Paul Grinberg, američki pisac, ali i ribar, pokrenuo je jedan čudan eksperiment. Ribu je jeo za svaki obrok tijekom snimanja svog filmskog dokumenta – godinu dana, uključujući doručak, ručak i večeru. Kasnije je priznao poteškoće zadatka i kasnije se podvrgnuo medicinskom testiranju. Nakon temeljitog pregleda, njegov je liječnik bio zapanjen nalazom da je, iako su svi ostali aspekti ostali isti, došlo do značajnog povećanja krvnog tlaka.

Napomenuo je da je liječnik bio iznenađen rezultatima nakon godinu dana jedenja samo ribe. Jedini problem koji je liječnik iznio bio je porast krvnog tlaka. Pol je također rekao da se osjeća izvrsno, da ima puno energije i da nije bio bolestan cijelu godinu.
Odgovarajući novinarima, Grinberg je rekao kako misli da će mu ovaj izbor pomoći u rješavanju određenih problema. Više od 10 godina pisanja, s fokusom na plodove mora i ribu. Dali su mi većinu uobičajenih nazivnika koji se nazivaju ‘zdrava hrana’.

Postoji tvrdnja da sve zemlje koje konzumiraju velike količine ribe imaju manje slučajeva srčanih bolesti, kao i više rezultate na testovima. Pa sam se zapitao što bi se dogodilo kad bih se potpuno posvetio otočkoj prehrani i stavio ribu u glavni dio svojih obroka? Želio sam saznati hoće li to utjecati na moje srce ili mentalno zdravlje.

Iako se vratio informiranju mnogih medicinskih stručnjaka o ovoj studiji, ističe da je ta hrana “ne samo sigurna, nego općenito i zdrava, pod uvjetom da se u njoj ne uživa poput proždrljivca”. Omega-3 masne kiseline su vrlo zdrave, pozitivno utječu na rad mozga, zdravo srce i vid. Prirodni izvori su životinjske masti, masna riba i biljna ulja. Nutricionisti preporučuju uključivanje u prehranu jednom ili dva puta u sedam dana.

BONUS TEKST:

Kupus (Brassica oleracea) je biljka koja pripada porodici krstašica i jedna je od najstarijih uzgajanih kultura na svetu. Od davnina se koristi ne samo kao hranljiva namirnica već i kao lekovito sredstvo. Kupus se uzgaja širom sveta i ima mnogo različitih sorti, uključujući beli, crveni, savoj, kineski kupus, i brojne druge.

Zdravstvene koristi kupusa
Kupus je bogat vitaminima, mineralima i antioksidansima, što ga čini pravim izvorom hranljivih materija. Sadrži visoke količine vitamina C, što doprinosi jačanju imunog sistema i borbi protiv slobodnih radikala. Takođe, dobar je izvor vitamina K, važnog za zgrušavanje krvi i održavanje zdravlja kostiju. Prisustvo vlakana u kupusu pomaže u održavanju zdravlja digestivnog sistema, sprečava zatvor i poboljšava apsorpciju hranljivih materija.

Lekovita svojstva
Kupus je poznat po svojim antiinflamatornim svojstvima, što ga čini korisnim u ublažavanju bolova i upala. Na primer, listovi kupusa se tradicionalno koriste za obloge kod upala, otoka i bolova u zglobovima. Sok od kupusa koristi se za lečenje čira na želucu i probavnih smetnji, zahvaljujući svojim svojstvima da umiruje sluznicu i ubrzava regeneraciju tkiva.

Načini pripreme
Kupus je veoma svestran u kuhinji i može se pripremati na mnogo različitih načina. Može se jesti sirov u salatama, kuvan kao dodatak jelima ili fermentisati u vidu kiselog kupusa, koji je posebno popularan u zimskim mesecima. Kiseli kupus je bogat probiotikom, koji pomaže u održavanju ravnoteže crevne flore i poboljšava varenje.

Kupus u ishrani
Ovo povrće je izuzetno niskokalorično, pa je idealno za one koji vode računa o unosu kalorija. Pored toga, prisustvo fitonutrijenata i flavonoida doprinosi smanjenju rizika od hroničnih bolesti, kao što su bolesti srca i određene vrste raka. Zbog svog bogatstva vlaknima i nutritivnih materija, kupus se preporučuje kao deo uravnotežene ishrane.

Saveti za uzgoj
Kupus je biljka koja najbolje uspeva u umerenim klimama. Potrebno mu je dosta sunca, ali može tolerisati niže temperature, pa se često uzgaja u proleće i jesen. Da bi se izbeglo pucanje glavica, preporučuje se redovno zalivanje, ali bez preterivanja, kako bi se osigurala dobra drenaža.

Preporučeno