U nastavku našeg današnjega članka, donosimo vam jako zanimljiov članak, a koji će svakako dobro da dođe svim ženama koje su prešle 50 godina starosti….

  

Zrele godine sa sobom donose mnoge promene, a jedna od njih, koja posebno smeta mnogim ženama, jeste pojava sede kose. Iako je sedenje prirodan proces, većina žena teži da ga prikrije, tragajući za rešenjima koja su efikasna, ali i bezbedna za kosu i zdravlje. Umesto agresivnih farbi koje često dodatno oštećuju vlasi, sve više dama okreće se prirodnim metodama koje ne samo da prekrivaju sede, već i hrane i jačaju kosu iz korena.

U borbi protiv sede kose mnogi se pitaju: da li je moguće usporiti ili čak preokrenuti ovaj prirodni proces bez upotrebe hemikalija? Odgovor sve češće leži u prirodnim rešenjima – suplementima poput biotina i melatonina, kao i jednostavnim, domaćim tretmanima koji su dostupni svima.

Prema poljskim izvorima koji se bave zdravljem i lepotom žena, prvi korak u borbi protiv sede kose jeste razumevanje uzroka. Sedenje nastaje usled smanjene proizvodnje melanina – pigmenta koji određuje boju naše kose, kože i očiju. Ova promena najčešće dolazi sa starenjem, ali može biti ubrzana i stresom, lošom ishranom, pušenjem, nedostatkom sna, pa čak i dugotrajnim izlaganjem UV zracima.

Suplementi koji pomažu

  • Biotin (vitamin B7) je esencijalan za zdravlje kose. Njegov nedostatak može izazvati ne samo opadanje kose, već i gubitak prirodnog pigmenta. Dodavanjem biotina kroz ishranu ili suplemente (u dogovoru s lekarom), moguće je ojačati kosu i usporiti sedenje. Hrana bogata biotinom uključuje jaja, orašaste plodove, semenke i zeleno lisnato povrće.

Melatonin, poznat po regulaciji sna, takođe ima značajnu ulogu u očuvanju boje kose jer utiče na proizvodnju melanina u korenu dlake. Može se koristiti oralno ili lokalno, kao sprej ili losion za vlasište. Istraživanja pokazuju da redovna primena može pomoći u zadržavanju prirodne boje kose duži vremenski period.

Prirodni tretmani iz kuhinje

Među najpopularnijim prirodnim rešenjima za prikrivanje sede kose ističe se tretman kafom. Ovaj jednostavan i efikasan tretman ne samo da tamni sedu kosu, već i poboljšava njenu teksturu i sjaj.

Recept za ispiranje kose kafom:

  • Nekoliko kašika sveže mlevene kafe prelijte sa dve šolje vode.

  • Kuvajte smesu 5–10 minuta, zatim procedite i ostavite da se ohladi.

  • Nakon pranja kose šamponom, sipajte kafenu tečnost na kosu, dobro umasirajte u teme i ostavite da deluje 20 minuta.

  • Isperite kosu običnom vodom.

Ovaj tretman je potrebno ponavljati redovno – jednom do dva puta nedeljno – kako bi efekti postali vidljivi. Mnoge žene koje su ga koristile tvrde da im je kosa postala tamnija, sjajnija i znatno mekša na dodir. Kofein stimuliše cirkulaciju u vlasištu, podstiče rast kose i jača folikule.

Ne treba zaboraviti ni važnost ishrane. Za zdravu kosu i usporavanje sede pomoći će i vitamini B kompleksa, gvožđe, cink i bakar. Hrana bogata ovim nutrijentima – poput mahunarki, integralnih žitarica, spanaća, crvenog mesa i ribe – može značajno doprineti prirodnoj pigmentaciji i celokupnom kvalitetu kose.

Borba protiv sede kose može biti uspešna ako se vodi iz dva pravca – iznutra kroz suplemente i zdravu ishranu, i spolja uz pomoć prirodnih tretmana. Iako sedenje nije moguće u potpunosti zaustaviti, njegov tok se može značajno usporiti, a prirodan izgled kose očuvati bez štetnih hemikalija. Za sve žene koje žele da zadrže svoj mladalački izgled na prirodan i zdrav način, ovo su saveti koji mogu učiniti razliku.

Preporučeno