– Njemačka je defintiivno obećana zemlja za sve ljude sa Balkana. Koliko god se činilo da je tamo teško, jer se mora puno raditi, da je depresivna za življenje, ipak kada se na kraju godine podvuče crta, puno je bolje za življenja od Balkana u svakom mogućem pogledu….

U posljednje vrijeme sve je važnije pitanje preseljenja u Njemačku ili bilo koju drugu razvijenu europsku zemlju. Ima onih koji se zalažu za odlazak i ništa više, dok su drugi izrazito protiv i smatraju da nema mjesta kao što je dom. Mlada Beograđanka prošle je godine otišla u Njemačku u nadi za boljom budućnošću kako bi svijetlim bojama oslikala oštro opisala što je život “s druge strane”. Milica je zadovoljna novim poslom u bolnici u blizini Dusseldorfa. Ima plaću od 2000 eura i prilično slobodnog vremena, ponekad i previše; bila je na odmoru od posla sedam dana. Radni tjedan se sastoji od 40 sati, kao što je iskustvo Beograda.

Milica je zadovoljna vrlo dobrim uvjetima rada i zadovoljavajućom plaćom. Štoviše, cijeni da su svi dodatni aspekti (poput noćnih smjena ili praznika), pa čak i bolovanja, plaćeni u cijelosti. Ako je bolovanje duže od četiri tjedna, zaposlenici dobivaju 80 posto plaće. No novčana pomoć za lijekove i njegu stiže samo za one osobe koje su teško bolesne Cene u Srbiji su skoro iste kao kod nas. Prema njezinoj izjavi, trudnica za vrijeme rodiljnog dopusta ima pravo na punu plaću, a nakon rođenja svakog djeteta dobiva tri godine dopusta.

Što se tiče dnevnih troškova, cijene u trgovinama uglavnom su iste kao iu Srbiji. Dok neki artikli mogu biti malo skuplji, a neki manje, u prosjeku su uravnoteženi. Dodatni troškovi će vjerojatno biti veći, ali ovisi gdje točno. Blizina ovih mjesta velikim gradovima izravno određuje veličinu računa. Ja osobno plaćam 490 eura za stan od 50 kvadrata gdje osim struje ne plaćam ništa drugo. Za to mi se naplaćuje 50 eura mjesečno. U slučaju da su moji troškovi tijekom godine manji od očekivanih u odnosu na ovu brojku, tada mi se vraća iznos tog viška. Ako se dogodi drugačije i prekoračim predviđene troškove, tada moram pokriti razliku.

Pitanje je li bolje otići ili ostati pitanje je na koje mogu odgovoriti samo oni koji su se odvažili i pogledali u lice obje perspektive. Međutim, ne može se poreći da i uključivanje i isključivanje imaju svoje prednosti i nedostatke. S jedne strane dobrodošlica u „njemački EUR“ može olakšati život, s druge strane to što nemate poznat dom, susjedstvo, grad ili voljene osobe također može donijeti osjećaje tuge i praznine

Preporučeno