– Za sve one koji vole cvijeće u svojim vrtovima i baštama, slijedi jedan jako koristan savjet, a koji je prije svega prirodan. Osim dovoljno vode, kao i dnevne svjetlosti, jako je bitno da imate i neke prirodne suplemente, koji će da poboljšaju rast cvijeća.
Muškati će bujati i cvjetati na dosad neviđene načine. Izuzetna ljepota muškatnog cvijeta glavni je razlog raširenosti muškata na balkonima i terasama. Gotovo svaka kuća može se pohvaliti ovom biljkom, zahvaljujući pristupačnoj cijeni i malim zahtjevima za održavanjem. Ljeti su teglice punjene muškatlom zadivljujući dodatak svakom vrtu ili balkonu, a valja napomenuti da se njihova cvatnja može produžiti i do kasnih jesenskih mjeseci. Otkrijte učinkovite načine kako ga prilagoditi u svoju korist. Nedovoljna razina joda u biljkama dovodi do usporavanja rasta i povećane osjetljivosti na bolesti.
- Nadalje, jod igra ključnu ulogu u regulaciji kretanja vode i olakšavanju izmjene kisika, čime se povećava otpornost biljaka. Kod cvjetnica produljuje razdoblje cvatnje, ali se može primijeniti i na druge vrste biljaka i koristiti za navodnjavanje povrća u vrtu. Za optimalnu cvatnju preporučljivo je do dolaska jeseni muškatle dva puta mjesečno zalijevati hranom za biljke na bazi fosfora jer se na taj način pospješuje njihov rast. Jednostavan je zadatak osigurati da muškat ima odgovarajuću opskrbu jodom.
Samo dodajte jednu kap farmaceutskog joda u jednu litru vode, a zatim rasporedite 50 ml te vode s jodom po unutarnjim rubovima svake posude. Pazite da ne prekoračite preporučenu količinu jer to može oštetiti korijenje i izbjegavajte ga koristiti na biljkama koje već prirodno sadrže jod kako biste spriječili pretjeranu dozu. Dodatni sadržaj Kako bi se osiguralo da biljke nastave cvjetati tijekom cijele vegetacijske sezone, ključno je dosljedno uklanjati ocvale cvjetove. Nažalost, ovaj se korak često zanemaruje, ali igra ključnu ulogu u očuvanju estetske privlačnosti biljke i poboljšanju njezina cjelokupnog zdravlja.
Kako biste održali željenu estetiku vrta tijekom cijele sezone, ključno je ukloniti uvelo cvijeće s biljke. Kako se cvjetovi suše, biljka gubi svoju draž, kvareći ne samo svoj izgled već i cijeli vrt. Stoga uklanjanje uvelih cvjetova postaje neophodna praksa. Istovremeno s osipanjem latica, biljka započinje stvaranje sjemenki, usmjeravajući svu svoju energiju na njihov rast, a ne na cvjetanje cvjetova. Redovitim uklanjanjem uvelih cvjetova, može se učinkovito suprotstaviti ovim inherentnim procesima unutar biljke, prisiljavajući je da dio svoje energije usmjeri na razvoj cvjetova.
Posljedično, to će dati robusniju i vizualno privlačniju biljku koja održava kontinuirani ciklus cvatnje. Dok se proces nekim vrtlarima može činiti monotonim i naizgled beskonačnim, rezultat koji daje – vrt ukrašen višestrukim cvjetovima – čini pothvat vrijednim truda. Među biljkama koje velikodušno nagrađuju trud vrtlara ponovnim cvjetanjem, koje obično premašuje trajanje početnog cvata, su neven, kadifica, petunija, lijepa kata, djevojačko srce, oleander, drenjak, lupina, kadulja, zalfija, veronika, stolisnik, i ehinacea.
Uklanjanje uvelih cvjetova s biljke je jednostavan postupak koji uključuje ili štipanje ili odsijecanje stabljike uvelog cvijeta koji se nalazi iznad zdravog grozda lišća. Kako bi se oživjeli svi klonuli cvjetovi biljke, postupak je potrebno ponoviti za svaki. U određenim slučajevima može biti prikladnije upotrijebiti metodu rezidbe i eliminirati mali dio s vrha biljke, učinkovito uklanjajući sve uvele cvjetove.
Tijekom ovog postupka važno je pregledati ima li skrivenih novih pupoljaka među uvelim cvjetovima. Ako postoje takvi pupoljci, stabljiku treba pažljivo podrezati iznad njih. Počevši prakticirati ovu mjeru često i prvom prilikom u sezoni, vidjet ćete da zadatak postupno postaje lakše podnošljiv. Pokretanjem ovog pothvata tijekom proljetne sezone, naići ćete na ograničen broj cvjetnih biljaka, što će vam omogućiti da se postupno priviknete na proces. Redovito bavljenje ovom rutinom pretvorit će je u poznati zadatak.
Nasuprot tome, započinjanje ove prakse u ranim fazama jeseni može se pokazati neodoljivim, jer zadatak uklanjanja uvelih cvjetova može brzo postati težak. Kao vrtlar, nema veće radosti od svjedočenja živahnom rastu i cvjetanju vrta. Marljivim uklanjanjem uvelih cvjetova tijekom cijele sezone, priroda će vam milostivo podariti još jednu buju cvjetanja, omogućujući vam da uživate u povećanom sjaju boja, oblika i mirisa.