Filis Česler, sada u svojim 72. godinama, tek je u kasnijem životu skupila hrabrost da podeli užas kroz koji je prošla kada je postala nevesta u haremu u Avganistanu.

  • Prema “Daily Mailu”, Newyorčanka je u svojoj knjizi “American Bride in Kabul” ispričala kako je zaljubljenost u mladosti umalo dovela do njezine smrti i rezultirala značajnom traumom.

    Sa samo 18 godina Česlerova se zaljubila u šarmantnog starijeg Afganistanca kojeg je upoznala tijekom studija na Sveučilištu Bard. Nakon dvije godine veze izrazila je svom dečku Abdulu Karimu želju da njih dvoje zajedno krenu na putovanje. Pristao je, ali samo ako se vjenčaju! Na iznenađenje svoje obitelji, prihvatila je njegovu prosidbu! Vjenčali su se, a na vjenčanju nisu bili ni njezina majka ni otac.

    Nakon njihovog medenog mjeseca u Europi, Abdul je spomenuo da će se nakratko zaustaviti u Afganistanu kako bi Phyllis upoznala njegove roditelje prije nego što nastave putovanje. Nije ni znala razmjere obmane. Po njihovom dolasku, Karim ju je uvjerio da preda svoju putovnicu, tvrdeći da je to samo “formalnost” i uvjeravajući je da će dokument biti vraćen.Od tog trenutka nadalje, postala je vezana za njega. Otkrila je da mu nije jedina žena i da u Afganistanu nema nikakva prava bez putovnice.

Phyllis je dovedena u prostrani dom svog svekra, gdje su živjele tri žene, 21 dijete, dvoje unučadi i razne sluge. Karim je svojoj novopečenoj ženi jedva posvećivao vrijeme. Umjesto toga, predana je na brigu svojoj svekrvi, koja je nije gubila vrijeme da je izloži poniženju. Priložena hrana često je izazivala bolest kod nepoznatih posjetitelja, a voda, koja nikada nije bila prokuhana, dovela je do toga da Phyllis oboli od dizenterije.

Filis je u svojoj knjizi napisala da je iskusila nedostatak slobode, da nije mogla napustiti kuću bez sigurnosti i da je samo šest puta izašla van. “Ne mogu nigdje ići. Njegova me obitelj sumnjičavo gleda, a majka me pokušava preobratiti na islam”, izjavila je. Kao odgovor na kontinuirano ponižavanje od strane svoje svekrve, odlučila je prihvatiti drugu vjeru, nadajući se da će to okončati njezinu patnju, ali situacija se samo pogoršala.

U stanju očaja, tri puta je pokušala stupiti u kontakt s američkim veleposlanstvom, ali zbog nedostatka putovnice njezina prava kao Amerikanke nisu postojala. Njezin se očaj produbio.”Nasilje u obitelji, Nasilje nad ženama, Nasilje: ‘Muž me tukao. Nisam mogla ni zamisliti da može biti takav. Da sam znala što me čeka, ne bih otišla od kuće’, napisala je nesretna žena kojoj je suđeno da se pogoršava nadalje, najkritičniji aspekt koji ju je iznevjerio bilo je njezino zdravlje.

Njezin opstanak ovisio je o tome da uvjeri glavu kuće, svog svekra, da joj dopusti da otputuje u SAD. Nakon malo uvjeravanja, naposljetku je pristao.Mogla bi napustiti Afganistan uz njegov pristanak.U bjesomučnom pokušaju da je zadrži uz sebe, suprug ju je napao u bolničkom krevetu kako bi spriječio bilo kakvu mogućnost trudnoće. Na svoj šok, kada se konačno ukrcala na avion za Ameriku, otkrila je da su joj izostala dva menstrualna ciklusa. Čekala je dijete.

“Dok se zrakoplov uzdizao, ogromna radost je prostrujala kroz mene, gotovo prevelika da bi je moje tijelo moglo obuzdati. Nakon što sam dotaknula tlo svoje domovine, zatekla sam se kako padam na koljena i ljubim tlo”, ispričala je tjeskobna Česlerova. Nedugo nakon povratka doživjela je spontani pobačaj. – Tu je odluku donijelo moje tijelo – kratko je napisala.

Nakon što je okončala brak s Abdulom Karimom, nastavila je svoje akademske bavljenje. Sada kao profesorica emeritus, ona prenosi znanje iz psihologije na Gradskom sveučilištu u New Yorku. Kao sijeda baka uspjela je ispričati svoju priču, nakon samo pola stoljeća nakon muke koju je proživjela.

“Ova izvanredna žena je izrazila: ‘Osjećala sam se prisiljenom otkriti surovu stvarnost brutalnosti s kojom sam se suočila iz islamske kulture koja na žene gleda samo kao na objekte.’

 

Preporučeno