– Za danas smo spremili dvije jako zanimljive teme, koje će itekako da bude korisna za sve baštovane. Prvo ćemo govoriti o bršljenu, koji zna biti ponekad jako naporan, a nakon toga govorimo o jagodama, koje se mogu posaditi i u mjesecu avgustu….

Poznat po svojoj upornosti i invazivnosti, bršljan može biti prava smetnja vlasnicima kuća kada se počne penjati po drveću i zgradama. Potencijalna opasnost od truljenja jer se penje po svim dostupnim površinama s tim jakim lozama koje mogu prodrijeti kroz drvo i cigle. Kao jedan iznervirani vrtlar koji je tražio savjet kako se najbolje nositi s bršljanom koji mu je zagušio vrtnu ogradu i zidove, ipak se obratio grupi Gardening UK na Facebooku, prenosi “Miror”. David Wallens podijelio je svoju nevolju: “Koja je najbolja stvar za ubijanje bršljana, trebam način da ga skinem s ograda i zidova?” Bršljan penjačica je, naravno, vrlo čest

Najbolji pristup je ili podrezati dijelove koji se penju ili ukloniti cijelu biljku. “Express” izvještava da zračno korijenje bršljana može prodrijeti kroz drvene ograde, što s vremenom dovodi do značajnih oštećenja. Nije potrebna nikakva intervencija jer se ti korijeni zadebljaju i produbljuju; to bi moglo dovesti do truljenja ili propadanja stabla. Iako su neki članovi skupine sugerirali da je kipuća voda prirodno rješenje, drugi su istaknuli da ona neće doprijeti do korijena kako bi se dobro ubio bršljan.

Grupa je postigla konsenzus da bi David trebao odrezati bršljan pri dnu i zatim ga iščupati iz zemlje. Jedan je korisnik rekao: “Odrežite ga pri dnu, pustite da grane odumru i zatim ih povucite natrag (po mogućnosti u rujnu ili kasnije zbog ptičjih gnijezda). Da biste spriječili da se stvarno vrati, kopajte, kopajte, korijenje se raširi i vi ćete vjerojatno godinama čupaju izdanke bršljana, ali mali se izdanci mogu lako kontrolirati.” Drugi korisnik je savjetovao: “Odrežite je pri dnu, iščupajte što više možete, a ostatak će uvenuti.

Zatim morate iskopati korijenje. To je jedini način da se zauvijek riješite ove biljke.” Treći korisnik je predložio: “Odsjeci ga pri dnu, iskopaj korijen i bršljan na ogradi brzo će umrijeti i više se neće vratiti. Kad uvene, povucite ga s ograde. Manja je vjerojatnost da ćete oštetiti ogradu ako možete pričekati da potpuno uvene. Četvrta korisnica podijelila je svoje iskustvo: “Nikada se ne bih mogla riješiti svog bršljana bez iskopavanja korijena; imala sam puno posla. Bila je to noćna mora, ali sad sam se oslobodila toga.” Ljeti trebaju samo zaštititi svoje vrtove od suše i drugih bolesti koje bi mogle napasti usjeve; ovo predstavlja veliki zadatak.

BONUS TEKST:

  • Što se sadnje tiče, osim ako nije jagoda, ostale se ostavljaju za jesen. Evo zašto se u kolovozu vrši presađivanje i sadnja jagoda: Kao prvo, trebali biste znati da jagode nisu sadnice koje bi sad sadili pa zaboravite na to još deset godina. Na njima se mora stalno raditi. Jagode daju najveće urode prve četiri godine na jednom mjestu pa ih iskusni vrtlari uglavnom stavljaju s rabarbarom u četiri visoke gredice koje mogu mijenjati svake godine. Odaberite oblačan dan za sadnju ili promjenu mjesta, tako će se bolje primiti.

Jagode se mogu saditi u gredice s peršinom, lukom i češnjakom, salatom, celerom, ciklom i repom jer te kulture kod njih daju najbolji urod. Postoje neke biljke koje nikako ne smiju biti u blizini jagoda; patlidžan, krastavac, paprika, kupus i krompir Obratite pažnju na veličinu jagoda: veće su bolje. Poželjno je da su jagode velike i dvorodne. Što se tiče najprikladnijih sorti, mogu se preporučiti Elizabeth II, Selva, Elsanta, Kent, Kimberly, Bereginya, Florence i Valerie. Za jagode glavni uvjet – moraju rasti na plodnom otvorenom tlu.

Rast i razvoj uživat će u izobilju prihrane sastavljene od komposta, kalijevih soli, urejsonu fosfata — super. Razmak sadnica jagoda treba biti 30-40 centimetara. Pažljivo i slobodno ukorijenite jagode bez stiskanja; lijepo pokrivanje korijena zemljom je tako duboko da prezimi ako je izloženo iznad zemlje. Optimum je kada je donji list paralelan s tlom. Prije postavljanja sadnice jagode dodajte malo vode u svaku napravljenu rupu na zemlji. Treba održavati samo prve “brčiće” jagoda, jer su oni jedini jaki. Odbacite i nastavite rezati sav preostali materijal.

Preporučeno