U Nastavku našeg današnjega članka, malo ćemo da govorimo o ženama, i koje to ne greške rade u svakodnevnom životu…..
Mikhail Labkovski, ruski psiholog, posvetio je svoj profesionalni život pomaganju ženama u suočavanju s izazovima. Njegovi su savjeti jasni, pragmatični i ukorijenjeni u dubokom razumijevanju ljudske prirode. Labkovski tvrdi da određene pogreške, često počinjene nesvjesno, mogu spriječiti žene da dožive istinski ispunjeno i radosno postojanje. Dolje je predstavljeno nekoliko njegovih temeljnih koncepata u vezi s izbjegavanjem ovih izazova i njegovanjem mentalne snage i otpornosti. 1. Pretjerana zabrinutost u vezi s percepcijama drugih.
Prevladavajuća zamka s kojom se žene susreću je fiksacija na percepcije drugih. Prema Labkovskom, žene snažne volje suzdržavaju se od trošenja vremena i energije na brige oko vanjskih mišljenja. Naglašava da težnja za odobravanjem ili želja da se impresionira druge odražava nedostatak samopouzdanja. Pojedinci sa zdravim mentalnim stanjem ne brinu se o mišljenjima drugih o svojoj osobnosti. Čin traženja potvrde kroz prikazivanje samo je pokazatelj nečije sumnje u sebe.
Štoviše, nije samo vanjski izgled ono što ima značaj; nego ih privlači karakter, individualnost i intrinzična ljepota. Istinsko povjerenje dolazi iz nas samih, a ne oslanja se na vanjsku potvrdu. 2. Bavite se zadacima koji ne izazivaju osjećaj radosti. Labkovski ističe još jednu grešku, napominjući da žena ostaje u položaju koji ne pruža radost i ispunjenje. On osporava ideju da je podnošenje poteškoća bitan aspekt života. On savjetuje: “Ako se svaki dan grozite mogućnosti posla, bilo bi mudro da ponovno razmislite o svojoj karijeri. Cilj je baviti se poslovima koji vam donose radost, umjesto da svaki dan nevoljko idete na posao.
Ovdje se ne radi o bježanju od odgovornosti; nego uključuje otkrivanje zvanja koje je u skladu s vašim strastima. Pronicljivim riječima Konfucija: “Odaberite profesiju prema kojoj ste strastveni i vidjet ćete da nikada u životu nećete istinski raditi. 3. Suzdržite se od postavljanja granica. Odlučne žene prepoznaju važnost postavljanja definitivnih granica. Labkovski primjećuje da brojne žene griješe podnoseći ponašanja ili okolnosti koje uzrokuju nelagodu, često proizašle iz pogrešnog osjećaja obveze ili strepnje u vezi sa sukobom. Takva tolerancija u konačnici rezultira gomilanjem frustracije i nezadovoljstva. Ključno je izraziti svoje potrebe i ograničenja drugima bez osjećaja krivnje. Na ovom svijetu nema potrebe podnositi patnju protiv svoje volje.
Ustrajno potiskivanje emocija u konačnici će rezultirati nakupljanjem ljutnje, koja se na kraju može manifestirati kao bolest ili eksplozivni ispadi. 4. Brzo kretanje kroz postojanje U društvu koje često slavi stalnu aktivnost, lako se može podleći iskušenju žurbe ploviti kroz egzistenciju, nastojeći postići sve ciljeve u što kraćem roku. Labkovski ne preporučuje ovaj ishitreni pristup i upozorava na pokušaje da se sve svoje težnje ostvare unutar ograničenog broja godina.
Labkovski savjetuje da se ne ide pretjerano užurbano, naglašavajući ženama da sreću ne treba promatrati kao natjecanje. Bitno je dati prioritet onome što je uistinu važno i odvojiti potrebno vrijeme. Usporavanjem se može uživati u životnim trenucima i vrednovati putovanje, umjesto da se samo fiksira na krajnji cilj. 5. Neuvažavanje individualnih težnji Daljnja pogreška koju je identificirao Labkovski je sklonost da se previde vlastite potrebe i želje u nastojanju da se zadovolje drugi. Ovo zanemarivanje sebe često proizlazi iz ideje da je davanje sebi prioriteta čin sebičnosti. Ipak, Labkovski se zalaže za to da žene prihvate svoje težnje i da se suzdrže od osjećaja grižnje savjesti jer žele više od života. U konačnici, ne može se osigurati iz praznog čajnika.
Stoga, davanje prioriteta osobnoj sreći i dobrobiti nije uživanje; nego je bitno. Put do ispunjenja izgrađen je na temeljima samosvijesti i hrabrosti za donošenje odluka kojima je vaša dobrobit prioritet. U konačnici, najvažniji odnos koji ćete ikada njegovati je onaj koji imate sa samim sobom. Marljivo njegujte ovu vezu i sve ostalo će doći na svoje mjesto. 6. Nastojte upravljati onim što je izvan kontrole. Naposljetku, Labkovski upozorava na besplodna nastojanja da se uspostavi kontrola nad svakim aspektom života. Životu svojstvena nepredvidivost ostaje nepromijenjena bilo kojim stupnjem planiranja ili tjeskobe.
Žene snažne volje priznaju ovu istinu i koncentriraju se na ono što se nalazi unutar njihove sfere utjecaja – vlastite postupke, stavove i reakcije. U skladu s dubokim vodstvom molitve za spokojstvo: “Daj mi spokoj da prihvatim ono što ne mogu promijeniti, hrabrost da promijenim ono što mogu i razbor da prepoznam razliku između to dvoje. Dajte prednost sreći u svom životu i suzdržite se od pokušaja utjecaja na stvari koje su izvan vaše kontrole. Upuštanje u ovu naviku samo pridonosi povećanom stresu i tjeskobi, što u konačnici dovodi do frustracije.