Prema istorijskim zapisima, Josip Broz je 10. avgusta 1934. godine prvi put dobio nadimak Tito. Iako to ime može zvučati neobično za naše prostore, slične varijacije nadimka Tito su češće u Latinskoj Americi. Međutim, koreni ovog nadimka sežu u prošlost Titovog rodnog kraja – Zagorja.

  • Ne zaboravimo ni renomiranog kajkavskog pisca Tituša Brezovačkog, rođenog 1757. godine, koji se proslavio svojom kultnom komedijom “Matijaš Grabancijaš Dijak”. Drugi poznati pisac, Ksaver Šandor Gjalski, poznat je pod imenom Tito, iako njegovo pravo ime – Ljubomil Tito Josip Franjo Babić – možda mnogima nije poznato. Gjalski je rođen u dvorcu Gredice, koji se nalazi u Zagorju, samo petnaestak kilometara od Kumrovca.

 

  • Tita su često ispitivali o podrijetlu njegovog nadimka, na što je on uporno odgovarao: “To je u Zagorju uobičajeno ime i nema nekog posebnog značaja”, navodi Nacional.Čini se da mu se sviđalo to ime. Osim toga, tijekom života Tito je nosio još nekoliko nadimaka, uključujući Walter (unutar Kominterne), Ivana Kostanjšeka i Slavka Babića. Također je posjedovao švedsku putovnicu pod imenom John Alexander Carlson i kanadsku putovnicu navedenu kao Spyridon Mekas.

Nadimak Tito imao je određeni stupanj značaja jer je stvarao pomutnju među stranim narodima tijekom Drugog svjetskog rata. Neki su nastojali razotkriti identitet iza ovog pseudonima, dok su drugi tvrdili da je Tito samo izmišljena figura, s imenom “Tito” koje simbolizira kolektivno vodstvo komunističke internacionale u Jugoslaviji.

BONUS TEKST:

Kruške (Pyrus) su popularno voće poznato po svom slatkom ukusu, sočnoj teksturi i blagom, aromatičnom mirisu. Ove voćke potiču iz Evrope i Azije, ali su danas rasprostranjene širom sveta. Kruške su bogate vitaminima C i K, dijetalnim vlaknima, bakrom i kalijumom, što ih čini nutritivno vrednim voćem.

Kruška je drvo koje može doseći visinu do 20 metara, a za njen uspešan uzgoj potrebna je umerena klima. Najbolje uspevaju u sunčanim područjima sa plodnim i dobro dreniranim zemljištem. Sadnja krušaka zahteva strpljenje, jer drvo obično počinje da daje plodove tek nekoliko godina nakon sadnje.

Postoji veliki broj sorti krušaka koje se razlikuju po veličini, boji, obliku i ukusu. Neke sorte su čvršće i hrskavije, dok su druge mekše i sočnije. Najpoznatije sorte uključuju Viljamovku, Abate Fetel, Konferans i Klapovu ljubičastu. Svaka sorta ima svoj specifičan period sazrevanja, pa se kruške mogu brati od kasnog leta do jeseni.

Kruške su odlične za konzumaciju u svežem stanju, ali se često koriste i u pripremi sokova, kompota, džemova, pa čak i kao sastojak u salatama ili desertima. Njihova slatkoća i sočnost čine ih idealnim za kombinovanje sa sirom, orašastim plodovima i medom.

Zdravstvene koristi krušaka su mnogobrojne. Zahvaljujući visokom sadržaju vlakana, kruške pomažu u poboljšanju probave i održavanju zdrave crevne flore. Vitamin C jača imuni sistem, dok vitamin K doprinosi zdravlju kostiju. Nizak nivo kalorija u kruškama čini ih pogodnim za osobe koje vode računa o ishrani i težini.

Kruške su, zbog svoje nutritivne vrednosti i osvežavajućeg ukusa, omiljene voćke koje se često koriste kako u svakodnevnoj ishrani, tako i u kulinarstvu.

Preporučeno