– Pošto nam predstoje dani vikenda, danas vam donosimo i nekoliko mini trikova kako srediti stan ili kuću na kvaalitetan način. Naime, sve to iziskuje jako puno posla i vremena, međutim sa našim savjetima svakako da ćete sve puno brže da završite….

Održavanje trajno ugodnog mirisa unutar interijera teško je postići svakodnevno, osobito s uobičajenim problemima kuhanja ili kućnih ljubimaca koji obično ostavljaju neugodne mirise. Problemi mogu biti bilo kojeg podrijetla kao što su kante za smeće, umivaonici ili cipele ostavljene u hodniku. Međutim, postoje načini na koje se zrak može osvježiti prirodnim putem, a da ne morate nužno ovisiti o sintetičkim sprejevima koji su napravljeni od kemikalija. Prvi korak za osvježavanje zraka u vašem domu je jednostavan: ventilacija. Otvorite prozore barem nekoliko puta tijekom dana i pustite malo vanjskog zraka dok čistite.

Čak i zimi, otvaranje prozora na nekoliko minuta učinit će mnogo više nego što se čini za čist zrak u vašoj kući. Kako biste poboljšali miris, možete se odlučiti za prirodne mirise koji osvježavaju prostor. Jedna od najlakših metoda je kuhanje aromatičnih sastojaka na ploči štednjaka. Uzmite neke začine – cimet, klinčiće, muškatne oraščiće – zajedno s malo kore citrusa poput limuna, naranče ili grejpa u lonac vode. Pustite ovu smjesu kuhati na laganoj vatri, što će ispuniti prostoriju velikim mirisom. Kada bacate smeće koje može stvoriti neugodan smrad, prije svakog novog sloja smeća na dno kante pospite naribane kore citrusa.

To je jednostavan trik koji jako pomaže. Jedna od najpopularnijih upotreba sode bikarbone je njezina sposobnost neutralizacije mirisa. Može se koristiti kao domaći osvježivač zraka. Uzmite šalicu sode bikarbone i koru jednog limuna. Sastojci se stavljaju u staklenku s poklopcem koji ima rupe. Dok soda bikarbona upija neugodne mirise, kora limuna će dati lijep miris citrusa. Ostavite ga u sobama s neugodnim mirisima.

Također, ako želite osvježiti svoj tepih, pospite ga malo sode bikarbone nekoliko sati prije usisavanja. Još jedan učinkovit način za poboljšanje mirisa kod kuće je korištenje eteričnih ulja. Ova ulja ne samo da opuštaju i osvježavaju vaš prostor, već djeluju i na oživljavanje vaših osjetila. Difuzor eteričnih ulja odlična je opcija za stvaranje atmosfere dobrodošlice. Pripremite sprej tako da pomiješate dvije žličice ulja lavande i dvije žličice ulja limete; zatim dodajte oko 100 ml alkohola u sprej bocu. Poprskajte ga po zavjesama, tepisima ili čak filteru klima uređaja.

Djelovat će kao osvježivač, osiguravajući da okolina u vašem domu ostane ugodna. Ponekad uređaji koji čiste, poput perilica posuđa i rublja, mogu ispuštati loš miris. Kako biste to očistili, pokrenite ciklus sa sodom bikarbonom i octom pomiješanim zajedno na najjačoj mogućoj temperaturi kada ih ne koristite. Ovo će biti učinkovito u čišćenju uređaja i uklanjanju neugodnih mirisa. Ovim prirodnim načinima možete osigurati da vaša kuća uvijek bude mirisna i to bez upotrebe kemijskih osvježivača zraka, koji na neki način nisu dobri za vaše zdravlje. Isprobajte ih i iskusite sami.

BONUS TEKST

Na Zemlji, jedan od najzadivljujućih prirodnih fenomena bila bi bioluminiscencija, koja se može naći ne samo u morskim organizmima, već i vidljiva u raznim biljkama i životinjama. Bioluminiscencija je proizvodnja svjetlosti od strane živih organizama kao rezultat kemijskih reakcija koje se odvijaju unutar njihovih tijela. Osim što izaziva strahopoštovanje, ova značajka značajno utječe na ravnotežu prirodnih ekosustava. Bioluminiscenciju najbolje oslikavaju svjetlucave meduze i krijesnice. Meduze koje svijetle koriste ovu sposobnost da se obrane od grabežljivaca; kada se dodirnu ili uznemire, ispuštaju sjaj koji može zbuniti ili omesti agresora.

Nasuprot tome, krijesnice koriste bioluminiscenciju kao dio svog ponašanja pri parenju. Mužjaci nekih vrsta proizvode uzorke svjetlosti specifične za vrstu, koji privlače ženke spremne za udvaranje. Bioluminiscencija se može promatrati u svom najfantastičnijem obliku u nekim tropskim lagunama, gdje noću sjaj vode otkriva prekrasan prizor poznat kao “plavi sjaj” ili “plavi val” uzrokovan mirijadama svjetlećih točaka svjetlosti koje proizvodi plankton kada uznemiren. U tim sićušnim premještanjima organizama, oni svoj prolaz kroz vodu prenose ostavljajući svjetleće tragove.

Ovo prirodno svjetlo nastaje kada enzimi (kao što je luciferaza) reagiraju s određenim molekulama (luciferini), oslobađajući energiju kao svjetlost. Fenomen je zanimljiv ne samo zbog svoje ljepote, već i zbog složenih biokemijskih reakcija koje se javljaju kako bi se on oslobodio, a koje su još uvijek u fazi istraživanja da bi se razotkrile i na kraju iskoristile u znanstvenim i medicinskim istraživanjima.

Preporučeno