– U nastavku našeg današnjega članka, vratićemo se u doba, kada je film bio crno bijeli. Govorićemo o glumici, koja je na žalost doživjela stravičnu sudbinu, prije svega u ljubavnom segmentu….

Irene Garza bila je crno-bijela fotografija 25-godišnjakinje koja je više od pet desetljeća proganjala stanovnike grada McAllena u Teksasu, gdje se njezina priča i misterija njezina nestanka neprekidno prepričavala – i pokušavala da se riješi. Ona je bila ona svima poznata ljepotica, ta tamnokosa djevojka koja je kao vrlo mlada ponijela titulu Miss Južnog Teksasa, bila je navijačica u srednjoj školi koja je prva u svojoj obitelji diplomirala. Nakon fakulteta, ova vrijedna i simpatična djevojka počela je raditi kao učiteljica za djecu s posebnim potrebama. Vjera je bila veliki dio njezina života, a crkva je bila mjesto gdje je posljednji put viđena. Bilo je Uskrsno predvečerje kad je Irena otišla u katoličku crkvu Presvetog Srca Isusova na ispovijed; nikad se nije vratila kući.

Dva dana kasnije, njezine bež cipele s visokom petom otkrivene su pored crkve odbačene uz cestu. Ubrzo nakon toga pronađena je njezina torbica. U četvrtak, pet dana nakon nestanka, njezino je tijelo pronađeno – kako pluta u kanalu, piše Washington Post. Obdukcijom njenog izmučenog tijela utvrđeno je da je Irena prvo pretučena, potom silovana i ubijena. Policijsko ispitivanje uslijedilo je nakon spoznaje da ju je među posljednjima vidio 27-godišnji svećenik John Faith, koji je Irenu onesvijestio, silovao i ubio.

Priznao je da ju je vidio, te da je otišla na ispovijed, ali i da je otišla kući živa i zdrava. Međutim, 57 godina kasnije konačno je osuđen za ovaj brutalni zločin. Međutim, zašto je policiji i pravosuđu trebalo toliko dugo da riješe ovu misteriju iako su imali brojne tragove? Ona nije bila njegova prva žrtva Mjesec dana prije, u blizini crkve, napadnuta je još jedna žena, Marija Gera. Rekla je da je kleknula kako bi se pomolila kada je netko nasrnuo na nju, pokušavajući joj gurnuti šal u usta. To joj je omogućilo to što je napadača mogla ogrebati noktima i pobjeći.

  • Opisala je da napadač jako nalikuje Faith. Nakon što je utvrđeno da mu je ozljede nanio Gera, počelo je suđenje Fejtu. Prva porota je raspuštena, ali Feit nije otišao na ponovno suđenje; priznao je krivnju i platio kaznu. Ispostavilo se da je to rezultat dogovora policijskih službenika i visokih predstavnika Katoličke crkve da se slučaj Irene Garze više ne pominje. Većina policajaca u okrugu bili su i svećenici, zajedno s tadašnjim državnim senatorom Johnom F. Kennedyjem; kasnije se saznalo da bi svaki skandal protiv njegove crkve smanjio njegove šanse za reizbor. Crkvene vlasti dovele su privatne detektive koji su pronašli rupe u dokazima protiv Faith.

U konačnici je i njega presudilo priznanje Nakon toga je odveden u Arizonu, gdje je nastavio djelovati kao svećenik. Međutim, u travnju 2002. kontaktirala ga je policija nakon što je osim Dalea Tahenija došao i bivši svećenik u Oklahoma Cityju. Objasnio im je kako je 1963. služio u trapističkom samostanu u Missouriju i tamo je savjetovao mladog svećenika iz San Antonija.

U međuvremenu, Feit je napustio svećeništvo 1972.; oženio se i dobio djecu. “Policiji je rekao da je napao mladu ženu u svojoj župi dan prije Uskrsa i da ju je ubio nakon što je saslušao njezino priznanje.” Sve ove godine šutio je zbog tajne ispovijedi, no desetljećima kasnije počela ga je mučiti griža savjesti da više nije mogao normalno živjeti. Policija je ponovno otvorila taj “hladni” slučaj, a nakon niza propusta vlasti, optužen je 2016. U prosincu 2017. sud je izrekao doživotnu kaznu za Johna Feita, koji će tamo umrijeti u veljači 2020. od prirodne smrti. uzroci.

Preporučeno