Zbog dobro poznate ljekovitosti u tradicionalnoj medicini, preporučljivo je imati na raspolaganju ulje gospine trave. Jednostavan je za pripremu, a jedna boca može riješiti 10 teških stanja. U nastavku je recept za izradu.

 

Ulje gospine trave dobiva se iz žutog cvijeta koji dijeli isto ime. Ova ljekovita biljka uspijeva na čistinama, livadama i uz živice, često se nalazi na rubovima šuma, a cvate tijekom ljetnih mjeseci. Najbolje vrijeme za branje gospine trave je u srpnju, jer je u tom razdoblju na vrhuncu cvatnje.

Poznata od davnina u tradicionalnoj medicini, ova biljka je prepoznata po svom širokom spektru ljekovitih svojstava. Pokazuje antibakterijsko, antivirusno i antigljivično djelovanje te sadrži hipericin, tanine i flavonoide koji pridonose njegovim protuupalnim svojstvima i pomažu u zacjeljivanju kože.

Za one koji imaju probleme s kožom ili imaju opekline od sunca, ulje gospine trave može biti odlična opcija za njegu kože. Međutim, važno je zapamtiti da je ovo ulje fototoksično i da se ne smije koristiti za sunčanje. Idealno vrijeme za nanošenje je večer kada nema sunčeve svjetlosti. Može se koristiti za razne vrste rana.

Nadalje, ovo ulje pomaže u ublažavanju upale jajnika, liječenju vaginalnih infekcija i gljivičnih i virusnih infekcija kao što su HPV i herpes. Djelotvoran je i kod hemoroida, proširenih vena, čireva, ožiljaka, strija, akni, reumatizma, gihta i upala mišića i živaca. Osim toga, pomaže spriječiti da rane ostanu neliječene dulje vrijeme, što ga čini preporučljivim za pacijente koji su vezani za krevet kako bi se smanjio rizik od dekubitusa.

  • Dodatno se koristi za ublažavanje bolova u mišićima i menstrualnih grčeva. Istodobno pijenje čaja od gospine trave pojačat će njegovu učinkovitost.

Ulje gospine trave ima protuupalna svojstva koja mogu ublažiti oticanje mišića i zglobova. Bolovi u tim regijama često su povezani s upalom, a primjena ovog ulja može pomoći u smanjenju te otekline, a time i neugode. Osim toga, ima analgetska svojstva koja brzo djeluju na zahvaćeno područje, čineći bol lakšom nakon upotrebe.

Još jedan koristan aspekt ovog ljekovitog ulja je njegova sposobnost da potiče opuštanje mišića i poboljšava cirkulaciju. Jednostavno nanesite malu količinu ulja na bolno mjesto i umasirajte u kožu kružnim pokretima. Unutar nekoliko minuta trebali biste osjetiti olakšanje, bilo da je nelagoda posljedica napetosti mišića ili grčeva.

 

  • Ulje gospine trave obično se primjenjuje za liječenje niza kožnih bolesti, uključujući akne, dermatitis, ekceme i psorijazu u ranoj fazi. Primjena ulja gospine trave na lice može ublažiti simptome povezane s aknama i dermatitisom, budući da njegova protuupalna svojstva pomažu u smanjenju crvenila, svrbeža i suhoće. Osim toga, pomaže kod ekcema promicanjem hidratacije, što je bitno za održavanje zdrave kože.

Da biste ga pripremili, započnite tako što ćete u prozirnu staklenu bocu uliti litru hladno prešanog ulja, poput maslinovog. Zatim u ulje dodajte 100 grama gospine trave. Pokrijte otvor boce gazom i pričvrstite ga gumicom. Stavite bocu na sunčano mjesto 40 dana kako bi cvijeće pustilo svoje ulje.

 

Nakon tog vremena tamnocrvenu tekućinu dobro procijedite kroz gazu, a cvjetove protisnite kako biste iscijedili preostalo ulje. Na kraju tekućinu pohranite u tamnu staklenu bocu na sobnoj temperaturi.

Preporučeno