– U nastavku našeg današnjega članka donosimo vam jednu jako zanimljivu ispovijest, koja nam dolazi iz Bosne i Hercegovine. Za ovu zemlju se jako dobro zna da je multietična, ali i da i dalje ima probleme u samom sistemu.
U današnjem članku donosimo jednu fascinantnu životnu ispovijest koja potječe iz Bosne i Hercegovine. Ovaj narod je prepoznatljiv po svojoj multikulturalnoj raznolikosti, u kojoj koegzistiraju brojne religije i etničke grupe… Nana Ziba, nastanjena u Visokom kod Sarajeva, živjela je četiri godine u stanu pravoslavnog svećenika. Unatoč privrženosti islamu, koji obuhvaća različite običaje i tradiciju u usporedbi s pravoslavljem, njezino iskustvo u tom kućanstvu bilo je obilježeno nedostatkom krutih pravila.
U videu Alena Avdića, Ziba je podijelila: “Živjela sam u papinoj rezidenciji. Nitko nije čuvao moju odjeću, uključujući maramu i muslimansko ruho. Četiri godine sam provela kod svećenika. Porijeklom iz Rogatice, kasnije se preselila u Austriju na četiri godine. Međutim, prilagodba tamošnjem načinu života pokazala se izazovnom, zbog čega se vratila u Bosnu i Hercegovinu.
U Visokom, naselju Dobrinja, kupila je kuću, gdje svaki pojedinac ima svoj stan. Dok sam se bavio molitvom, svećenik je komentirao: “Pametno, majko, ti se bavi svojom praksom, a ja ću svojom.” Postojalo je zajedničko poštovanje prema našim uvjerenjima. Pojasnila je da svećenik jako cijeni svoju vjeru. Ziba je spomenula: “Nakon što je svećenik završio liturgiju, okreće se mom mužu i kaže: ‘Djede, možeš li nam, molim te, pripremiti kavu? Nana se moli, dopušta nam da sjednemo i razgovaramo.’
“BONUS TEKST”
Dijana Đoković, majka Novaka Đokovića, priznatog za najživljeg tenisača u povijesti, ima zadivljujuću životnu priču. Rođena 1964. kao Dijana Žagar, s vremenom je prigrlila drugu vjeru i danas nosi crkveno ime Milica. Dijana je otvoreno iznijela spoznaje o svom odgoju i nasljeđu, ističući da joj, iako je odgojena u katoličkoj tradiciji, nije usađena vjera u Boga. Moram priznati da nisam mogao prenijeti nikakve tradicije na svoje dijete, jer nisam imao što podijeliti; u Srđanovoj obitelji ponovno krštenje nije bilo dopušteno. Krštenje je obavljeno na zahtjev Srđanove majke, nakon čega je krštenju pripala cijela obitelj.
- Na izmaku života, Srđanova majka Stanka, koja se borila s teškom bolešću – rakom kostiju, izrazila je želju da joj se djeca prije smrti krste. Razmišljala je o vlastitom interesu za ritual krštenja, pod utjecajem katoličkih uvjerenja svojih roditelja. Iako nije krštena u Katoličkoj crkvi, priznaje svoje naslijeđe, iako je cijeli život živjela u Srbiji. Što su više pritiskali, to sam više odstupao od te odluke i na kraju su mi dopustili da odem. U meni se dogodila transformacija kad sam rodila Marka.
Proglasio sam: “Da, želim biti kršten i želim krstiti svoju djecu.” Stoga smo se odlučili krstiti u svibnju 1992. u povijesnoj crkvi u Žiči. Što se tiče njezine obiteljske pozadine, njezin otac, Zdenko Žagar, živi na beogradskoj Čukarici i izgubio je suprugu 2017. Iako je trenutno u Srbiji, njegovo podrijetlo vuče iz Hrvatske. U mladosti se sa suprugom preselio u Beograd, rodno mjesto Novakove majke Dijane. Ja sam hrvatske nacionalnosti, rođen u Vinkovcima. Značajno je da je moja bivša supruga, Novakova baka, iz istog grada.
Naš prvi sastanak dogodio se ondje dok smo oboje služili kao časnici na dužnosti. Iako je još bila u školi kad sam se preselio u Beograd, na kraju mi se pridružila i na kraju smo se vjenčali. – Ima smisla da se zalaže za srpstvo i ja nemam ništa protiv toga. Njegove se okolnosti ne bi promijenile ni da se izjasnio kao Hrvat; i dalje će se boriti da postane prihvaćen i suočiti se s istim stigmama. Prije nekoliko mjeseci javio se rođak s prebivalištem u Vinkovcima pitajući Dijanino mjesto rođenja.