– Probava je jako bitna za zdravlje svake osobe, jer kada pogledamo šta se sve danas konzumira po restoranima kao i objektima brze prehrane, je upitnog kvaliteta. Mi danas govorimo sa aspekta medicine kako zdravlje crijeva sačuvati na pravi način….

Prema njegovim zapažanjima, nagla konzumacija vlakana bez polaganog povećavanja može uzrokovati određenu nelagodu i dokazati neporeciv odnos između zdravlja crijeva i općeg blagostanja. Problemi s probavom su u porastu zbog nezdrave prehrane, ubrzanog načina života i nedostatka kretanja. S nadolazećom ljetnom sezonom želučane tegobe počinju se javljati sve češće. Dakle, koji je prvi korak u suočavanju s posljedicama? Dr. Zoe savjetuje da bi pojedinci trebali težiti unosu 30 grama vlakana svaki dan. Iznenađujuće, istraživanje pokazuje da 91% ljudi koji žive u Ujedinjenom Kraljevstvu ne zadovoljava ove osnovne prehrambene smjernice. Nažalost, ovaj problem nije jedinstven za UK i utječe i na druge regije.

Zbog toga je važno naglasiti vrijednost takve prehrane bogate vlaknima, jer je usko povezana sa smanjenim izgledima za obolijevanje od srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i raka crijeva. Unos vlakana možete povećati tako da ujutro pripremite zdrave zdjelice jogurta s cjelovitim žitaricama i dodate voće, orašaste plodove i sjemenke ili tako da si za ručak napravite finu salatu od graha. S druge strane, ako je konzumacija vlakana novost u vašem sustavu, vrlo je važno uvoditi vlakna postupno kako bi se izbjegli grozni simptomi koji proizlaze iz brzog povećanja. Važnost ovoga: naglašava očitu vezu između našeg cjelokupnog zdravlja i stanja našeg probavnog sustava. Jedna od prednosti koje nudi je jačanje imunološkog sustava.

Vrlo je zanimljivo da ljudski gastrointestinalni sustav ima 70% svojih imunoloških stanica. Ove stanice imuniteta igraju vitalnu ulogu u pružanju zaštite našem tijelu razvijajući ruku za borbu protiv invazije patogenih mikroorganizama. Govornik je ranije objasnio ovaj obrambeni mehanizam koji je izvanredan po tome što crijevna sluznica najučinkovitije reagira na ozljedu ili infekciju, dok razlikuje ono što su napadači od štetnog, zdravog tkiva.

Pripremite se za pizzu koja je više od pukog zadovoljavanja vaših okusnih pupoljaka. Dostavlja esencijalnu prehranu vašem sustavu. Pozdravite dobrotu ove pizze s povrćem kako biste mogli pronaći pravu vezu između uživanja u omiljenoj kuhinji i zdravog života. Dr. Hazel Wallace, nutricionistica, nagađa da će ovo vjerojatno biti njezino jelo tjedna. Bitno je. Za ovaj recept potrebne su dvije tortilje, dva jaja, sir mozzarella (ili bilo koji sir po vašem izboru), umak od rajčice kao baza i talijansko bilje s izborom između ružmarina, origana, bosiljka, pa čak i majčine dušice i kadulje.

Odaberite biljke koje ćete najviše voljeti; sve bilje ne mora biti tamo. Istaknite okuse specifičnog povrća poput cherry rajčica, tikvica i rikule s malo soli i papra. Priprema Nakon što ste gotovi s pripremom pizze, stavite je u pećnicu koju ste već zagrijali na 180°C i pustite da se peče oko 12-15 minuta (prilagodite koliko vam se jaja kuhaju). Koje se biljke nazivaju talijanskim biljkama? Bosiljak nije samo jak antioksidans, već i antibakterijsko sredstvo. Provocira imunološki sustav i spriječit će oksidaciju kolesterola (što može rezultirati aterosklerozom i drugim kardiovaskularnim bolestima), ali će zaštititi srce i krvne žile.

  • Bori se protiv infekcija i upala: stoga se koristi i za artritis. Origano – Bori se protiv bakterija, pomaže kod kolesterola, ima puno antioksidansa, poboljšava probavu jer djeluje protuupalno, a također ima svojstva lijeka protiv bolova, potencijalne biljke protiv raka i pomaže u kontroli težine. Ružmarin – Poznat je po tome što poboljšava cirkulaciju i pamćenje, pa čak i jača srce! Majčina dušica može smiriti kašalj, ublažiti bronhitis i astmu te ojačati imunološki sustav. Kadulja je poznati jaki prirodni “antibiotik” te se savjetuje kod upale ili iritacije zubnog mesa, bolova u grlu, dezinfekcije usne šupljine, za očuvanje zdravih zuba, kao i za postizanje svježeg daha. Kadulja

Preporučeno