Jetra je jedan od najvažnijih organa u ljudskom tijelu, odgovorna za mnoge ključne funkcije koje su od esencijalne važnosti za održavanje općeg zdravlja. Smještena je u gornjem desnom dijelu trbuha, a njezina glavna funkcija uključuje detoksikaciju organizma, proizvodnju proteina, skladištenje energije, metabolizam masti, ugljikohidrata i proteina, kao i proizvodnju žuči koja je potrebna za probavu masti.

Prevladavaju uobičajeni zahvati koji nepovoljno utječu na zdravlje jetre i mogu značajno ugroziti opću dobrobit. Iako se može činiti nepotrebnim nadzirati sadržaj određene hrane ili pakiranih proizvoda, takav oprez može dovesti do korisnih zdravstvenih ishoda. Istraživanje na ovu temu pokazalo je da se odricanje od određene hrane, osobito slatkiša i grickalica, može pokazati izazovnim za mnoge pojedince. Žudnja koju osjeća naše tijelo može trajati dulje vrijeme; međutim, važno je prepoznati da će naše tijelo neizbježno odgovoriti na sve što unesemo. Posljedično, čak i one namirnice koje se na prvi pogled čine korisnima, možda neće pozitivno pridonijeti našem zdravlju, posebice u pogledu funkcije jetre.

Studije pokazuju da unos dodanih šećera, čak i u umjerenim količinama, može rezultirati dvostrukim povećanjem proizvodnje masti u jetri. Ovaj scenarij može dovesti do razvoja bolesti masne jetre, koja kasnije može napredovati do dijabetesa tipa 2. Čak i minimalne količine ovog šećera mogu potaknuti promjene u metaboličkim procesima. Na primjer, savjetuje se da većina žena u Sjedinjenim Državama ograniči unos dodanih šećera na ne više od 100 kalorija, što odgovara 6 žličica ili 25 grama. Nasuprot tome, muškarci se potiču da svoju potrošnju dodanih šećera drže na ili ispod 150 kalorija, što odgovara 9 žličica ili 36 grama. Prema procjenama Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, prosječni Amerikanac dnevno konzumira čak 17 žličica fruktoze.

Postizanje toga možda nije jednostavan zadatak, zar ne? Međutim, pokazalo bi se da je konzumacija zaslađenih napitaka, čak i kada je unos kalorija bio izjednačen, negativno utjecala na zdravlje, posebice u smislu povećane proizvodnje masnoća. American Heart Association savjetuje da se dodani šećeri ne smiju ograničiti na više od 6% dnevnog unosa kalorija. Smjernice pokazuju, na primjer, da bi brojne žene u Sjedinjenim Državama trebale ograničiti unos na 100 kalorija (što odgovara šest žličica) ili 25 grama dodanog šećera, dok bi muškarci trebali težiti maksimalnom unosu od 150 kalorija (devet žličica) ili 36 grama.

Prema centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, tipični Amerikanac dnevno unese čak 17 žličica fruktoze. Rafinirani ugljikohidrati obuhvaćaju razne slatke pekarske proizvode, uključujući kolače izrađene od rafiniranih žitarica, poput peciva i krafni. U ovu kategoriju također spadaju bijeli kruh i peciva za hrenovke ili hamburgere. Konzumacija ovih proizvoda može dovesti do povišene razine šećera u krvi, što kasnije rezultira inzulinskom rezistencijom. Visoko prerađenu hranu karakteriziraju artikli kao što su smrznute večere, kao i proizvodi u kutijama i konzervama.

Za održavanje uravnotežene prehrane i promicanje zdravlja jetre, preporučljivo je izbjegavati određene navike. Pića koja su zaslađena šećerom, uključujući gazirana pića i sportska pića, zajedno s desertima i slasticama, doprinose dodatnim šećerima koji mogu negativno utjecati na zdravlje jetre. Tijelo pretvara te šećere i kukuruzni sirup u masnoću jer ne pružaju održivi izvor energije. Konzumacija hrane s visokim udjelom masti značajno povisuje razinu triglicerida u jetri. Iako štetni učinci alkohola možda ne zahtijevaju opširnu raspravu, ključno je prepoznati da čak i umjerena konzumacija može pridonijeti nakupljanju masnih kiselina u jetri.

Stoga se savjetuje potpuno izbjegavanje alkohola kad god je to moguće. Odricanjem od ovih štetnih navika može se poboljšati zdravlje jetre i potencijalno postići gubitak težine ako je potrebno. Prehrana bogata mastima glavni je uzrok povišene razine triglicerida u jetri. Alkohol Iako vam možda ne pada često na pamet šteta koju alkohol može nanijeti, ključno je prepoznati da čak i umjerena konzumacija može dovesti do nakupljanja masti u jetri. Stoga je preporučljivo suzdržati se od pijenja kad god je to moguće.

Uzdržavanjem od takvih uživanja pozitivno se pridonosi zdravlju jetre, a može se postići i gubitak težine, ako je to željeni cilj. Konzumacija hrane bogate masnoćom značajno pridonosi povećanju triglicerida u jetri. Iako možda nije bitno ulaziti u štetne učinke alkohola, ključno je prepoznati da čak i umjereni unos može rezultirati nakupljanjem masti u jetri. Stoga se savjetuje potpuno izbjegavanje alkohola kad god je to moguće. Uklanjanjem ovih štetnih navika može se poboljšati zdravlje jetre i potencijalno postići gubitak težine, ako je to željeni cilj.

Preporučeno