– Sa dolaskom ljepših dana, dolazi nam i prava najezda malih letećih napasti. Ako živite u kući, onda su to mušice i komarci, dok u prirodi imamo puno opasnije leteće napasti. Ose, pčele i stršljeni znaju da budu itekako nezgodni. Ubodi ovih insekata ponekad mogu da budu i zdravi, ali ako stršljen ubode alergičnu osobu, onda može da dođe do jako velikih komplikacija.
- Iako se općenito vjeruje da je potencijalno smrtonosan, ubod stršljena obično nije opasna po život, unatoč intenzivnoj boli. Posljedice obično uključuju privremenu oteklinu koja se smanjuje unutar nekoliko dana. Ipak, postoje slučajevi u kojima ubod stršljena može izazvati anafilaktički šok ili izazvati alergijsku reakciju na otrov, čime se povećava razina opasnosti. Kako bi se osigurala sigurnost na otvorenom, preporuča se izbjegavati područja napadnuta stršljenima. Budite oprezni i zaštitite sve izložene dijelove tijela kada se brinete za vrt. U slučaju uboda, odmah izvadite žalac i stavite hladan oblog za umirujuće olakšanje. Ubod stršljena obično uzrokuje upalu, crvenilo i nelagodu na određenom području kože koje je zahvaćeno.
Iako se blagi ubod može povući u roku od 30 do 60 minuta, osobe koje imaju povećanu osjetljivost na otrov mogu se susresti sa značajnim oticanjem cijelog uda ili određenog dijela tijela koji je uboden. Kako se otrov ne bi proširio tijelom, Krenizdravo.rtl.hr predlaže da zahvaćeno područje izdignete u odnosu na ostatak tijela. Ako se žalac zabije u kožu, preporučljivo je upotrijebiti nož s ravnom oštricom da ga izvadite. Važno je suzdržati se od korištenja pincete, jer to često uzrokuje guranje otrova dalje u tijelo, što rezultira dubljim ubodom. Kod uboda u području grla i vrata postoji opasnost od otekline koja može otežati disanje i potencijalno dovesti do gušenja.
Od iznimne je važnosti odmah transportirati ozlijeđenu osobu do hitne pomoći kako bi se riješila ova hitna situacija. Oni koji su skloni alergijskim reakcijama suočeni su s povećanom ranjivošću kada ih ubodu otrovni insekti poput stršljena. To može izazvati anafilaktički šok, što je teška i potencijalno fatalna reakcija. Na pojavu anafilaktičkog šoka, koji može biti potaknut ubodom stršljena, utječe više čimbenika. Ako se ubod nalazi u nepovoljnom položaju, nastala oteklina potencijalno može uzrokovati gušenje i značajnu nelagodu. Nakon uboda stršljena ili ose, imunološki sustav pojedinca postaje znatno osjetljiviji na alergen, što potencijalno može rezultirati anafilaktičkom reakcijom nakon sljedećih uboda. Ako pojedinac doživi anafilaktički šok, ključno je hitno kontaktirati hitnu pomoć kako bi se dobila antišok terapija.
Ovaj specijalizirani tretman smiju provoditi samo kvalificirani stručnjaci koji temeljito procjenjuju simptome i određuju ispravnu dozu adrenalina, antihistaminika i kortikosteroida kako bi se spriječile eventualne alergijske reakcije. U slučaju situacije opasne po život u kojoj je liječnička pomoć nedostupna, važno je imati unaprijed pripremljenu injekciju adrenalina kako bi se ublažili eventualni alergijski odgovori. Ova mjera opreza posebno je kritična za osobe koje su osjetljive na alergijske reakcije izazvane ubodima insekata, uključujući ubode stršljena. Kako bi se osigurala pripravnost, savjetuje se potražiti savjet zdravstvenog stručnjaka za nabavu potrebne injekcije adrenalina i tableta antihistaminika. Što učiniti u slučaju uboda stršljena?
U slučaju osnovne upale bez popratne alergijske reakcije, preporučljivo je staviti hladne obloge na mjesto uboda. Da biste to postigli, metalna žlica može poslužiti kao učinkovit hladni alat. U određenim slučajevima, alergijska reakcija može biti odgođena za 8 do 10 sati, što naglašava važnost brzog traženja liječničke pomoći, osobito ako ste nedavno doživjeli ubod kukca. Vrijedan vodič za postupanje s ubodima stršljena i raznih drugih insekata. Za ublažavanje tegoba i upala koje nastaju nakon uboda pčele, ose ili stršljena, iskusni pčelar predlaže korištenje tableta aspirina ili advila.
- Preporučena metoda uključuje otapanje tablete i njezino izravno nanošenje na zahvaćeno područje. Nakon što je držite na mjestu jednu minutu, tabletu treba ukloniti. Ključno je ovaj tretman primijeniti odmah nakon uboda kako bi se učinkovito smanjila oteklina i ublažila bol i svrbež koji su povezani s njom, prenosi 100posto.jutarnji.hr. U slučaju uboda stršljena ili kukca, od iznimne je važnosti zadržati mir i pribranost. Ako se pojavi alergijska reakcija, treba bez odlaganja potražiti hitnu liječničku pomoć.