– Kada god nam se čini da je brak u redu, i da sve ide u pravom smjeru, desi se nešto što poremeti baš sve. Sve moguće stavke koje koče jednu vezu se mogu prevazići, ali ako se desi nevjera i prevara, onda nastaju veliki problemi u samom braku. 

Sve među nama bilo je besprijekorno, besprijekorna zajednica, sve do one zlosretne večeri kad sam teturala kući u stanju bijesa i opijenosti. Dok sam se približavao ulazu, nestrpljivo je iščekivala moj dolazak, očito željna da mi nešto otkrije. U nesretnom trenutku impulzivnog donošenja odluke, podlegao sam porivu i prvi put je udario. Bez razmjene riječi, brzo se povukla i potražila utočište u sigurnosti sobe. Smjestio sam se blizu ulaza, spremajući se smjestiti za noć mirnog sna. Dolaskom jutra, budi me uporan zvuk zvonjave telefona.

Dezorijentiran i još uvijek u polusnu, postupno postajem svjestan otvorenih vrata i odsutnosti njezinih stvari. Tada primam poziv koji nosi poražavajuću vijest o njezinoj preranoj smrti u prometnoj nesreći u ranim jutarnjim satima. Nažalost, slučajno sam naišao na vijest koju mi ​​je namjeravala otkriti prethodne večeri. Bila je trudna. Dodatni dio teksta koji daje dodatnu vrijednost. Počevši od dobi od 45 godina, savjetuje se započeti s rutinskim probirima za rak debelog crijeva, nudeći niz metoda probira. Pojedinci koji imaju povećani rizik, uključujući one s obiteljskom pozadinom, genetskim stanjima ili upalnom bolešću crijeva, mogli bi razmisliti o započinjanju probira u mlađoj dobi.

Rak debelog crijeva može se pojaviti u bilo kojem dijelu probavnog sustava, jer je debelo crijevo odgovorno za izvlačenje vode, hranjivih tvari i elektrolita iz djelomično probavljene hrane. Prisutnost polipa u debelom crijevu često ukazuje na ranu fazu raka. Iako su ove izrasline u početku bezopasne, s vremenom se mogu pretvoriti u stanice raka. Prepoznavanje raka debelog crijeva predstavlja poteškoću zbog nedostatka vidljivih simptoma uzrokovanih polipima, osobito u ranim fazama. Kao rezultat toga, rano otkrivanje se pokazalo kao značajan izazov, zbog čega su medicinski stručnjaci snažno promicali redovite preventivne preglede.

Razvoj polipa u debelom crijevu tipično je uzrok raka debelog crijeva. Neophodno je razumjeti čimbenike rizika povezane s ovim stanjem. Dr. Devavrat Ari, medicinski onkolog i viši direktor sa sjedištem u New Delhiju, naglašava da iako rak debelog crijeva može pogoditi bilo koga, određeni pojedinci mogu imati veću osjetljivost na razvoj bolesti u usporedbi s drugima. Nekoliko čimbenika pridonosi povećanom riziku od razvoja raka debelog crijeva, uključujući starost od 50 godina ili više (iako se probir sada preporučuje od 45. godine), obiteljsku povijest raka debelog crijeva ili kolorektalnih polipa i genetskih sindroma poput Lynchovog sindroma ili obiteljskog adenomatoznog sindroma. polipi.

Prisutnost upalne bolesti crijeva, koja uključuje bolesti poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa, ukazuje na medicinsku pozadinu osobe. Način života koji pridonosi razvoju ovih stanja uključuje prehranu koja je bogata crvenim ili prerađenim mesom, nedostatak tjelesne aktivnosti, prekomjernu tjelesnu težinu, pušenje i pretjeranu konzumaciju alkohola. U Srbiji se trećina novootkrivenih pacijenata može pripisati trima vrstama raka: raku debelog crijeva, pluća i dojke.

  • Dok je rak debelog crijeva češći među starijim osobama, dr. Aria naglašava važnost priznanja da se još uvijek može manifestirati kod mlađih ljudi. Određeni čimbenici, kao što je obiteljska povijest raka debelog crijeva, genetski sindromi i upalna bolest crijeva, mogu povećati rizik od razvoja raka debelog crijeva u mlađoj dobi. Neophodno je ne zanemariti simptome poput krvi u stolici i bolova u trbuhu, jer ih treba tretirati ozbiljno. Čini otprilike 10 posto svih slučajeva raka, rak debelog crijeva je treći najrašireniji rak u svijetu.

Preporučeno