Prije par dana je bio i Vaskrs, a poznato je da se na taj dan ništa ne radi. Međutim, jedna žena je digla veliku buku na društvenim mrežama, i to na sami Vaskrs….
Marina, koja je na društvenoj mreži “X” izjavila da je porijeklom iz Beograda, izazvala je veliku raspravu svojom objavom, pa se povela i polemika o tome je li rad nedjeljom primjeren – pitanje koje desetljećima ostaje bez odgovora i često se spori među Srbima. Naši preci, koji su živjeli sasvim drugačijim životom i bavili se teškim poslovima u polju, uz domaćice koje su ručno prale rublje i vodile velika kućanstva, blagdane su koristili kao vrijeme za odmor.
- Generacijama se prenose brojne tradicije, a njihovo se poštivanje tijekom vremena razvijalo na razne načine. Marina je u svom postu zabilježila: “Susjeda iz susjedne zgrade, izuzetno elegantna Francuskinja, užurbano pere prozore. Gledam je i mislim da bi se netko od naših žena toga prihvatio na drugi dan Uskrsa, cijelo susjedstvo bi je osudilo jer je već treći dan crveno slovo… i prepoznajem apsurdnost u tome.” Nakon njezina opažanja uslijedio je niz komentara, a svaki je odgovarao redom. U mom selu dan nakon Uskrsa smatra se tipičnim radnim danom, tradicija koja traje otkad znam za sebe. Proslave su dosljedno obilježavale ovu prigodu. Prema riječima moje svekrve, posao tamo uglavnom može početi tek srijedom.
Osim toga, prije Uskrsa poželjno je suzdržati se od bilo kakvih aktivnosti u četvrtak, petak i subotu prije Uskrsa. – Ovisi o raznim faktorima. Moja je majka često primjećivala da se njezina baka suzdržavala od bilo kakvih aktivnosti, čak i za vrijeme značajnih katoličkih blagdana, pa tako i kod nas. Nasuprot tome, moj najbliži prijatelj sa Zlatibora dosljedno se bavio skromnim radom, kako mu i priliči, da bi pored ostalih vrlina pokazao i marljivost. Kad god su mi trebali strojevi, koristio sam ih, što je bio prilično značajan trenutak. Osjećao se kao rad u vrtiću, popraćen potpunim nedostatkom aktivnosti kod kuće. U onim slučajevima kada odvojim vrijeme, stvarno se angažiram!
“Moja majka je iz ruralnog sela. U mladosti se uglavnom posvetila radu u polju. Iz djetinjstva se sjećam da je za praznike peglala i čistila, jer drugim danima nije imala pristup kadi. Nije prala rublje, čak ni u mašini, niti je nalazila vremena za šivanje ili čišćenje.” Nakon što je pregledala sve komentare, Marina je primijetila: “Po mom mišljenju, uvođenje crvenih slova može se pripisati našim precima koji su tražili predah od teškog rada na selu. Ta je ideja postupno uzela maha i dovela nas do točke u kojoj se u 21. stoljeću od zdrave i fit osobe očekuje da se danima suzdržava od bilo kakvih zadataka. perilica rublja, a čini se da je prva puno lakša za korištenje.
Moja teta nije šivala, vezla, heklala ili prala ruke, ali ne sjećam se da je dane provodila dokono gledajući u nebo poput kraljice. Nakon značajne rasprave koja se odvijala na platformi “X”, dvije napomene ilustriraju suprotne perspektive naše nacije. Jedna je žena spomenula da bi iskoristila priliku i očistila prozore. Danas namjeravam oprati prozore. Ovaj zadatak je lagan, jer imam vremena, slobodan je dan, a ostalo mi je ručka od jučer. Pa neka me kritiziraju oni koji me žele. Značenje tog ‘crvenog slova’ i povezana ograničenja za mene su postali izvor zabune. Zbunjujuće je zašto pojedinci obraćaju pažnju na to crveno slovo.
Ako se pranje rublja smatra neprikladnim, onda ću se suzdržati i od kuhanja, jer bi nakon toga bilo potrebno oprati suđe. Nasuprot tome, postojala je frakcija koja je čvrsto vjerovala da je ova žena u krivu. “Ne bavim se nikakvom posebnom aktivnošću. Moj život karakterizira brzi ritam; zauzeta sam poslom od 9 do 17 sati, ali redovno uspijem naći vremena da završim pranje u redovnim danima. Najdraža sestro, vjerujem da si u zabludi! Ja samo biram ne prati ova tri dana; oni koji osjećaju ne trebaju mi smetati. što zabranjuje rad sedmi dan, izgleda da se drugi ne pridržavaju tome bilo jako cijenim i nedjelju i crveno slovo.
Kakav je stav crkve? Vladika Grigorije posebno se osvrnuo na ovu temu i detaljno obrazložio dopuštenost rada u dane i praznike u domaćinstvu. Episkop Grigorije uputio je zajedničko pitanje o dopuštenosti obavljanja kućanskih poslova za vrijeme crkvenih praznika. Izjavio je: “Je li dopušteno koristiti perilicu rublja, pospremati stan ili glačati odjeću? Odgovor je potvrdan. Općenito, ideja da treba izbjegavati kućanske poslove na važne vjerske dane proizlazi više iz praznovjerja nego iz iskrenog poštovanja prema svecu ili prazniku koji se slavi.”