Luk je povrće koje se lako uzgaja i vrlo je korisno u vrtu, jer je izuzetno otporno na hladnoću i može da raste gotovo tokom cele godine. Sadnja luka može biti vrlo jednostavna ako se pridržavate nekoliko ključnih saveta.
Priprema tla
Luk voli dobro drenirano tlo koje je bogato organskim materijama. Pre sadnje, tlo treba obogatiti kompostom ili stajskim đubrivom kako bi se osigurala dovoljna količina hranjivih materija. Tlo bi trebalo da bude rastresito, jer luk ne voli zbijeno tlo. Takođe, pH vrednost tla treba da bude neutralna ili blago kisela, između 6 i 7.
Ova tehnika predsadnje luka prikladna je i za jesen i za proljeće. I dalje se pridržavam uputa mog djeda, koji je također koristio ovu metodu. Uranjanje luka u ovo ručno izrađeno rješenje može povećati prinose usjeva, a istovremeno štiti od bolesti i štetnika koji mogu ugroziti žetvu. Izuzetna učinkovitost ove metode pripisuje se antiseptičkim svojstvima soda vode i temperaturi otopine. Bitno je da voda bude gotovo vruća, idealno u rasponu od 55 do 60 stupnjeva, s minimalnom temperaturom od 45 stupnjeva. To će osigurati optimalne rezultate namakanja. Koja je metoda za pripremu otopine za namakanje? Iskoristite 1 čajnu žličicu sode bikarbone. Jedna litra zagrijane vode, održavana na temperaturnom rasponu od 45 do 60 stupnjeva Celzijusa.
Trajanje namakanja je postavljeno na 30 minuta. Kako bi se spriječilo brzo hlađenje otopine, preporučljivo je pokriti posudu poklopcem i omotati je starom dekom. Prije namakanja luka bitno je oguliti labavi vanjski sloj, a zadržati preostalu ljusku. Soda služi kao sredstvo za zakiseljavanje tla i može se koristiti kao alternativa pepelu ili dolomitnom prahu u uzgoju luka. Nježno pospite jamu za sadnju sodom bikarbonom i bez odlaganja nastavite sa sadnjom luka. Iako je još rano u sezoni, želio bih ponuditi svoje smjernice o pravilnoj tehnici sadnje luka u redove, osobito ako namjeravate saditi u proljeće, a luk nije uzgajan u tlu od studenog. Moja baka koristila je ovu metodu, a ja sam je slijedio.
Budući da sam godinama uzgajao luk, dosljedno sam postizao povoljne rezultate koristeći ovaj pristup. Pripremite kupku sa slanom otopinom za sadnice otapanjem tri šalice soli u posudi od 10 galona vode. Pomiješajte ovu otopinu i u nju uronite sve lukovice namijenjene sadnji, ostavite ih da se namaču jedan do dva dana kako biste postigli optimalne rezultate. Umjesto izravnog nanošenja otopine soli, preporučljivo je rasporediti je po tlu prije sadnje ili posipati kuhinjsku sol po tlu. Ova metoda će spriječiti pojavu lukove muhe i drugih štetnika tijekom cijele vegetacije. Primarni fokus je na sterilizaciji tla prije početka procesa sadnje.
Kako bi se poboljšao rast luka i pojačala njegova obrana, pojedinci koji se suočavaju s problemima s nematodama u našem selu preporučuju namakanje luka u razrijeđenoj 2% otopini kalijevog permanganata na 10 do 20 minuta prije sadnje. Služi za sterilizaciju i zaštitu sjemena od mogućih bolesti koje se prenose tlom, a istovremeno ima stimulirajući učinak. U nedostatku kalijevog permanganata, preporučljivo je sjeme prije sadnje potopiti u vodu na temperaturi od 20 do 25 °C. Sjemenke povrća sadrže kemikalije koje sprječavaju klijanje, a koje se uklanjaju namakanjem. Ovaj proces olakšava bubrenje sjemena i pokreće brzo klijanje. Za sjeme luka namačemo ga 30 do 60 sati prije sadnje, nakon čega slijedi period sušenja od otprilike 1 sat.