– Vjerujemo da nema zrele osobe danas na svijetu, koja nije čula za gangrenu. Jednostavno, čim se primjete prvi simptomi, odmah se treba reagovati i potražiti pomoć liječnika. 

Pojava gangrene, ozbiljnog stanja obilježenog odumiranjem tkiva, često je povezana s poremećenim protokom krvi u određenom području. Neophodno je odmah prepoznati početne simptome gangrene i potražiti liječničku pomoć jer postoje slučajevi kada ona može brzo napredovati i predstavljati prijetnju životu. Tipično, infekcija, osobito od bakterija kao što je Clostridium, glavni je krivac za razvoj gangrene.

  • Bakterije o kojima je riječ spadaju u kategoriju anaerobnih, što označava njihovu sklonost okolinama bez kisika. Kao rezultat toga, kada krvne žile ne mogu isporučiti dovoljno kisika i hrane određenom dijelu tijela, okolna tkiva mogu doživjeti zatajenje. Razni čimbenici doprinose ovom riziku, uključujući pušenje, pretilost i dijabetes. Osim toga, osobe s lošom cirkulacijom krvi, nasljednom predispozicijom za rak dojke, jajnika ili melanom, oslabljenim imunološkim sustavom, nedavnim operacijama ili traumatskim ozljedama, ozeblinama ili ugrizima životinja također su u opasnosti od razvoja kroničnog pankreatitisa.

Gangrena može poprimiti različite oblike, svaki sa svojim posebnim karakteristikama. Suha gangrena tipično zahvaća nožne prste i karakterizirana je razvojem crvenkaste linije koja okružuje zahvaćeno tkivo, koje na kraju postaje crno. S druge strane, mokra gangrena se javlja kada se mrtvo tkivo inficira, što potencijalno dovodi do sepse. Plinska gangrena, iako rijetka, teška je infekcija uzrokovana prisutnošću bakterije koja proizvodi plinove i toksine, poznate kao Clostridium. Uobičajeni znakovi i indikacije gangrene uključuju crvenilo, bol i oteklinu u blizini rane, uz prisutnost gnoja koji ispušta neugodan miris.

Nadalje, postoji mogućnost da osjetite smanjenje osjećaja u pogođenom području i promjenu boje kože. Identifikacija gangrene može se postići na različite načine, uključujući ispitivanje uzoraka tkiva u laboratoriju, preglede krvi, slikovne tehnike kao što su X-zrake, CT skeniranje ili magnetska rezonancija. Dostupni načini djelovanja za liječenje gangrene mogu uključivati ​​primjenu antibiotika, kirurško uklanjanje nekrotičnog tkiva ili, u teškim slučajevima, amputaciju. Hiperbarična terapija kisikom potencijalna je metoda liječenja plinske gangrene.

Redovito pregledavanje šaka i stopala ključno je kako bi se izbjegao razvoj gangrene, osobito kod osoba s dijabetesom ili slabom cirkulacijom krvi. Usvajanje zdravog načina života, koji uključuje prestanak pušenja, održavanje uravnotežene prehrane i bavljenje redovitom tjelesnom aktivnošću, ključno je za poboljšanje protoka krvi i sprječavanje gangrene. Ako se pojave bilo kakvi zabrinjavajući simptomi, od iznimne je važnosti da se odmah obratite svom liječniku.

Preporučeno