– Vijest o smrti Bore Đorđevića, ovoga jutra, šokirala je apsolutno cijelu regiju. Međutim, iako je vijest o smrti jako tužna, opet na društvenim mrežama, imamo jako puno negativnih komentara, što je u današnje vrijeme jako normalno….

Bora Đorđević preminuo je u slovenskoj bolnici nakon dugotrajne borbe s opstruktivnom bolešću pluća. Glazba je bila njegov život, a nastavio je pjevati do svojih posljednjih trenutaka; uz Dubravku je konačno pronašao mir. Kako Republika doznaje, roker je oporuku sastavio nakon što je uočio značajno pogoršanje zdravstvenog stanja, o čemu je razgovarao sa suprugom prije odlaska u bolnicu. Naime, oporukom je Maltene Bora svu svoju imovinu ostavio svojim nasljednicima, s kojima ga veže neraskidiva veza. Bora je oporuku sastavio nakon što je na rutinskim pregledima ustanovio da mu je zdravstveno stanje znatno narušeno.

Već je bio svjestan korisnika koje je namjeravao odrediti, a njegova sadašnja supruga i djeca bili su primarni primatelji. Unatoč činjenici da su već duže vrijeme samostalni i samostalni, Bora im namjerava ostaviti u nasljeđe sve što posjeduje. Supruzi je prenio: “Od mene imaju sve, a ti znaš kako postupiti ako se dogode nepredviđene okolnosti”. No, dalje od toga nije iznosio dalje, kaže izvor za “Republiku”. S nestrpljenjem je iščekivao izlazak novog albuma kojem je posvetio mnogo vremena, a stihovima je dočarao svoju posljednju želju. “Rođena sam u Čačku, a priznanje počasnog građanina ispunilo me velikim uzbuđenjem.

Čačak je za mene čista emocija. Iako sam trenutno na privremenom radu negdje drugdje, svi mi koji smo izvan Čačka vratit ćemo se kad-tad na obronke Jelica da se trajno nastani u našem rodnom gradu“, rekao je tada, izrazivši i želju da jedna ulica u Čačku ponese njegovo ime. – primijetio je tada Bora: “Ovo priznanje se obično dodjeljuje nakon smrti, a meni, iskreno, u takvom kontekstu nema veliki značaj, jer toga neću biti svjestan.

Voleo bih da u Čačku doživim takvo iskustvo. Da budem poštena, imam nešto slično u beogradskom zoološkom vrtu, gdje postoji staza koja se zove Borina aleja.” Na koncertu u Čačku izveo je pjesmu “Dvije gitare”, djelo koje je skladao s pokojnim basistom Mišom Aleksićem. Potresan tekst rasplakao je publiku, a ovu pjesmu posvetio je Čačanima kao posljednju želju. Stihovi glase: – Otpremi moje tijelo u Čačak u Srbiji, a moje srce ostaje u Ljubljani; neka tamo i ostane. Molim vas, nemojte trošiti svoj novac na mene;

Ja nisam tako značajna figura. Zanimljivo je da je pjesma “Pogledaj dom svoje anđele” nastala sasvim spontano 1985. godine i nalazi se na albumu “Istina”. Dijeli naslov s romanom Thomasa Wolfea koji govori o američkoj krizi. Bora Đorđević je u tom periodu bio prkosna figura koja se svima suprotstavljala, a pjesma je, kako je rekao, praktički nastala sama od sebe. Bora je primijetio: “Pjesma ‘Pogledaj anđele doma’ nastala je na osebujan način, jer je u biti sama napisala. Slike su se pojavile same od sebe, suprotno mojim namjerama. Iako rima možda nije savršeno usklađena, jednostavno je tako stiglo mi je. “Posvetio sam značajnu količinu vremena kako bih bio potpuno zadovoljan sa svakom riječi.

Nakon toga, pjesma je zaživjela vlastitim životom. Odjekuje drugačije ovisno o okruženju – kada je izvodi bend, pjeva zbor, ili svirao simfonijski orkestar, u opustošenom Vukovaru, gdje su u publici bila samo djeca, ima jedinstven zvuk, kao i izvedba u Štrpcu, koji se nalazi na Kosovu i Metohiji”, zaključio je. Đorđević se prisjetio trenutka u Beču kada mu je hor Prvog srpskog pjevačkog društva izveo “Pogledaj anđele dom svoj” na polasku voza. “Bilo je to potpuno nadrealno iskustvo. Nalazim se kako stojim na napuštenom peronu, gledam i plačem dok ih čujem kako pjevaju poput anđela.

Po prvi put u povijesti austrijskih željeznica, vlak je kasnio u polasku jer su dopustili voz krenuti tek nakon završetka pjesme”, primijetio je Đorđević. Mnogi su je predlagali kao himnu Srbije. Đorđević je ranije za “Politiku” primijetio da je intrigantno koliko se često pušta ozbiljna pjesma. Napomenuo je da čak postoji grupa koja se zalaže da ova pjesma postane himna Srbije. Priznajući da već imamo državnu himnu, ovaj je prijedlog ocijenio komplimentom.

Preporučeno