– Za naš današnji članak, izabrali smo vam dvije jako zanimljive teme. Prva je povezana sa možda najgledanijom domaćom serijom “Selo gori, a baba se češlja”. To je jako gledana serija i dan danas, a nakon toga, govorićemo o prvom psu koji je lansiran u svemir, od strane Rusije….

Prema pisanju medija, ona je ovu akciju izvela u kući bliske prijateljice koja se nalazi u kragujevačkom naselju Iličevo. Krajem 2011. i početkom 2012. Ivana Mlađović stekla je slavu kao Playboyeva zečica, posebno kao finalistica srbijanskog izbora za “Playboyevu djevojku godine”. Nažalost, Soraja Vučelić izašla je kao pobjednica, što je Ivana navelo da svoj entuzijazam usmjeri u još jednu značajnu strast: glumu. Unatoč jedinom pojavljivanju u seriji Selo gori a baba se češlja, njezina je izvedba bila izuzetna, osebujna i zanosna. Ivanino iskustvo s opijatima bilo je sve samo ne ugodno, zbog čega je u jednom trenutku potražila liječenje.

Dok je bila na liječenju, navodno je naišla na prijateljicu koja se, nažalost, predozirala. Glumica je prije šest godina neočekivano digla ruku, a u tom je razdoblju njezina majka, koja je nažalost izgubila sina, smogla snage prozboriti koju riječ. “Razmjeri moje muke su golemi i velika su prepreka, jer nema nikoga tko mi je može olakšati kroz život. Mog sina Jovana, koji je tragično izgubio život u dubinama Dunava, Ivana je preživjela. Duboko ljubav koju je gajio prema svojoj sestri stvorila je vezu koju nije mogao nadići.

BONUS PRIČA:

Trebala je biti žena s ulice, budući da su ti psi skloniji snalažljivosti, što je dovelo do odabira Laike, imena koje u prijevodu znači “lajati”. Prvo živo biće koje je poslano u svemir bila je trogodišnja ulična psića Lajka, a ovaj povijesni događaj dogodio se 3. studenog 1957. godine. Ruska biologinja Alilia Kotovskaya, koja se ponosi svojom ulogom Laikine trenerice, jednom je primijetila: “Završivši devet orbita oko Zemlje, Laika je postala prva astronautkinja koja je dala svoj život za uspjeh budućih svemirskih misija.

Prije Lajke, razni drugi psi letjeli su na kratka razdoblja kako bi prikupili informacije o svojoj navigaciji u okruženju bez gravitacije. Unatoč tome, Lajka se ističe kao prvi pas uistinu poslan u svemir. Kako bi pomogla psima da se priviknu na kapsulu pod pritiskom koja je dugačka samo 80 centimetara, Kotovskaja ih je postupno prebacivala u manje kaveze svakih nekoliko dana. Osim toga, psi su bili podvrgnuti testu pod centrifugom, koji simulira i sile doživljene tijekom lansiranja satelita i popratnu buku.

Od svih ostalih prijavljenih na testovima je najviše briljirala Lajka, trogodišnja mješanka s moskovskih ulica. Kotovskaja objašnjava: “Odabrali smo ženke jer ne moraju podizati nogu dok mokre, što im omogućuje da zauzimaju manje prostora. Lutalice su odabrane zbog njihove snalažljivosti i malih zahtjeva.” Također napominje da su psi morali biti fotogenični. Kotovskaja se prisjeća: “Shvatili smo da neće preživjeti let; u tom trenutku nije bilo načina da je spasimo. Posjetila sam je, molila za oprost i plakala dok sam je mazila posljednji put.”

Sutradan je Lajka krenula na put s kojeg više neće biti povratka. U 5:30 po moskovskom vremenu satelit Sputnik lansiran je iz Kazahstana i u početku se činilo da sve ide kako je i planirano. “Tijekom ljeta Laika je doživjela značajan porast otkucaja srca, koji se normalizirao tek nakon tri sata. Zatim, neočekivano, tijekom devete orbite oko Zemlje, temperatura kapsule počela je dramatično rasti, dosegnuvši 40 stupnjeva Celzija kao rezultat neadekvatnog izolacija od sunčevih zraka.

Iako je postojao optimizam da bi Lajka mogla preživjeti najmanje 10 dana, podlegla je toplinskom udaru i dehidraciji samo nekoliko sati nakon lansiranja. Unatoč tome, sovjetski radio je ustrajao u objavljivanju Lajkinog “dobrog zdravlja”, jer se pojavila kao svjetski simbol herojstva. Službeni narativ koji je Moskva održavala godinama navodi da je Lajka otrovana hranom kako bi spriječila da izgori tijekom ponovnog ulaska kapsule u atmosferu.

Preporučeno