Većina stručnjaka preporučuje prvi ginekološki pregled između 15. i 18. godine, ili najkasnije nakon prvog seksualnog odnosa. Redovni godišnji pregledi su važni bez obzira na to da li žena ima simptome. Posebno je važno posjetiti ginekologa.

 

Intimno zdravlje kod žena je na prvom mjestu i treba redovito odlaziti na ginekološke preglede. Iako ga mnoge žene izbjegavaju jer im je neugodno. Nadutost je stanje s kojim se mnogi moraju nositi, a uzrokovano je različitim stvarima kao što su nepravilna prehrana, jedenje hrane koja uzrokuje nadutost, nedostatak tjelovježbe, pretjerano oslanjanje na ‘junk’ hranu, stres i osjetljivost na određenu hranu.

  • Osim toga, hormoni mogu pridonijeti nadutosti, koja je toliko izražena kod mnogih žena u menopauzi. Glavni hormoni ženskog spola su estrogen i progesteron. Kada one dosegnu tjelesne razine dok netko ide u menopauzu, to može dovesti do raznih nuspojava u tijelu. Dr. Wendy Trubow rekla je za mbg da “progesteron koji je prenizak ili previsok definitivno može učiniti da se žena osjeća napuhnuto.” Nadalje je rekla, “općenito, na početku menopauze, nadutost je zbog snižene razine progesterona pa preporučujemo da provjerite te razine.”

Promjenjivi hormoni mogu biti velika stvar. Kao što dr. Eden Fromberg kaže: ‘Prvo bi došlo do smanjenja i prestanka ovulacije i stoga bi se progesteron smanjio; tada bi se osjetile fluktuacije estrogena i konačno bi estrogen pao ispod one razine potrebne za menstruaciju. To rezultira time da tijelo zadržava višak tekućine, što uzrokuje nadutost. Postoje brojni pristupi koji mogu ublažiti nadutost tijekom menopauze, a istovremeno pomažu tijelu da se prirodno riješi nakupljenog viška vode. 1. Pijte puno vode. Ako vaše tijelo zadržava vodu, to zapravo može biti poruka da povećate, a ne smanjite unos tekućine u organizam. “Ne može se prenaglasiti nužnost unosa tekućine; ograničavanje hrane ne rješava problem zadržavanja vode. Zapravo, manje tekućine može čak utjecati na probavu i pogoršati nadutost”, navodi Fromberg.

2. Budite svjesniji što jedete Fromberg tvrdi da problemu nadutosti doprinosi i konzumacija hrane i hladnih prehrambenih proizvoda koji uzrokuju plinove, gorke i masne hrane, glutena, kao i šećera, slatkiša i rafiniranih ugljikohidrata. Te zdrave bakterije koje grade imunološko osjetljivo tkivo koje nastanjuje naša tanka i debela crijeva zapravo su svetinje za hranu bogatu šećerom, slatkiše i rafinirane ugljikohidrate. Stoga, kako biste ublažili nadutost, smanjite unos slatkih poslastica i prerađenih grickalica i ponovno upoznajte svoje okusne pupoljke s fermentiranom dobrotom jogurta i kimchija. 3. Konzumacija probiotika Osim unosa hrane bogate probioticima, uzimanje posebnih dodataka još je jedna strategija za pružanje prijeko potrebne potpore crijevima.

4. Ublažavanje stresa Stres je također povezan s nadutošću, a upravljanje svakodnevnim osjećajem preopterećenosti ima veliki doprinos cjelokupnom zdravlju. Prema Frombergu, “jajnici primaju krv i živce iz nadbubrežnih žlijezda; ti endokrini organi djeluju hormonalno i strukturno kao odgovor na funkcije drugih. Kako nastupa menopauza, nadbubrežne žlijezde mogu pokazati osjetljivost na povećane razine stresa zbog smanjene ‘potpore jajnicima’.” Redovito uključivanje u fizičke aktivnosti, dovoljno sna, vježbanje vježbi disanja i odmor mogu pomoći osobi u smanjenju stresa i postizanju općeg dobrog zdravlja.

Kada se nadutost dogodi s vremena na vrijeme, nema razloga za brigu, ali ako se simptomi nadutosti nastave čak i nakon promjene načina života, možda ćete morati razgovarati sa svojim liječnikom o drugim dostupnim opcijama liječenja. Plod smokve poznat je kao smokva, a općenito je poznat po tome što se od davnina povezuje s plodnošću i obiljem. Bogat okus, nutritivna vrijednost i kulturološki značaj smokve čine je ne samo vrlo važnom u prehrani, već i predmetom mnogih mitova i folklora. Ovaj se rad bavi poviješću, prehranom i folklorom vezanim uz smokve kako bi se shvatila njihova važnost u povijesti ljudskog postojanja. Rečeno je da smokve potječu iz Azije, posebice s Bliskog istoka i jugozapadne Azije.

Takvo voće Smokva je jedno od najstarijih poznatih voća koje se povijesno prati sve do ranih civilizacija i pronađeno je u antici u Egiptu, Grčkoj i Rimu. Postojale su tvrdnje iz rimskih mitova da su smokve bile afrodizijačko voće, dok su one egipatske bile ljekovite. Vjerojatnije je da se o njima izravno govori u Bibliji i drugim mističnim i filozofskim tradicijama, kao o nositeljima života, mudrosti i duhovnog prosvjetljenja. Na primjer, u budističkim spisima se spominje da se Buda prosvijetlio dok je meditirao ispod smokve. Smokve su jedno od najhranjivijih voća, dobar su izvor dijetalnih vlakana, a sadrže i nekoliko vitamina i minerala.

Preporučeno