– U nastavku našeg današnjega članka, donosimo vam jedan ekstra savjet, a koji je povezan sa kućanskim trikovima. Govorićemo o tavama, i šta uraditi kada nam zagori neko jelo, i da li se tava može očistiti da izgleda kao da je u stvari nova…

U brojnim domaćinstvima diljem Balkana opstaje priprema tradicionalnih domaćih jela, unatoč sve većem trendu dostave hrane na našim prostorima. S vremenom su domaćice dale prednost specifičnim loncima i tavama, koje se neizbježno mogu pohabati. Mnogi od nas vjerojatno posjeduju barem jednu izgrebanu tavu u kuhinji koju oklijevaju odbaciti. U konačnici, čini se da cjenovno prihvatljivi artikl koji se obično nalazi u mnogim domovima adekvatno ispunjava naše zahtjeve za kuhanjem. Putem portala przyslijprzepis pokazat ćemo jednostavnost oživljavanja stare tave i, što je najvažnije, ponovno je učiniti funkcionalnom.

Jeste li primijetili da se na vašim starim tavama hrana sve više lijepi svaki put kada pripremate obrok? Možda se pitate može li se istrošeni uložak popraviti i je li sigurno nastaviti ga koristiti. Rješenje je jednostavno i zahtijeva samo jeftin, lako dostupan artikl uz samo dvije minute vašeg vremena. Koje radnje morate poduzeti da postignete ovaj cilj? Nastavite čitati i ne zaboravite isprobati našu provjerenu metodu. Kako možete popraviti tavu koja je oštećena? Iako žičanom četkom ili abrazivnom spužvom često možete ukloniti čvrstu prljavštinu i mrlje, te metode mogu oštetiti površinu tave. Jednostavan i ekonomičan pristup pomlađivanju tave od lijevanog željeza uključuje korištenje obične kuhinjske soli.

Posudicu prije uporabe temeljito očistite mekom, nježnom spužvicom i uvjerite se da je potpuno osušena. Počnite s posipanjem tankog sloja soli u suhu tavu i polaganim zagrijavanjem na laganoj vatri. Nakon što se sol počne karamelizirati i poprimi boju šećerne trske, možete je izvaditi iz posude i obrisati dno papirnatim ručnikom. Ova brza metoda daje trenutne rezultate. Korištenje soli za pečenje fantastična je prirodna metoda za produljenje vijeka trajanja posuđa, a ova tehnika je korisna i za lonce.

Kako biste spriječili ogrebotine na posudi u budućnosti, odabir drvenih ili silikonskih lopatica za miješanje je ključan umjesto upotrebe metalnih. Kada biste trebali razmisliti o tome da se oprostite od svog starog tenka? Ugrožena teflonska prevlaka može predstavljati opasnost za zdravlje. Od presudne je važnosti održavati učinkovitu metodu za sprječavanje trajnog lijepljenja hrane za površinu tave, a velike su šanse da mnogi od nas posjeduju barem jednu neprijanjajuću tavu u kuhinji.

Ove su tave iznimno vrijedne za kuhanje naših dragih jela, a njihova je primarna prednost mogućnost korištenja znatno manje masnoće zahvaljujući sloju koji se ne lijepi. Prolaskom vremena, neprianjajući premaz tave može se pokvariti, što dovodi do lijepljenja hrane na određenim područjima. Sve se površine troše i habaju, što pridonosi postupnom opadanju njihovih izvornih karakteristika, što se u konačnici očituje u smanjenoj kvaliteti našeg kuhanja. Koje se tehnike mogu upotrijebiti za stvaranje neprianjajućeg sloja na tavi?

Jednostavnim korakom možete osvježiti površinu zdjele. Primjenom ovog pristupa spriječit ćete lijepljenje hrane, što će vam omogućiti da smanjite količinu masnoće potrebne za kuhanje. Ova jednostavna i učinkovita metoda pokazala je dobrobit za određene krvne žile. Iako mnogi možda nisu upoznati s ovim pojačivačem, on doista služi kao izvanredno rješenje za kućnu primjenu. Ova tehnika je posebno prikladna za jeftine, novije tave koje nemaju neprianjajuću površinu, kao i za starije posuđe koje je ili smanjilo ili potpuno izgubilo premaz zbog redovite uporabe. Što trebate učiniti sljedeće?

Započnite tako što ćete provjeriti je li zdjela potpuno bez čestica hrane ili prljavštine na površini. Iako se deterdžent može koristiti, važno je suzdržati se od njegove uporabe nakon ovog postupka! Uvjerite se da je očišćeno posuđe dobro osušeno. Počnite papirnatim ručnikom navlaženim uljem bez mirisa da očistite unutrašnjost i rubove zdjele. Zatim stavite posudu na vatru 3 do 5 minuta. Iako je moguće uliti ulje izravno u tavu i zagrijati ga, ova metoda može dovesti do prekomjerne upotrebe ulja. Umjesto toga, nanošenje laganog sloja ulja ručnikom jamči ravnomjernu raspodjelu, koja će biti odgovarajuća.

Kada primijetite da tava počinje gubiti svojstva neprianjanja ili ako se hrana neravnomjerno peče, to je znak da ponovno nanesete malo ulja za kuhanje. Izbjegavajte čistiti posudu za pečenje sapunom nakon upotrebe jer ćete tako ukloniti masni sloj s površine. Ako primijetite dim tijekom zagrijavanja posude, pustite ga da nestane prije nastavka normalne uporabe. Za bolje održavanje vašeg neprianjajućeg posuđa odaberite ulja i masti koji održavaju stabilnost na povišenim temperaturama.

Preporučeno