– Danas govorimo o preradi hrane, koja kreće definitivno iz crijeva. Jednostavno, jako je bitno da se unosi što već količina hrane sa što više vlakana, samim time imaćemo i bolju probavu. 

Na temelju njegovih opažanja, utvrđeno je da brza konzumacija vlakana bez dopuštanja tijelu da se prilagodi može rezultirati neugodnim simptomima, naglašavajući jasnu vezu između zdravlja crijeva i općeg blagostanja. Problemi s probavom su u porastu zbog lošeg izbora prehrane, užurbanog načina života i nedostatka tjelovježbe. Kako se bliži ljetna sezona, tako su želučane tegobe sve češće.

Dakle, koji je prvi korak u rješavanju posljedica? Dr. Zoe savjetuje pojedincima da uvrste 30 grama vlakana u svoju dnevnu prehranu, preporuku koju nažalost zanemaruje nevjerojatnih 91% ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu, kao što pokazuju studije. Nažalost, ovaj trend nije ograničen samo na UK. Opće je poznato da je prehrana bogata vlaknima povezana sa smanjenom vjerojatnošću razvoja bolesti srca, moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i raka crijeva. Uključivanje hranjivih zdjelica za doručak prepunih cjelovitih žitarica, voća, orašastih plodova i sjemenki ili pripremanje zadovoljavajuće salate od graha za ručak može pomoći u postizanju vaših ciljeva s vlaknima.

Unatoč tome, važno je postupno uvoditi vlakna u prehranu ako niste navikli na njih, jer prebrzo konzumiranje može rezultirati neugodnim simptomima. Ovo naglašava neporecivu vezu između našeg općeg blagostanja i stanja našeg probavnog sustava. Jedna od prednosti koje nudi je jačanje vašeg imunološkog sustava. Prilično je zapanjujuće da naša crijeva sadrže nevjerojatnih 70 posto naših imunoloških stanica. Ove ključne stanice igraju ključnu ulogu u zaštiti našeg tijela izgradnjom štita protiv štetnih mikroorganizama.

Kako je govornik istaknuo, crijevna sluznica, koja služi kao barijera, posjeduje više antitijela nego bilo koji drugi dio tijela. Ima izvanrednu sposobnost da odgovori na ozljedu ili infekciju dok istovremeno štiti zdravo tkivo od oštećenja. Proučavajući kronične bolesti, znanstvenici su otkrili zajednički čimbenik svima njima – upalu. Bez obzira na prividne razlike ili položaj u tijelu, upala je prisutna. Kako bi ublažila patnju, medicinska se zajednica usredotočila na borbu protiv upala. Međutim, dr. Junger, poznati kardiolog i pisac, smatra da je upala tek početni simptom bolesti. Ističe važnost dubljeg zalaženja i utvrđivanja temeljnih uzroka upale.

Začudo, ti se uzroci često nalaze u našem probavnom sustavu. Dr. Alejandro Junger posvetio je svoje istraživanje razumijevanju veze između zdravlja crijeva, upale i općeg blagostanja. U svojoj knjizi Zdrava probava (Planetopija, 2013.) objašnjava da gotovo sve kronične bolesti nastaju u crijevima. Može biti iznenađenje da se većina bolesti epidemijskih razmjera, kao što su bolesti srca, rak, autoimune bolesti, nesanica, depresija, astma, dijabetes i artritis, mogu pratiti unatrag do oštećenih ili nadraženih crijeva.

Čak i ako vam nije dijagnosticirana određena bolest, razne tegobe koje možete osjetiti, poput umora, općih bolova, alergija, promjena raspoloženja, smanjenog libida, neugodnog zadaha, tjelesnog mirisa, ekcema i zatvora, mogu biti povezane na probleme s probavom. Postoji uobičajena izreka koja sugerira da ljudsko tijelo posjeduje dva različita mozga: jedan se nalazi u glavi, a drugi se nalazi u crijevima. Prema dr. Jungeru, ovaj se fenomen može objasniti činjenicom da kada duboko razmišljamo, maleni električni signali se detektiraju unutar neurona našeg kranijalnog mozga.

Ovaj mozak služi kao fizički temelj za naše kognitivne procese. Međutim, kada iskusimo duboki osjećaj znanja ili intuicije, ti isti električni signali pale se unutar našeg drugog mozga, koji se nalazi u crijevima. Za razliku od intelektualnog hardvera prvog mozga, ovaj drugi mozak djeluje kao naš duhovni i emocionalni kompas, vodeći nas kroz životno putovanje. Bez vodstva našeg crijevnog mozga, bili bismo ostavljeni na djelu, lišeni smjera i svrhe. Održavanje čistoće crijeva je od iznimne važnosti, a služi i kao preventiva protiv bolesti i kao pomoć u liječenju. Ne može se podcijeniti uloga hrane u tom pogledu.

  • Dr. Junger, prepoznajući važnost zdravlja crijeva u liječenju različitih simptoma i bolesti, razvio je program Zdrava probava koji je detaljno opisan u njegovoj istoimenoj knjizi. Ovaj program, poznat po svojoj učinkovitosti i sigurnosti, može koristiti osobama svih dobi i zdravstvenih stanja. Međutim, osobe s ozbiljno oštećenim crijevima trebaju se posavjetovati s liječnikom prije nego što krenu s programom, jer mogu biti potrebne dodatne mjere izvan onoga što program podrazumijeva.

Preporučeno