– Krenula je uveliko i sezona godišnjih odmora, tako da granice u proteklih mjesec dana rade punom parom. Imamo jako puno prometa u oba smjera, odlasci i dolasci sa mora, kao i bauštelci koji iz raznihg Evropskih zemalja dolaze kući na odmor, nabijaju tempo graničarima koji imaju pune ruke posla…

Na graničnom prijelazu Stara Gradiška Carinska uprava RH učinkovito je spriječila nedopušteni pothvat krijumčarenja trofeja vučje kože i pripadajuće glave, dojavili su carinici. Dana 31. siječnja 2024. godine, vozilom bosanskohercegovačkih registarskih oznaka, na putnički ulaz RGP Stara Gradiška stigla je osoba iz Bosne i Hercegovine. Nakon temeljite pretrage vozila, vlasti su otkrile jedini posjed: trofejnu kožu vuka, zajedno s glavom Canis lupusa. Sukladno Zakonu o graničnom prometu i prometu divljih životinjskih vrsta roba je privremeno oduzeta zbog nemogućnosti vozača da predoči potrebnu dokumentaciju.

Uprava carina nedavno je otkrila da se protiv bh. državljanina trenutno vodi prekršajni postupak, izdat mu je prekršajni nalog i kažnjena kazna od 1.500 eura (2.907 KM). U svjetlu nedavnih rasprava oko pojedinaca koji pokušavaju prokrijumčariti zabranjene artikle i prehrambene proizvode preko granica, posebno sa značajnom prisutnošću s Balkana, cijenili bismo vaše stajalište o ovom pitanju. Ostanite s nama za još zanimljivih sadržaja tako da nas nastavite pratiti.

Dodatni sadržaj:

Ne zaboravite spakirati kremu za sunčanje, šešir, ručnik i ocat kada krenete na hrvatske plaže. Iako nekome može zvučati smiješno, ovo popularno turističko odredište ima značajan problem, a čini se da će se situacija u narednim godinama samo pogoršavati.

Dakle, zašto je ocat nešto što morate imati za odmor na hrvatskoj plaži? Hrvatska je postala omiljena turistička destinacija za ljude diljem svijeta, zahvaljujući svojoj povoljnoj klimi, prekrasnoj obali i primamljivim vodama Jadranskog mora. Međutim, najveća imovina zemlje uskoro bi mogla postati njezina najveća obveza. Iako ova promjena neće ugroziti ničije zdravlje ili život, njezine posljedice mogu biti prilično potresne. Hrvatska obala posljednjih dana bilježi nezapamćene temperature vode, a Jadransko more dosegnulo je gotovo 30 Celzijevih stupnjeva.

Ovo povećanje topline stvara povoljno stanište za meduze, što rezultira stalnim povećanjem njihove populacije u hrvatskim vodama. Sve veća prisutnost meduza duž hrvatske obale predstavlja značajan izazov jer narušava osjetljivu ravnotežu lokalnog ekosustava. Štoviše, porast broja meduza povećava rizik od bolnih susreta i opeklina za turiste, čineći susrete s ovim morskim predatorom prečestima. Kad ljudi dođu u dodir s izduženim žaocima koje meduze koriste i za lov i za samoobranu, može doći do opeklina. Ova prozirna stvorenja jedva se mogu uočiti u vodi, pa im je sve teže izbjeći ih kako se približavaju.

Opekline obično nastaju nenamjerno, a iako ubodi meduza ne predstavljaju neposrednu opasnost za zdravlje ili život, nedvojbeno su neugodni. Svrha sićušnih bodljika na pipcima meduza je imobilizirati njihov “plijen” snažnim toksinom. Kada ova tvar dođe u dodir s ljudskom kožom, izaziva reakciju sličnu opeklinama koju karakteriziraju crvenilo, oteklina i bol. Za rješavanje problema dok ste na plaži, možete upotrijebiti ili prethodno spomenuti alkohol ili jabučni ocat.

Primjena bilo koje od ovih tvari na opeklinu učinkovito će zaustaviti raspršivanje toksina i pružiti olakšanje od neugodnih simptoma. Osim toga, odmah uzimanje lijekova protiv bolova pomoći će u ublažavanju bilo kakve nelagode dok čekate liječničku konzultaciju. Ključno je, međutim, suzdržati se od ispiranja opeklina morskom vodom. Nadalje, važno je imati na umu da urin ne nudi nikakvu pomoć u ublažavanju posljedica uboda meduze.

Preporučeno