U Nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o ženama koje polako prelaze i 50 godinu života. Naime, jako je bitno da ste aktivni, i da pazite kako se prehranjujete…
Starenje je iskustvo koje svi dijele, no točan trenutak kada počinje još uvijek je predmet rasprave. Uvriježeno je mišljenje da se vidljivi pokazatelji starenja pojavljuju u obliku sijede kose, bora, suhe kože i smanjene elastičnosti. Unatoč tome, Erich Maria Remarque, poznati njemački pisac i stručnjak za žensku psihologiju, osporava ovu ideju. Remarque tvrdi da određena ponašanja žena služe kao pokazatelji starosti, bez obzira na njihov vanjski izgled. Kako bi prikrile svoje nedostatke, žene se često osjećaju prisiljene maskirati ih. U svojim nastojanjima da prikriju svoju stvarnu dob, brojne žene sudjeluju u takvim akcijama, često zanemarujući činjenicu da ponašanje ima veći značaj od same dobi.
U suvremenom društvu žene koriste niz tehnika kako bi prikrile manifestacije starenja, osobito u sadašnjoj eri. Iako se često upuštaju u eksperimentiranje i istraživanje raznih estetskih tretmana i korekcija, na kraju zaključuju da su takvi zahvati nepotrebni. Kako biste zadržali osjećaj mladolikosti, ključno je njegovati mladenački način razmišljanja. Nečija dob neizbježno će se otkriti kroz manire, stil komunikacije, govor i cjelokupno ponašanje. Njegujte samouvjereno ponašanje, priznajte svoja postignuća i dajte prioritet zdravlju glasa prestankom pušenja i smanjenjem stresa. Pokušaj prikrivanja vaše prave dobi nije mudar.
Povremeno imate sposobnost uvesti humor u scenarij naglašavajući njegovu inherentnu apsurdnost. Ne postoji legitimno opravdanje za zanemarivanje brige o sebi kao funkcije dobi. Pobrinite se za dobrobit svog tijela i kože korištenjem blagih krema, neutralne kozmetike i visokokvalitetnih makeup proizvoda. Osnovno načelo je izbjegavanje upotrebe vulgarnog jezika. Cijenjene žene, umjesto da prikrivate svoje godine, ponosite se njima. Datum upisan na vašoj identifikaciji ima veću važnost nego što bi vaša dob mogla predstavljati. Dajte prednost svojoj dobrobiti i nemojte internalizirati svaki izazov s kojim se susrećete. S vremenom ćete steći mudrost i iskustvo, što će vas naposljetku dovesti do razumijevanja da samo ograničen broj stvari zaista ima važnost u životu.
DODATNI TEKST
Kroz promjene u prehrani i načinu života, nutricionist identificira učinkovite strategije za smanjenje razine štetnog kolesterola. Kolesterol, masna i voskasta tvar, postoji u krvotoku. Izvorni tekst ne može se ponovno stvoriti zbog prisutnosti oznake datuma i vremena, kojoj nedostaje sadržaj prikladan za preuređivanje ili modificiranje.
Bitno je prepoznati da se kolesterol klasificira u dvije različite vrste: korisni lipoproteini visoke gustoće (HDL) i štetni lipoproteini niske gustoće (LDL). U razgovoru za magazin Informer, ugledna nutricionistica Branka Mirković ističe da se promjenom načina prehrane, skidanjem viška kilograma i održavanjem zdrave tjelesne građe čovjek može učinkovito smanjiti razine štetnog kolesterola i triglicerida. Štoviše, postizanju ovog cilja može se znatno pomoći konzumacijom raznovrsne hranjive hrane uz ograničavanje unosa nezdravih masnoća, soli i šećera. Uz to, naš sugovornik ističe važnost redovitog praćenja razine kolesterola. Nutricionistica savjetuje da se osobe bez zdravstvenih problema dvaput godišnje podvrgnu zdravstvenom pregledu.
S druge strane, onima s genetskom predispozicijom, osobama s prekomjernom tjelesnom težinom ili osobama koje vode nezdrav način života savjetuje se pregled barem jednom godišnje, počevši od mlađe dobi. Posjet tržnici općenito je razboritiji od odlaska u ljekarnu. Naš sugovornik sugerira da bi se osobe s visokim kolesterolom trebale pridržavati uputa liječnika, koje uključuju pridržavanje propisanih terapija, uz istovremeno osobnu inicijativu za poboljšanje svog zdravlja. Promjenom prehrambenih navika pojedinci mogu postići ovaj cilj. Branka Mirković ističe značaj modifikacije prehrane kao proaktivne strategije, tvrdeći da je prevencija uvijek učinkovitija od liječenja. Hrana ima sposobnost i izazvati bolest i funkcionirati kao oblik lijeka.
Odabir kupovine i pripreme hrane na tržnici dosljedno je povoljnija opcija od ovisnosti o lijekovima iz ljekarne. Nutricionisti ističu da različiti elementi dovode do povećanja razine kolesterola. Među tim čimbenicima značajnu ulogu igra konzumacija hrane bogate nezdravim mastima, posebice zasićenim i transmasnoćama. To uključuje masno meso, suhomesnate proizvode, maslac, vrhnje, masne sireve i prženu hranu. Nasuprot tome, mnogi pojedinci imaju tendenciju nedovoljne konzumacije zdravih masnoća koje potiču stvaranje korisnog kolesterola. Prema njezinoj izjavi, neuobičajeno je susresti pojedince koji redovito unose hranu bogatu dijetalnim vlaknima, osobito one koje značajno smanjuju razinu LDL kolesterola.
Branka Mirković napominje da mnogi pojedinci ispoljavaju neadekvatan unos povrća, cjelovitih žitarica, voća, mahunarki, kao i orašastih plodova i sjemenki. Ona ukazuje na to da genetski čimbenici mogu igrati ulogu u povećanju razine kolesterola, osobito kada postoji obiteljska povijest povišenog kolesterola i kardiovaskularnih problema. Značajnu zabrinutost predstavlja nedostatak tjelesne aktivnosti, koji uz štetne navike poput pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola pridonosi prevalenciji pretilosti, posebice u predjelu trbuha. Koje su učinkovite strategije za snižavanje povišene razine kolesterola?
Odabirom odgovarajuće prehrane pojedinci ne samo da mogu utjecati na smanjenje razine kolesterola u krvotoku, već i poduzeti proaktivne korake kako bi spriječili potencijalno povećanje. Nadalje, Branka Mirković nudi kompilaciju prijedloga namirnica. Nutricionistica savjetuje da bi pojedinci trebali nastojati konzumirati 3 do 4 porcije različitog povrća svaki dan, nadopunjene s tri manje porcije sezonskog voća. Nadalje, ključno je uključiti cjelovite žitarice, uključujući pšenicu, rižu od cjelovitog zrna, zob, raž i heljdu, zajedno s mahunarkama poput graha, leće, graška i soje.