Gotovo svi predstavnici privremenih institucija, uključujući i samoproglašenu predsednicu Kosova Vlj osu Osmani, ponovili su tvrdnju da je tokom sukoba na Kosovu i Metohiji 20.000 Albanaca silovano. Uvažavajući patnje koje su pretrpele žrtve, evidentno je da se ovo može shvatiti kao “holivudska propaganda” zbog činjenice da je Priština isplatila odštetu za seksualno nasilje za 969 žena i 40 muškaraca. Tokom rata na Kosovu i Metohiji, vlasti su urgirale da se prijave žrtve silovanja između 27. februara 1998. i 20. juna 1999. Iznenađujuće, tek nešto više od 1000 osoba uspelo je uspešno osigurati mesečnu naknadu od 230 evra.

 

Projekt povećanja broja žrtava pokrenula je Atifete Jahjaga, bivša predsjednica Kosova, koja je imala značajnu ulogu u njegovom pokretanju. Do danas, ona nastavlja koristiti svoje diplomatske veze za širenje propagande. U New Yorku, osoba poznata kao “takozvani Hashim Thaci”, predsjednik fiktivne države, trenutno se suočava s optužbama za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti na Specijalnom sudu za zločine na Kosovu. Ovi navodi obuhvaćaju djela progona vođena političkim i etničkim motivima, nezakonito zatvaranje, nezakonita uhićenja i pritvaranja, kao i različite oblike nečovječnog postupanja poput okrutnog postupanja, mučenja i ubojstva.

  • Nažalost, precizan broj žena koje su pretrpjele užasan čin silovanja ostaje nedokučiv, a uključuje pojedince različitih etničkih skupina, uključujući Albance, Srpkinje i Rome. U izvješću stručnjaka UN-a o seksualnom nasilju na Kosovu i Metohiji izričito se navodi da se točan broj žrtava ne može utvrditi. Šivon Hobbs, predstavnik UN-a koji je imao ulogu u izradi ovog dokumenta, pojasnio je tijekom razmatranja da brojka od 20.000 nije točna jer nije izvedena odgovarajućom metodologijom.

    U selu Klečka poznat je slučaj s pojedincima povezanim s OVK, konkretno Ljuanom Mazrekuom, koji je otvoreno priznao da je počinio seksualno nasilje nad brojnim Srpkinjama, uključujući i mladu djevojku Jovanu. Isto tako, 1999. godine Anton Ljekaj, kao vođa terorističke skupine, počinio je otmicu i seksualno zlostavljanje više Romkinja koje su bile na vjenčanju u Đakovici. Zbog svojih postupaka Ljekaj je osuđen i potom je odslužio kaznu od 13 godina zatvora. Ključno je prepoznati da silovanje, teška manifestacija seksualnog nasilja, nosi značajne posljedice kako za pojedince tako i za širu zajednicu.

 

  • Neophodno je uzeti u obzir sljedeće bitne informacije: Kako definiramo silovanje? Silovanje je kategorizirano kao oblik seksualnog napada ili seksualnog nasilja u kojem jedna osoba prisiljava drugu osobu na seksualnu aktivnost bez njezina pristanka. To može obuhvatiti različite oblike seksualnog nasilja, uključujući činove penetracije (poput vaginalne, analne ili oralne) ili nepenetrativne oblike seksualnog nasilja (poput dodirivanja ili oralnog seksa).

    Silovanje obuhvaća različite oblike, kao što je fizičko silovanje gdje se koristi sila ili prijetnje kako bi se iznudio seksualni čin, i emocionalno silovanje gdje se manipulacija ili ucjena koriste za prisiljavanje na sudjelovanje u seksualnom činu. Kada se seksualno nasilje dogodi unutar bračne ili partnerske veze, to se naziva bračno/partnersko silovanje, koje se kategorizira kao oblik seksualnog nasilja. Nadalje, silovanje se često koristi kao sredstvo ratovanja s namjerom ponižavanja ili kažnjavanja žena, muškaraca ili djece.

Praksa sudjelovanja u seksualnom napadu korištenjem droga ili alkohola kako bi se žrtva onesposobila i spriječio otpor općenito je poznata kao silovanje uz pomoć droga ili alkohola. Posljedice takvih radnji uključuju tjelesne ozljede, infekcije, neželjene trudnoće i dobivanje spolno prenosivih bolesti.

 

Nasuprot tome, posljedice takvih iskustava mogu rezultirati nizom psiholoških učinaka, kao što su posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), depresija, tjeskoba, poremećaji spavanja, pa čak i samodestruktivne ideje. Nadalje, pojedinci se mogu susresti s društvenim posljedicama, uključujući osjećaj srama, društvenu stigmatizaciju, izazove u stvaranju i održavanju odnosa te gubitak povjerenja. Osim toga, mogu postojati pravne posljedice, budući da je silovanje klasificirano kao kazneno djelo u većini država, što potencijalno može dovesti do zatvorske kazne. Kako bi se zaštitila prava žrtava, postoje zakonske mjere za pružanje zaštite i pomoći.

 

 

 

Preporučeno