– Svi oni koji imaju malo veći komad zemlje, definitivno bi trebali da razmisle da započnu neki svoj mini biznis. Međutim, malđe osobe danas bježe sa sela, ne žele težak posao, a zaraditi se može jako lijepo…

Naglašavanje bogate poljoprivredne baštine Srbije nije umorni kliše; to je životno važan pothvat. Sa svojim plodnim tlom, povoljnom klimom i obilnim vodnim resursima, Srbija pruža idealno okruženje za širok spektar poljoprivrednih djelatnosti. Od uzgoja usjeva i povrća do uzgoja voća i uzgoja stoke, zemlja nudi beskrajne mogućnosti u području poljoprivrede. Osim svoje uloge u opskrbi obitelji i utjecaju agronomskih uvjeta, poljoprivreda također ima značajnu važnost u gospodarstvu i predstavlja unosne izglede za ambiciozne mlade poduzetnike.

Za one koji se žele pridružiti redovima uspješnih poljoprivrednih poduzetnika, ali nisu sigurni odakle započeti, može biti korisno napomenuti da se uzgoj rikule, pastrnjaka, salate, peršina, endivije i šparoga pokazao vrlo unosnim. Osim toga, oni koji se upuštaju u uzgoj oraha i lješnjaka mogu očekivati ​​i znatnu financijsku dobit. U 2020. godini studija pod nazivom “Gdje je profit u poljoprivredi” ispitala je kako mala i srednja gospodarstva mogu maksimalno povećati svoju zaradu. Jelena Drobnjak, autorica iz Privredne komore Vojvodine, provela je istraživanje koje je uključivalo izračun troškova i potencijalne dobiti za 38 ključnih biljnih kultura.

Prema riječima Drobnjakove u razgovoru za Blic Biznis, najunosniji sektor u poljoprivredi je uzgoj povrća i voća, posebno u plastenicima. Iako zahtijeva početno ulaganje od 12.000 do 15.000 eura, ima potencijal za povrat u roku od godinu dana ako se primijene odgovarajuće poljoprivredne tehnike. Primjerice, na zemljištu od jednog hektara od uzgoja špinata, salate, peršina i endivije može se zaraditi oko milijun i sto tisuća dinara. Za one koji žele krenuti u posao s povrćem, početak s farmom salate pokazao se kao najunosnija opcija. Sa skromnim ulaganjem od oko 1000 EUR i površinom od dvadesetak ari, početnici mogu očekivati ​​pozamašnu zaradu.

  • Uz ispunjavanje svih potrebnih uvjeta, procjenjuje se da se prodajom salate s ove namjene površine može ostvariti dobit do 2.000 EUR. Prema riječima stručnjaka, izgradnja staklenika smatra se vrlo unosnom zbog potencijala povećanja proizvodnje, a istovremeno je i relativno pristupačna investicija za prosječno kućanstvo. Od sredine kolovoza do sredine rujna jesenska sezona donosi obilan urod u zaštićenim prostorima ili staklenicima. Prednosti sadnje u ovo vrijeme su brojne, a najznačajnija je pozitivan učinak na gospodarstvo. Uzgojem povrća u kasnu jesen ili rano proljeće poljoprivrednici mogu postići unosnu tržišnu cijenu.

Među tim usjevima, salata se ističe kao najlakša za uzgoj i prodaju, jer je dosljedno velika potražnja. Prema riječima iskusnog povrtlara Vladimira Batočanina, započeti posao u uzgoju salate može se ostvariti s oko 1000 eura. Sadnjom salate u rujnu urod će biti spreman za prodaju do sredine listopada. Koristeći površinu od 20 ari, koja će dati oko 35.000 sadnica, možete očekivati ​​oko 30.000 sadnica salate za prodaju. Oni se mogu prodati po cijeni od 15 dinara po kilogramu, što rezultira zaradom od 450.000 dinara, što je protuvrijednost oko 2.000 eura.

Nadalje, Batočanin naglašava da će u narednim godinama potrebna ulaganja biti znatno manja od početnih 1000 eura. Da bi se krenulo na put poduzetništva, potrebna je nepokolebljiva odlučnost i upornost, jer su pred njim brojne prepreke. Ključno je razumjeti da se poljoprivredom može baviti čak i bez pristupa golemim prostranstvima zemlje. U stvari, u samom srcu Beograda možete se baviti poljoprivredom. O uspješnosti poljoprivrede u Beogradu svjedoči obitelj Tabaković iz Velike Moštanice.

S više od 33 000 registriranih poljoprivrednih gospodarstava i populacijom od preko 300 000 pojedinaca koji se oslanjaju na poljoprivredu kao sredstvo za život, potencijal za prosperitet je očit. Kako javlja AgroTV, a prenosi 24sedam.rs, obitelj Tabaković bavi se uzgojem i prodajom zelene salate, a godišnje proizvede impozantnih pola milijuna glavica salate za tržište glavnog grada Srbije. Prvobitno počevši s rajčicama i krastavcima, tijekom niza godina proširili su svoju poljoprivrednu djelatnost te sada obuhvaćaju 55 ari zemlje pod plastenicima i dva hektara otvorenog prostora. Njihova predanost i naporan rad donijeli su im neodoljivu priliku za opskrbu salate velikim trgovačkim lancima.

Dejan Tabaković je u reportaži za AgroTV izjavio kako je zbog cjelogodišnje proizvodnje i konstantne prodaje ponudu nemoguće odbiti. Počevši s jednim hektarom malih staklenika i 1500 biljaka salate, obitelj Tabaković sada je usvojila napredne tehnike uzgoja, uključujući malčiranje i sustav navodnjavanja kap po kap. U manjim plastenicima folija se postavlja ručno, dok se u većim za tu svrhu koristi stroj koji je dizajnirao Dejan Tabaković.

Preporučeno