– Za danas jedna jako zanimljiva tema, a koja je povezana sa zdravljem. Naime, nekada se po noktima, i to na rukama, može itekako prepoznati kakvog je zdravlja zapravo ta osoba….

Nokti su važan dio našeg tijela; zaštita je također glavna uloga koju imaju jer, prema medicinskim dokazima, štite osjetljive živčane završetke od mogućih oštećenja. Nokti se sastoje od keratina, istog proteina koji čini kosu (ali u ovom slučaju potječe iz dermisa) i većine epidermisa, koji je nevaskularni dio kože. Štoviše, kvrga na noktima može biti još jedan razlog za traženje liječničke pomoći.

  • Tipična navika grickanja noktiju, nazvana onihofagija, obično se smatra uobičajenom kod većine pojedinaca zbog čimbenika kao što su stres ili genetska predispozicija; čak bi moglo značiti i temeljni poremećaj. Sve abnormalnosti uočene na noktima treba procijeniti zdravstveni stručnjak. Vrlo nalik zidu od opeke, ploča nokta sastoji se od keratina, sa svojim stanicama epidermalnog i kornealnog podrijetla koje su međusobno vrlo čvrsto povezane. Na noktima se mogu pojaviti bijele mrlje pod utjecajem stresa ili zbog alergije razvijene na lak za nokte. Ploče nokta lako postaju lomljive i suhe zbog različitih čimbenika iz okoline poput sunčeve svjetlosti i deterdženata.

Mogu se zaštititi gelovima kako bi ostali čvrsti. Štoviše, neke specifične genetske abnormalnosti mogu rezultirati neadekvatnim ili čak izostankom rasta nokta; ovo je obično povezano s nasljednim sindromima. Također, varijacije nokta mogu biti znak potencijalnih zdravstvenih problema ili nedostatka vrlo važnih vitamina i minerala. Ako vam nokti imaju žućkastu ili zelenkastu nijansu, to može značiti da dolazi infekcija, kao i drugi zdravstveni problemi poput dijabetesa ili astme.

Promjene koje su vidljive u zdravlju noktiju često odražavaju različita stanja kože. Štoviše, izbočina na noktima može ukazivati ​​na potrebu za daljnjom liječničkom pomoći. Onihofagija, tehnički izraz za grickanje noktiju, uobičajena je i može biti uzrokovana nekoliko čimbenika uključujući stres ili genetsku predispoziciju; to također može biti znak temeljnog stanja. Ako imate bilo kakve nepravilnosti na noktima, savjetujem vam da zatražite daljnju procjenu od strane zdravstvenog stručnjaka.

O općem zdravstvenom stanju osobe ponekad može govoriti stanje noktiju. Također poznati kao dodaci, nokti su izvedeni iz kože i tvore nabor nokta na završnim falangama prstiju. Onihoza se odnosi na abnormalnosti ili bolesna stanja koja zahvaćaju nokte. Iznad ploče nokta, blizu utora nokta, nalazi se fina kožica poznata kao kutikula. Mogu postojati varijacije u obliku, veličini i debljini ploče nokta ovisno o konstituciji pojedinca i obliku vrha prsta.

  • Treba znati da čak i oni dobrog zdravlja mogu imati brazde ili izbočine na noktima; to je vrlo uobičajeno kod starijih osoba, u trenucima kada ploča nokta može izgubiti sjaj i poprimiti žućkasto-sivu nijansu. Iznad ploče nokta, uz utor nokta, nalazi se tanak sloj kože poznat kao eponihij. Ploče nokta mogu imati različite oblike, veličine i debljine — to može biti povezano s prirodom pojedinca i oblikom vrha prsta. Treba naglasiti da čak i kod dobrog zdravlja, mogu postojati brazde ili izbočine na noktima kod mnogih ljudi, osobito u starijoj životnoj dobi; također, moguć je gubitak sjaja ploče nokta i poprimanje žuto-sivkaste nijanse.

Rast noktiju počinje u trećem mjesecu embrionalnog života i završava do kraja 9 mjeseci kada nokti dostignu svoju punu veličinu. Ploča nokta izlazi iz utora nokta i s tri je strane čvrsto usađena u kožni nabor, ostavljajući slobodnom samo gornju trećinu svoje površine. Ovaj slobodni dio nokta obično je najviše kratak. Bitno je napomenuti da grickanje noktiju i pretjerano turpijanje mogu oštetiti ne samo nokte već i kožu oko noktiju.

Neki unutarnji čimbenici poput dobi, rase, uzimanja određenih lijekova, a možda u kombinaciji s drugim znakovima mogu ukazivati ​​na vjerojatnost ozbiljnijeg stanja. Nedostaci u prehrani ili drugi zdravstveni problemi često su uzrok valovitih ili nepravilnih noktiju. Štoviše, grickanje noktiju i pretjerano turpijanje mogu oštetiti nokte, kao i kožu koja ih okružuje. Postoje različiti unutarnji čimbenici poput dobi, rase, uzimanja nekih lijekova koji mogu značiti ozbiljnije stanje, možda u kombinaciji s drugim znakovima. Nedostaci u prehrani ili drugi zdravstveni problemi često rezultiraju valovitim ili nenormalno oblikovanim noktima.

Štoviše, grickanje noktiju i pretjerano turpijanje mogu oštetiti i nokte i kožu koja ih okružuje. Neki sustavni čimbenici, kao što su dob ili rasa, uzimanje nekih lijekova – moguće u kombinaciji s drugim znakovima – mogu ukazivati ​​na vjerojatnost ozbiljnog poremećaja. Nedostaci u prehrani ili drugi zdravstveni problemi obično rezultiraju krivim ili nepravilnim noktima.

Preporučeno