– Ono što sve nas interesuje, jesu neke misteriozne priče koje nam dolaze iz prošlosti. Naime, moderna medicina je u prošlosti bila puno slabija nego što je danas to slučaj. Sljedeća priča je i više nego misteriozna….

“Nulti pacijent”—čak i sam izraz zvuči kao nešto iz horor filmova i fikcije o zombi apokalipsi. Ipak, tek rijetki znaju da se ovaj pojam prvi put pojavio nakon slučaja Mary Mallon, irske kuharice koja je unatoč trbušnom tifusu vodila savršeno zdrav život.

  • Svaka epidemija nađe svoje porijeklo. Sve počinje u jednom određenom trenutku kada pod određenim uvjetima neka jedinka postane ono što nazivamo prijenosnikom – dakle, uzročnik infekcije koji je može prenijeti na druge. Mary Melon (poznatija kao Typhoid Mary) je prvi zabilježeni slučaj u globalnoj medicinskoj povijesti gdje je identificiran “nulti pacijent”. Živjela je u New Yorku početkom ovog stoljeća i izazvala je epidemiju trbušnog tifusa. Zdravo dijete koje se nikada nije žalilo.

Meri se s obitelji preselila u Sjedinjene Države kada je imala 15 godina. Došlo je vrijeme da si potraži muža, ali se umjesto toga odlučila prilagoditi novoj sredini radeći u ovoj profesiji. Tako je počela raditi kao kuharica za bogate obitelji. Do 1900., u dobi od trideset i jedne godine, Mary je došla u sjeverni dio države New York. Zaposlila se u jednoj od bogatih obitelji iz lijepog gradića Mamaroneka, a onda je nastao pakao. Jedan za drugim, sluge su se razboljeli.

Mallon nije pokazivala vanjske znakove lošeg zdravlja, ali je bez buke prihvatila svoju plaću od obitelji za koju je radila. Nakon toga građani su počeli shvaćati da su se nakon njezina dolaska u njihov kraj pojavili slučajevi tifusa, što je izazvalo paniku. Shvativši to kao loš znak, Irkinja je otjerana iz logora. Meri je morala poslušati. Godinu dana kasnije, 1901., preselit će se na Manhattan. Tjedan dana nakon njezina dolaska, ljudi kod kojih je bila zaposlena teško su se razboljeli: vlasnici su imali proljev i temperaturu, a njihova je pralja umrla od toga.

Meri se tada zaposlila kod jednog od pomoćnika okružnog tužitelja, a sedam od osam članova te obitelji oboljelo je od trbušnog tifusa. Nije znala da je ona njihov nositelj, ali sposobna njegovati ih natrag do zdravlja. Nije prošlo dugo prije nego što se tifus proširio izvan odvjetnikovog kućanstva. Godine 1906. Mary je dobila posao pralje za obitelj Charlesa Henryja Warrena, njujorškog bankara. Na Long Islandu su unajmili kuću za par posljednjih sunčanih dana sa svojom djecom jer je ljeto završilo. Meri je išla s njima. Samo u tom jednom tjednu od 27. kolovoza do 3. rujna šestero od jedanaest članova koji su tada boravili (uključujući i malu djecu) oboljelo je od trbušnog tifusa…  Otkrio je, nakon što je prošao kroz sve bogate domove, da su registrirali slučajeve smrtonosnih bolesti gdje su svi spominjali kuharicu po imenu Marie Malon.

George je pokušao reći Mary da je zaražena i preporučiti joj da se testira. Ali možda nije dobro birao riječi – u to vrijeme u Americi irske imigrante nisu primali raširenih ruku; nego su ih nazivali sirotinjskim stanovnicima i ološem. Stoga se ovaj nepozvani posjetitelj iz Irske susreo s agresijom fizičke prirode i snažnim negativnim odgovorom na test. Malone je pokušavao doći u kontakt s njom, ali nije mogla. Meri je otkrila da ju je posjetio samo jedan ljekarnik koji je potvrdio da nema nikakve bolesti. Samo se činilo apsolutno nerealnim da itko tako razmišlja: osoba koja nije bolesna od vidljive bolesti njezin je nositelj. Nema veze, u ovom trenutku nekako… 

Meri je ponovno poslan na otok Severni Brat. Ella conocía el lugar, pero esta vez no se le autorizaba a liberar a nadie. Nije znala da je bolestan i bez simptoma, ali je odbijala bilo kakvo liječenje. Posjetitelji su stoga bili strogo upozoreni na bilo kakav kontakt s Irkinjom i što god to bilo. Godine 1922. Mary je dopušteno da radi kao medicinska sestra u susjednom laboratoriju.

Preporučeno