– U ovim ljetnim danima, itekako je teško ugasiti žeđ, a jako veliki procenat osoba koristi razne tekućine da se zadovolji. U većini slučajeva su to gazirana pića, od kojih osoba još više ožedni, a mi danas govorimo o njihovoj štetnosti. 

Prilično je ironično primijetiti da, unatoč sve većem naglasku na zdrave stilove života u suvremenom društvu, prevalencija zdravstvenih problema ostaje nepromijenjena. Dok sve veći broj pojedinaca daje prioritet održavanju hranjive prehrane i redovitoj tjelesnoj aktivnosti, izvješća o preranim smrtima ili teškim bolestima među onima koji aktivno vode zdrav život prečesta su. Iako se dugo vjerovalo da je suzdržavanje od slatkih pića ključno za održavanje dobrog zdravlja, nedavna otkrića pokazuju da umjetno zaslađena bezalkoholna pića mogu imati vlastiti niz potencijalnih opasnosti.

Studija objavljena u časopisu “Journal of General Internal Medicine” otkriva da se osobe koje redovito konzumiraju pića koja sadrže umjetna sladila suočavaju s povećanim rizikom od moždanog udara i kardiovaskularnih bolesti. Iako ova studija ne potvrđuje prednosti konzumiranja zaslađenih pića, ona predlaže da i bezalkoholna pića zaslađena šećerom i umjetno zaslađena bezalkoholna pića mogu imati štetne učinke. Konzumacija gaziranih pića može izazvati želučane probleme, uključujući nadutost i žgaravicu.

  • Postizanje optimalnog zdravlja uključuje više od pukog odabira ispravnog napitka; također podrazumijeva prepoznavanje bitne potrebe za hidratacijom, po mogućnosti putem konzumacije vode. Stručnjaci preporučuju minimaliziranje konzumacije gaziranih pića i suzdržavanje od zamjene preporučenog dnevnog unosa od 1,5 do 2 litre tekućine alternativama vodi. Štetni učinci gaziranih pića na naše zdravlje dobro su utvrđeni. Primarni krivci su prevelike količine šećera i kiselina prisutnih u tim pićima. Pa ipak, posjedujemo li sveobuhvatno razumijevanje kako oni utječu na naše tijelo? Uvriježeno je mišljenje da umjerena i rijetka konzumacija gaziranih pića neće uzrokovati značajnu štetu. Međutim, možemo li ih doista smatrati benignima za našu dobrobit?

Nažalost, gazirana pića postala su nevjerojatno raširena u našem društvu, zbog čega mnogi pojedinci svakodnevno konzumiraju više čaša pića. To je osobito zabrinjavajuće za djecu, koja su vrlo osjetljiva na njihovu privlačnost zbog živopisnog pakiranja i ciljanih marketinških kampanja. Dodatno, slatki okus dodatno osvaja njihova mlada nepca. Nažalost, ova pića predstavljaju značajne rizike za djecu i adolescente, jer doprinose karijesu, uzrokuju drastičan skok razine šećera u krvi i imaju štetne učinke na probavni sustav.

Ti se štetni učinci potencijalno mogu manifestirati u ozbiljnije probleme kada dođu u odraslu dob. Na ljudsko tijelo nepovoljno utječu različite komponente koje se nalaze u gaziranim pićima, posebice gaziranim pićima. Primarna briga se vrti oko prekomjernog sadržaja šećera prisutnog u tim pićima. Samo tri decilitra bezalkoholnog gaziranog pića, što odgovara jednoj limenci ili šalici i pol, sadrži nevjerojatnih deset žlica šećera! Važno je razmotriti kako ova značajna količina šećera utječe na tijelo kada se konzumira u jednom trenutku. Razine šećera u krvi brzo rastu, što s vremenom može dovesti do dijabetesa.

Nadalje, prekomjerni udio šećera također predstavlja prijetnju zdravlju zuba, budući da kiseline unutar ovih pića doprinose karijesu. Na ovom popisu je i fosforna kiselina, sastojak koji se obično koristi u pićima za smanjenje njihove slatkoće. Prisutnost fosforne kiseline u tijelu značajno otežava apsorpciju kalcija, što predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju kostiju i zglobova. Posljedično, prekomjerna konzumacija ove supstance može imati štetne učinke na njihovo opće dobro.

Konzumacija gaziranih pića bez šećera može se činiti kao zdraviji izbor, ali ipak izlaže vaše tijelo značajnim količinama umjetnih sladila, što može biti još štetnije. Slično kao i šećer, ovi zaslađivači mogu pridonijeti razvoju dijabetesa i brzom debljanju, ali i raznim drugim teškim bolestima, poput multiple skleroze. Kofein, prevladavajući spoj koji se nalazi u gaziranim pićima, posebno je koncentriran u gaziranim energetskim pićima. Dok umjereni unos kofeina može imati zdravstvene prednosti, ova pića sadrže prekomjerne količine, što rezultira povišenim krvnim tlakom i potencijalnim razvojem poremećaja cirkulacije tijekom vremena.

Nadalje, prisutnost kofeina, zajedno s visokim razinama natrija, može pridonijeti dehidraciji. Primarna opasnost za naše dobrobit leži u šećerima koji se nalaze u gaziranim pićima. Konzumacijom pola litre gaziranog soka dnevno unosite tri puta više šećera od preporučene količine. Budući da se ti šećeri metaboliziraju u masti, prekomjerna konzumacija neizbježno dovodi do značajnog debljanja. Uvriježeno je mišljenje da se prevalencija pretilosti diljem svijeta može pripisati konzumacija šećera prisutnih u takvim pićima.

Nadalje, prekomjeran unos šećera pridonosi nastanku kroničnih bolesti. Prevladavajuće stanje koje se javlja je dijabetes tipa 2, a odmah ga slijede bolesti srca, kardiovaskularne bolesti, bolesti bubrega i gastrointestinalni problemi. Jetra također snosi najveći teret prerade šećera, što potencijalno može dovesti do bolesti jetre. Šećer ima izravnu korelaciju s nastankom tumora, zbog čega je redovita konzumacija faktor rizika za različite oblike raka.

Preporučeno