DODATNI TEKST
Meteorolog Ivan Ristić najavljuje da se produljena faza nestabilnog vremena predviđa do kraja svibnja, a proteže se i na značajan dio lipnja. Tijekom ovog vremenskog okvira mogu se pojaviti topliji dani; No, takvi slučajevi neće značiti stabilizaciju vremenskih prilika, jer će biti isprekidani čestim oborinama i atmosferskom nestabilnošću. Kiša, pljuskovi, pa čak i olujni vjetrovi mogu se očekivati do sredine lipnja, bez znakova trajnog smirivanja uvjeta. Na uspostavu stabilnog i toplog ljetnog vremena značajno utječe afrička anticiklona za koju se predviđa da će u naše krajeve stići najkasnije u trećoj dekadi lipnja. Tek tada se očekuje stabilizacija atmosferskih prilika, porast temperature i dolazak prvih pravih ljetnih dana.
Ristić napominje da će se djelovanje afričke anticiklone isprva osjetiti u mediteranskim predjelima, dok će se nešto kasnije njen utjecaj osjetiti u unutrašnjosti Balkana. U prvoj polovici lipnja neće biti značajnijeg porasta temperatura, što se pripisuje postojanju niskog tlaka zraka. Na obalama Sredozemnog, Jadranskog, Egejskog i Jonskog mora očitanja temperature će pasti ispod sezonskog prosjeka, a količina oborine potencijalno će premašiti tipične vrijednosti za ovo razdoblje. Početni toplinski val, za koji se predviđaju temperature do 35 stupnjeva, predviđa se za kraj lipnja, točnije oko 25. i 26. lipnja.
U tom će razdoblju porasti i temperature mora, osobito u Grčkoj i na južnom Jadranu, gdje se predviđa da će temperatura mora prelaziti 20 stupnjeva. Trenutne prognoze pokazuju da bi u ljetnim mjesecima 2025. mogla biti tri do četiri toplinska vala. Najžešći od njih očekuje se krajem srpnja, s potencijalnim porastom temperature do 41 stupanj u Beogradu i čak 42 stupnja u raznim dijelovima Srbije. Ipak, teško da će ljetne vrućine proći bez predaha. U lipnju postoji mogućnost povećanja oborina, s lokalnim količinama i do 100 litara po kvadratnom metru u jednom danu, što može dovesti do poplava u gradovima. Ristić upozorava da bi se oluje superćelija mogle pojaviti u srpnju, posebno u drugom dijelu mjeseca.
Ove oluje predstavljaju značajan rizik zbog svoje povezanosti s tučom, jakim vjetrovima i obilnim oborinama, a sve to može uzrokovati značajnu štetu na lokalnoj razini. Osnovni uvjeti za razvoj ovakvih olujnih sustava ispunjeni su porastom temperature mora, koja do sredine srpnja može dosegnuti i 30 stupnjeva. Dok meteorolozi ostaju optimistični da se svi potrebni čimbenici za njihov nastanak neće uskladiti, mogućnost se ne može zanemariti. Očekuje se da će se vremenske prilike stabilizirati tek u kolovozu.
Nakon ovog razdoblja, očekuje se da će prevladati tipični ljetni uvjeti—koje karakterizira velika vrućina i minimalna količina oborina. Prognoze pokazuju da će kolovoz biti najstabilniji mjesec ljetne sezone, iako još iznimno toplo. Predviđene su najviše dnevne temperature od 40 do 42 stupnja. U urbanim područjima, gdje zadržavanje topline od betona i asfalta pogoršava situaciju, tropski dani i noći postat će uobičajeni, što potencijalno otežava životne uvjete. U ovakvim uvjetima s nestrpljenjem će se iščekivati dolazak kiše. Ristić ističe da će produženo trajanje toplinskih valova predstavljati značajne izazove za svakodnevni život, posebice tijekom srpnja i kolovoza, kada će povišene temperature biti izražene i noću.
Osim vrućine, povećat će se i broj dana s temperaturom iznad 30 stupnjeva, uz porast temperature mora. Iako to može biti korisno za turiste, također povećava rizik od ozbiljnih vremenskih nepogoda. Nadolazeći ljetni mjeseci spremni su predstaviti niz često teških vremenskih događaja, uključujući iznenadne kišne oluje i produljena razdoblja vrućine i suše. Iako će pravi elan ljeta stići tek krajem lipnja, ključno je da stanovništvo ostane na oprezu zbog mogućih promjena i posluša savjete meteorologa, posebice u vrijeme kada se očekuju nepogode.