Pomažući starijem detetu da se ne oseća zapostavljeno nakon rođenja novog člana porodice, smanjujemo šanse za razvoj ljubomore prema bratu ili sestrici u budućnosti. Rođenje deteta predstavlja izvor velike radosti, no isto tako može doneti period prilagođavanja i zbunjenosti kod starijeg deteta koje se može osećati kao da više nije u centru pažnje svojih roditelja. Zbog toga je ključno da se starije dete pripremi za dolazak novog člana porodice mesecima unapred.

Važno je da starijem detetu objasnimo šta može očekivati. Treba mu reći da u vašem stomaku nosite njegovog budućeg malog brata ili sestricu, s kojim će moći da se igra i provodi slobodno vreme. Ne treba idealizovati situaciju kako bi dete bilo realno pripremljeno za dolazak bebe. Pokažite mu stare albume i fotografije kako bi se podsetilo kako je i samo bilo beba. Posete prijateljima ili rođacima koji imaju bebu takođe mogu pomoći starijem detetu da se navikne na ideju o novom članu porodice.

Uključivanje deteta u tok trudnoće je takođe važno. Objasnite mu da vaš stomak raste jer beba raste unutra i da će uskoro doći na svet. Neka stavi ruku na vaš stomak kako bi osetilo bebine pokrete i dozvolite mu da vidi slike sa ultrazvuka. Možete zajedno smišljati imena za bebu i dozvoliti mu da učestvuje u kupovini prvog odelca ili kreveca za bebu. Ako želi, može čak i da nacrta dobrodošlicu za svog malog brata ili seku.

Važno je započeti s promenama na vreme. Ako planirate da starije dete preselite u drugu sobu, to bi trebalo uraditi što pre kako dete ne bi povezalo tu promenu s dolaskom bebe i kasnije vam na tome zamerilo. Potrebno je pružiti pažnju starijem detetu i nakon rođenja bebe. Često se dešava da starije dete oseća ljubomoru kada rodbina i prijatelji dolaze da vide novu bebu, a njemu ne poklanjaju dovoljno pažnje kao pre. Iako je beba zahtevna, važno je pronaći vreme samo za starije dete i nastaviti s malim, nežnim ritualima koji su postojali pre dolaska bebe.

Ljubomora kod dece je složena emocionalna reakcija koja može nastati iz različitih razloga i manifestovati se na različite načine. Ova emocija može biti prisutna u vezi sa roditeljima, braćom, sestrama, prijateljima ili drugim autoritetima u životu deteta. Evo nekoliko ključnih tačaka koje opisuju kako se ljubomora može pojaviti kod dece:

  1. Dolazak novog člana porodice: Rođenje novog brata ili sestre može izazvati ljubomoru kod starijeg deteta koje može osećati da gubi pažnju i ljubav svojih roditelja.
  2. Pravednost i pažnja: Deca mogu biti ljubomorna kada osećaju da druga deca dobijaju više pažnje, ljubavi ili privilegija nego što oni sami dobijaju.
  3. Materijalna ljubomora: Kada deca vide da druga deca imaju igračke, odevne predmete ili druge stvari koje oni sami ne poseduju, mogu osetiti ljubomoru i nezadovoljstvo.
  4. Postignuća i sposobnosti: Deca mogu biti ljubomorna na postignuća ili sposobnosti drugih dece, posebno ako osećaju pritisak da budu uspešna u školi, sportu ili drugim aktivnostima.
  5. Rivalstvo među braćom i sestrama: Ljubomora može nastati iz rivalstva između braće i sestara, posebno ako se osećaju kao da se ne tretiraju pravedno ili ako se upoređuju s drugom decom.
  6. Nedostatak samopouzdanja: Deca koja imaju nisko samopouzdanje ili osećaju manjak ljubavi i pažnje kod kuće mogu biti posebno sklonija ljubomori prema drugoj deci.
  7. Promene u životu: Promene kao što su razvod roditelja, selidba, gubitak voljene osobe ili bilo koji drugi oblik emocionalne ili životne krize mogu izazvati ljubomorne reakcije kod dece.

Ljubomora kod dece može biti normalna i razumljiva reakcija na određene situacije, ali je važno pomoći deci da razumeju i izraze svoje emocije na zdrav način. Razgovor, podrška i razumevanje mogu pomoći deci da prevaziđu ove izazove i razviju emocionalnu inteligenciju.

Preporučeno