obroke 2-3 puta tjedno, poput sardina, skuše, tune, pastrve ili brancina, može biti korisno. Kada je riječ o kuhanju i začinjavanju, dajte prednost maslinovom ulju kao glavnom izvoru dodane masnoće. Na kraju, preporučuje se svakodnevna konzumacija orašastih plodova i sjemenki.

Preporučeno