Kuhana jaja su jednostavno i popularno jelo, koje se lako priprema i koristi u raznim kulinarskim kombinacijama. Možeš ih jesti samostalno, dodavati u salate, koristiti kao sastojak za sendviče ili čak kao dekoraciju na tanjiru.
Jaja su neizostavni doručak za gotovo svakoga. Iako postoji velika rasprava o zdravstvenim implikacijama dnevne konzumacije jaja zbog zabrinutosti oko kolesterola, brojne studije pokazuju da su jaja, zapravo, potpuno sigurna za jelo. Danas ćemo razgovarati o zelenom prstenu koji se može formirati oko kuhanog žumanjka. Među najčešće konzumiranom i nutritivno bogatom hranom u svijetu, jaja su bogata proteinima, vitaminima i mineralima. Opskrbljuju sve esencijalne aminokiseline koje su potrebne ljudskom tijelu, što ih čini nezamjenjivim elementom uravnotežene prehrane.
Standardno jaje srednje veličine sadrži otprilike 6 grama proteina i samo 70 kalorija, što ga čini izvrsnim izborom za zdrav doručak ili međuobrok. Ako primijetite zeleni ili zelenkasto-sivi prsten koji okružuje žumanjak kuhanog jajeta, to može izazvati zabrinutost u pogledu njegove sigurnosti i uzroka ove promjene boje. Vjerojatno ste naišli na ovu promjenu u vašem tvrdo kuhanom jajetu barem jednom tijekom procesa kuhanja. Zeleni krug uočen unutar jajeta posljedica je kemijske reakcije između željeza i sumpora. Točnije, željezo koje se nalazi u žumanjku reagira s vodikovim sulfidom koji dolazi iz bjelanjka, što dovodi do stvaranja željeznog sulfida.
Ova reakcija se odvija kada se jaje prekuha, što rezultira stvaranjem zelenkaste nijanse na spoju žumanjka i bjelanjka. Iako se ovaj izgled može činiti neobičnim, ovako kuhano jaje potpuno je sigurno za konzumaciju, navodi Huffington Post. Prisutnost povišenih razina željeza u vodi koja se koristi za kuhanje jaja može rezultirati stvaranjem zelenog prstena; međutim, ova pojava ne predstavlja opasnost po zdravlje. Nasuprot tome, pretjerano kuhanje može ugroziti kvalitetu proteina i dovesti do probavnih problema. Dugotrajno kuhanje umanjuje nutritivnu vrijednost jaja, naglašavajući potrebu pažljivog praćenja vremena kuhanja.
Da biste postigli savršeno kuhana jaja, razmotrite sljedeće korisne prijedloge. Za meko kuhana jaja, uronite ih u vruću vodu koja ne kipi i ostavite ih da se kuhaju otprilike četiri i pol minute nakon što voda zavrije. Nakon što ih maknete s vatre, ostavite jaja da odstoje još nekoliko minuta. Preporučljivo je suzdržati se od kuhanja jaja izravno iz hladnjaka; umjesto toga, korisno ih je ostaviti na sobnoj temperaturi neko vrijeme prije kuhanja.
Tvrdo kuhana jaja kuhajte osam minuta od trenutka kada voda počne ključati, a zatim ih prebacite u hladnu vodu kako biste olakšali proces guljenja. Žumanjci jaja pružaju raznolik niz hranjivih tvari, bogati su mastima, vitaminima A, D, E i K, zajedno s mineralima uključujući željezo i cink. Nadalje, značajan su izvor kolina, koji je ključan za održavanje zdravlja mozga i podržava rad jetre. Suprotno tome, bjelanjak se sastoji uglavnom od proteina i ima zanemarive količine masti i kolesterola.
Unatoč tome što je bogato hranjivim tvarima, učinak kolesterola prisutnog u žumanjcima na zdravlje kardiovaskularnog sustava i dalje je predmet rasprave. Ipak, istraživanja pokazuju da umjerena konzumacija jaja ne povisuje značajno razinu kolesterola kod zdravih osoba. U kulinarskim primjenama, jaja pružaju nevjerojatnu svestranost, koriste se u raznim jelima kao što su omleti, kuhani i pečeni pripravci, uz razna peciva i deserte. Nadalje, njihov sastav je bitan za vezivanje i dizanje tijesta, što ih čini ključnim u bezbrojnim receptima.