– Bez vode definitivno nema života, i onda ne čudi kada za svaaku jedinku na svijetu je jako bitno da ima dovoljno vode na dnevnoj razini. Mi danas govorimo o tome, koliko je zapravo dovoljno vode na dnevnoj razini za jednu odraslu osobu…

Pravilna hidratacija temelj je uravnoteženog zdravlja i normalnog rada različitih tjelesnih sustava. Hidratacija pomaže ne samo u održavanju pravilne probave, regulaciji tjelesne temperature i prijenosu hranjivih tvari u različite dijelove tijela, već je i osnovna u održavanju opće tjelesne udobnosti. No treba napomenuti da će prekomjerna konzumacija vode dovesti do prekomjerne hidracije, što može biti vrlo štetno za zdravlje, posebice za um. Općenito, oko osam čaša vode dnevno je ono što se često preporučuje prosječnoj osobi da postigne tu optimalnu količinu, ali važno je također uzeti u obzir razinu okoliša i tjelesne aktivnosti, plus posebne zdravstvene okolnosti kao što su trudnoća ili dojenje. Prekomjerna hidracija može dovesti do nečega poznatog kao trovanje vodom, što može imati ozbiljne posljedice na rad mozga.

Trovanje vodom nastaje zbog prekomjernog zadržavanja vode u stanicama tijela, što uzrokuje njihovo oticanje. Otok može vršiti pritisak na mozak; posljedično, manifestacije uključuju dezorijentaciju, pospanost i glavobolju. Štoviše, može doći do visokog krvnog tlaka i niskog pulsa što dodatno uzrokuje hipertenziju i bradikardiju. Smanjenje razine elektrolita u tijelu prekomjernom hidracijom rezultira drastičnim ishodima poput konvulzija, gubitka svijesti ili čak smrti. Poznavanje znakova prekomjerne hidriranosti moglo bi značiti sve za održavanje zdravlja.

  • Urin bi trebao biti svijetlo žute boje; ako je jasno, to može značiti da je konzumirana velika količina u kratkom vremenskom razdoblju. Iako je to normalno za one koji piju kofein ili alkoholna pića, iznenadni početak također može biti pokazatelj. Ovi simptomi, poput mučnine, povraćanja i proljeva, mogu biti znakovi onih strašnih komplikacija koje uzrokuje prekomjerna hidracija. Razine vode potrebne za održavanje zdravlja mogu jako varirati i ovise o čimbenicima kao što su tjelesna aktivnost, klima, tjelesna težina i spol. Ženama u dobi od 19 do 30 godina preporuča se da konzumiraju oko 2,7 litara vode dnevno, dok muškarcima to može biti bliže 3,7 litara.

Ali individualne potrebe mogu se toliko razlikovati, a korištenje osjećaja žeđi kao pokazatelja možda neće biti dovoljno dobro, posebno za neke populacije poput sportaša ili starijih osoba i trudnica kojima je potrebno više. Za ljude voda nije samo osnovna potreba, već i jedan od resursa koje koristimo u svakodnevnom životu: kod kuće je koristimo za kuhanje hrane ili čišćenje kuće, uključujući svježe tuševe; vanjska proizvodnja ovisi o tome — od onoga što ide u izradu odjeće (tekstilna industrija) do materijala koji se koriste za izgradnju infrastrukture kao što su ceste i škole (beton) plus proizvodnja električne energije (hidroenergija). Električnom energijom koja nastaje njegovim kretanjem osvjetljavamo naše gradove i domove.

Kad je ljeto i vruće, tada bi aktivni konj mogao ušetati u more ili uz obalu jezera radi osvježenja. Tijekom posljednjih četrdesetak godina Europa je značajno napredovala u regulaciji kvalitete vode, pročišćavanju otpadnih voda, zaštiti morskih i slatkovodnih staništa te zaštiti vrsta. Politika EU-a bavi se različitim pitanjima uključujući, ali ne ograničavajući se na pitku vodu, komunalne otpadne vode, zaštitu staništa, zaštićena morska područja kao i kvalitetu vode za kupanje, rizike od poplava, plastiku za jednokratnu upotrebu — industrijska ispuštanja i ograničenja opasnih kemikalija.

Osim ovih propisa — koji su specifični — postoje i drugi dijelovi zakona i programa: Sedmi akcijski program zaštite okoliša; Okvirna direktiva o vodama; Okvirna direktiva o pomorskoj strategiji. One pružaju daljnje mjere za provedbu radnji u skladu s tim posebnim propisima EU-a. Manja dehidracija može rezultirati glavoboljom, općim umorom ili nedostatkom koncentracije. Pogoršavajući dehidraciju, također se povećava rizik za stupanj zdravlja. Medij u kojem se život javlja je voda; izbacuje štetne tvari iz tijela, kontrolira tjelesnu temperaturu, omogućuje probavu i održava kožu zdravom.

Štetne tvari zapravo ne uklanja ništa što regulira tjelesnu temperaturu osim vode, a probavu ne pospješuje ništa osim vode koja jednako tako održava zdravljem samo kožu. Utvrđeno je da se čak i ako dođe do blage dehidracije može izazvati glavobolja, kao i umor općenito ili poteškoće s koncentracijom: rizik za naše zdravlje također će biti veći s ozbiljnom dehidracijom. I zato u ovom vremenu ograničenog kretanja kada smo dugo u kućnom pritvoru kako bismo osigurali adekvatnu brigu za sebe, svoje zdravlje, a samim time i zdravlje onih ljudi o kojima brinemo i s kojima dijelimo životni prostor nemojmo zaboraviti pravilnu hidrataciju tijela.

Zdravstvena preporuka je da treba piti 0,3 dl vode/kg tjelesne težine/dan, dakle osoba teška 60 kg treba piti nešto manje od 2 litre vode dnevno, a osoba od 80 kg nešto manje od 2.5 l, a dijete od 25 kg treba popiti oko 7,5 dl vode. Opasnost od dehidracije prijeti svima nama, no posebna su opasnost mala djeca i invalidi jer u potpunosti ovise o skrbi drugih. Ne smijemo zaboraviti da im često damo nešto piti prije nego što osjete žeđ: toplu vodu ili čaj i također toplu limunadu.

Ne smijemo zaboraviti ponuditi im prva i druga jela topla jer će osim osvježenja osigurati ukupnu količinu tekućine i potrebne elektrolite. Djeca moraju rano naučiti da je voda najzdravije piće. Znamo da su to oni koji su navikli piti zaslađena i gazirana pića, koja imaju vrlo visoku energetsku vrijednost i koja brzo smanjuju osjećaj gladi, ali im dosta nedostaje za njih važnih vitamina i minerala. Vrlo je važno da sa svojim djetetom razgovarate o važnosti vode za zdravlje. Vodu trebamo piti tijekom dana.

Da bismo to postigli, treba nam uvijek biti na raspolaganju. Više od 87% stanovništva u Hrvatskoj koristi javni vodoopskrbni sustav i pije vodu iz slavine. Voda se redovito kontrolira i zdravstveno je ispravna. No, često ga, upravo zbog njegove dostupnosti, uzimamo zdravo za gotovo. Dodatna boca pitke vode neophodna je u slučaju evakuacije iz vašeg doma ili ako dođe do prekida u opskrbi vodom.

Preporučeno