– Na internet portalima se svakodnevno mogu pronaći i pročitati razne i šokantne vijesti iz cijeloga svijeta. Taman, kada pomislimo da se na Balkanu radi sve i svašta, dovoljno je da pročitamo neku vijest iz Amerike, i sve će nam biti kristalno jasno….

Rođena u travnju 1997. godine, Miše Solomon živote svojih roditelja ispunila je neizmjernom radošću; međutim, nisu mogli svjedočiti odrastanju svoje kćeri. Žena odjevena u opremu medicinske sestre izašla je iz bolnice u Cape Townu, držeći bebu staru tri dana – to bebe je bio Miše. Dok je majka spavala, dijete je odvedeno iz rodilišta. Samo je pukom slučajnošću, 17 godina kasnije, njezin pravi identitet otkriven na nevjerojatan način i na nevjerojatan način. Prvog dana drugog polugodišta u siječnju 2015. u srednjoj školi Zvansvik u Cape Townu, Mishe Solomon je od kolega učenika saznala za novu djevojku po imenu Cassidy Nurse. Unatoč tome što je bila tri godine mlađa, Cassidy je nevjerojatno sličila Misheu. U početku, Misha o tome nije previše razmišljao.

  • Međutim, kada su se dvije djevojke kasnije susrele na hodniku, Miše je spomenula da je doživjela vezu koju nije znala jasno artikulirati. “Imala sam dojam da je poznajem”, kaže ona. “Bio je to tako užasan osjećaj; nisam mogao shvatiti zašto se tako osjećam.” Bez obzira na razliku u godinama, Misha i Cassidy počeli su provoditi značajnu količinu vremena zajedno. Miše se prisjeća: “Ja bih je pozdravio sa: Hej, mala! Na što bi ona odgovorila: Hej, velika seko!” Dodaje: “Ponekad bih je otpratio u kupaonicu i rekao: Dopusti da ti sredim kosu, da ti popravim šminku. Kad god bi neko pitao da li su Miša i Kasida sestre, odgovorili bi šaljivom šalom: „Nismo sigurni, možda u drugom životu! Jednog su dana dvije djevojke odlučile napraviti zajednički selfie i podijelile ga sa svojim prijateljima.

Neki od njih ispitivali su Miše je li sigurna da nije posvojena. “Ne budi smiješan! Ne!” nagovarala je. Nakon toga, Miše i Kasidi vratili su se kući kako bi podijelili sliku sa svojim obiteljima. Lavona, Miševa majka, koja je svoju kćer od milja nazivala “princezom” i često je vodila u trgovački centar i kino, primijetila je nevjerojatnu sličnost dviju djevojčica. Međutim, Selest i Morn Nurs, Kesidini roditelji, pomno su proučavali fotografiju. Obavijestile su Cassidy da imaju pitanje za Mishu, a kada su se dvije djevojke sljedeći put okupile, Cassidy je upitala: “Jeste li rođeni 30. travnja 1997.? Miše je upitao: “Zašto? Pratite me na Facebooku?” Cassidy je uvjerila Mishu da je ne uhodi; jednostavno je željela saznati Mišin datum rođenja. Miše je to potvrdio potvrdnim odgovorom.

Nekoliko tjedana kasnije, tijekom sata matematike, Miše je neočekivano dobila poziv u ured ravnatelja, gdje je zatekla dvije socijalne radnice koje su čekale njezin dolazak. S Mishom su podijelili priču o djevojčici po imenu Zefani Nurs, koja je oteta iz bolnice u Cape Townu prije 17 godina kada je imala samo tri dana i od tada nikada nije pronađena. Kako je pripovijest odmicala, Miše je slušao, zbunjen zbog čega mu je to rečeno. Socijalni radnici naknadno su pojasnili da postoje dokazi koji upućuju na to da bi Miše mogao biti dijete koje je oduzeto prije mnogo godina.

Miše je pojasnio da se njezin porod nije dogodio u toj bolnici; umjesto toga, rođena je u drugoj ustanovi koja se nalazi otprilike 20 minuta vožnje automobilom, kao što je naznačeno na njezinom rodnom listu. No, socijalni radnici odgovorili su da ne postoji nikakva dokumentacija koja potvrđuje njezino rođenje na tom mjestu. Unatoč uvjerenju da se radi o teškoj pogrešci, Miše je pristao na DNK analizu. Miše kaže: „Imao sam neizmjerno povjerenje u svoju majku, koja me je odgojila – nikad me ne bi prevarila, pogotovo u pogledu mog identiteta i porijekla. Stoga sam bio uvjeren da će DNK test dati negativan rezultat.

Sljedeći dan, rezultati testa potvrdili su bez sumnje da su Miše Solomon i Zefani Nurs, beba oteta iz bolnice 1997. godine, doista ista osoba. – Bio sam u nevjerici dok sam sjedio – priča Miše. “Moj život se činio potpuno nekontroliranim. Priča o otetom djetetu, zajedno s mladom ženom koja se bliži odrasloj dobi koja je slučajno otkrivena gotovo dvadeset godina kasnije, osvojila je naslovnice u Južnoafričkoj Republici i diljem svijeta, preobrazivši Mishin život u trenu. Primila je vijest da povratak kući neće biti opcija. Za tri mjeseca navršila bi 18 godina i tada bi imala mogućnost samostalnog izbora. Za sada je, međutim, morala ostati u sigurnoj kući. Zatim je Mišea stigla nova nesretna vijest: Lavona Solomon, žena za koju je mislila da joj je majka, uhićena je.

– Slomilo me – prisjetio se Miše. “Čeznuo sam za njom. Morao sam je pitati: Zašto? Što se događa? Um mi je bio toliko preplavljen mislima da sam izgubio svaki osjećaj tko sam. Miše je bio tamo kada su vlasti ispitivale Lavoninog supruga Michaela — kojeg je Miše smatrala svojim ocem. “Primijetio sam napetost koja mu se urezala na licu, vidio krv u njegovim očima i osjetio duboki strah”, priča Miše. Vlasti su jedva čekale utvrditi je li bio uključen u plan otmice. U kolovozu 2015. u Cape Townu započelo je suđenje Lavoni Solomon. Lavoninom svjedočenju prisustvovali su i Miše i njezini biološki roditelji. Tijekom suđenja, Lavona Solomon tvrdila je da je nevina, tvrdeći da nije učinila ništa loše. Ispričala je sudu svoje brojne pokušaje da zatrudni, višestruke pobačaje koje je pretrpjela i svoju duboku čežnju da usvoji dijete. Lavona je dalje objasnila da joj je bebu ponudila žena po imenu Silvija, koja ju je liječila od neplodnosti.

Lavonu je Silvija javila da je beba dijete mlade djevojke koja ga nije željela zadržati i željela je da bude posvojena. No, nije bilo dokaza da je Silvija doista postojala. Osim toga, gotovo dvadeset godina nakon događaja, svjedok se sjeća da je promatrao Lavonu Solomon u odjeći medicinske sestre, držeći bebu Zefani dok je Celeste spavala. Sudac je utvrdio da su dokazi protiv nje bili značajni. Lavona Solomon je 2016. dobila 10-godišnju zatvorsku kaznu za prijestupe uključujući otmicu, prijevaru i kršenje Zakona o djeci. Tijekom suđenja sudac ju je opomenuo jer nije pokazala nikakvo kajanje.

Preporučeno