Jelena Perčin i Momčilo Otašević okončali su svoj brak pre skoro dve godine. Jelena Perčin je, u jednom podcastu, govorila o razvodu, napominjući da su oba razvoda za nju bila potpuno različita iskustva.

  • Jelena Perčin je u podcastu “Mame kod Lana” progovorila o tome koliko se njezin drugi razvod uvelike razlikuje od prvog, prvenstveno zbog uplitanja različitih pojedinaca. Naglasila je da se u ovakvim situacijama može samo dati sve od sebe i nadati se najboljem ishodu, jer pravila ne postoje. Posljedice mogu biti različite, no Perčin je izrazila uvjerenje da je biti zarobljen u problematičnom braku daleko veći izazov.Osim toga, ispričala je i reakcije svoje djece, četrnaestogodišnje Loti, te mlađe braće i sestara Maše i Jakše na odluke roditelja.

    Odsustvo Mome, koji je često bio preokupiran poslom, nije nam bila neka značajna promjena. Stoga djeca nisu ostala zatečena njegovim nedolaskom. Od početka sam prepoznao važnost održavanja otvorenih linija komunikacije. Za djecu je ključno da budu svjedoci zdrave komunikacije između roditelja, lišene bilo kakvih patoloških sklonosti. Ako je izvedivo, muškarac bi trebao nastojati ostaviti po strani svoj bijes i bol, dajući prednost dobrobiti djece. Riječi su to, nakon čega je potvrdila da s djecom održava transparentnu komunikaciju.

Kako bi se smanjila izloženost djece komunikaciji, preporučljivo je suzdržati se od upuštanja u rasprave u njihovoj prisutnosti, budući da ona posjeduju izvrsnu sposobnost tumačenja neverbalnih znakova. Djeca pokazuju izuzetnu fleksibilnost u prilagodbi različitim situacijama.

Ono što mi je najvažnije je činjenica da Loti, a sada ni Maši ni Jakši, nikada nisam otkrio da njihovi roditelji više nisu zajedno zbog nedostatka ljubavi. Ova mi je ideja doista uznemirujuća. No u prvom razredu Lota se počela raspitivati ​​o našoj obiteljskoj situaciji. Tada sam je umirio, rekavši da, iako više nismo u braku i ne volimo se, još uvijek volim njezinog oca i on je i dalje važna figura u mom životu jer je njezin otac. Prenoseći to, oni pronalaze osjećaj stabilnosti i oslobađaju se svake ideje da moraju birati između svoja dva roditelja. Ovo je objašnjenje dala glumica za to vrijeme.

BONUS TEKST;

Borovnice su voće koje pripada rodu Vaccinium, i koje se često konzumira zbog svoje bogate nutritivne vrednosti i zdravstvenih benefita. Ova sitna plodna bobica je poznata po svom slatkastom ukusu i tamnoplavoj do ljubičastoj boji, a često se koristi u raznim kulinarskim receptima, od svežih salata do poslastica poput pita, kolača i sladoleda.

Poreklo i Rasprostranjenost

Borovnice su poreklom iz Severne Amerike, Evrope i Azije, gde rastu kao divlje biljke u šumskim i planinskim područjima. Divlje borovnice su se vekovima berile kao hrana i lek, dok su danas komercijalno uzgajane sorte postale popularne širom sveta.

Botaničke Karakteristike

Borovnice su višegodišnje biljke koje pripadaju porodici Ericaceae. One obično rastu kao niski grmovi, sa zimzelenim listovima koji su kožasti i ovalnog oblika. Cvetovi borovnice su mali, beli do ružičasti, i pojavljuju se u proleće pre nego što plodovi počnu da sazrevaju.

Nutritivna Vrednost

Borovnice su izuzetno bogate antioksidansima, posebno antocijaninima koji im daju karakterističnu tamnoplavu boju. Osim toga, bogate su vitaminima C i K, vlaknima, folatima i drugim hranljivim materijama. 100 grama borovnica sadrži oko 57 kalorija, što ih čini idealnim za zdravu ishranu.

Zdravstveni Benefiti

Konstantna konzumacija borovnica može imati pozitivan uticaj na zdravlje:

  • Antioksidativna Zaštita: Antocijanini u borovnicama pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala i smanjenju oksidativnog stresa u telu.
  • Zaštita Srca: Redovno konzumiranje borovnica može poboljšati zdravlje srca smanjenjem nivoa lošeg LDL holesterola i podrškom zdravlju krvnih sudova.
  • Poboljšanje Mentalnih Performansi: Antioksidanti u borovnicama mogu poboljšati kognitivne funkcije i zaštititi mozak od starenja.
  • Regulacija Šećera u Krvi: Vlakna u borovnicama pomažu u sporijem oslobađanju šećera u krvotok, što je korisno za osobe sa dijabetesom.
  • Zdravlje Digestivnog Sistema: Vlakna u borovnicama podržavaju zdravu probavu i sprečavaju zatvor.

Različite Vrste Borovnica

Postoje različite vrste borovnica koje se razlikuju po veličini, boji i ukusu. Neke od najpoznatijih uključuju:

  • Divlje Borovnice (Vaccinium myrtillus): Manje i kiselije od komercijalno uzgajanih borovnica, divlje borovnice se često koriste u tradicionalnoj medicini.
  • Visoko Uzgajane Borovnice (Vaccinium corymbosum): Ovo su veće borovnice sa slatkim ukusom i čvrstom teksturom, koje se često nalaze u prodavnicama.
  • Planinske Borovnice (Vaccinium uliginosum): Ova vrsta borovnica raste na hladnim i vlažnim područjima, često u planinskim regijama.

Gajenje Borovnica

Borovnice zahtevaju specifične uslove za rast kako bi postigle najbolje rezultate. One preferiraju kisela tla sa dobrim drenažom, kao i sunčane ili delimično senovite pozicije. Redovno zalivanje, pravilno đubrenje i zaštita od bolesti i štetočina ključni su za uspešan uzgoj borovnica.

Kulinarska Upotreba

Borovnice se mogu koristiti na različite načine u kuhinji:

  • Sveže Borovnice: Idealne su za konzumaciju sirove, kao dodatak žitaricama, jogurtu ili voćnim salatama.
  • Pečene Borovnice: Koriste se u pripremi pita, kolača, muffina i sladoleda.
  • Sos od Borovnica: Može se koristiti kao preliv za deserte ili kao dodatak mesnim jelima.
  • Kompot od Borovnica: Kuvane borovnice mogu se koristiti za pravljenje kompota ili džemova.

Zaključak

Borovnice su ne samo ukusne već i izuzetno korisne za zdravlje, zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima i bogatom nutritivnom profilu. Sa svojom širokom primenom u kuhinji i jednostavnošću uzgoja, borovnice su postale omiljeno voće širom sveta, pružajući zadovoljstvo i zdravstvene benefite svima koji ih konzumiraju.

 

Preporučeno